Šéf ČEZ navrhl snížení daně z proudu

  8:23aktualizováno  8:23
Ekonomové a šéf polostátní elektrárenské firmy ČEZ, která letos zdražila elektřinu nejvíce za posledních šest let, diskutují o nápadu, jak by se proud dal možná opět zlevnit. Cenu elektřiny by mohl snížit pokles sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 15 procent.

Ředitel ČEZ Martin Roman | foto: Michal Sváček

Podle informací MF DNES s takovým návrhem přišel za jednotlivými členy Národní ekonomické rady vlády (NERV) právě generální ředitel ČEZ Martin Roman s tím, že by ho mohli zapracovat do svých projektů na oživení ekonomiky.

O "protikrizových opatřeních" mají členové rady jednat poprvé příští týden.

Martin Roman se k autorství návrhu sice nehlásí, ale podporuje ho. "Je to nápad, který se objevil v individuálních diskusích. Myslím, že na něm něco je, protože elektřina je možná jediné zboží, kde by se snížení DPH projevilo přímo v koncových cenách. Ulevilo by se tak všem lidem a firmám," řekl MF DNES.

Pokles DPH o čtyři procentní body by znamenal pro domácnost snížení měsíční platby zhruba o 20 až 30 korun. Pro velké firmy, které platí za proud miliony korun měsíčně, by šlo o desítky až stovky tisíc korun. Od ledna proud podražil lidem o 10 procent, firmám o 15 až 18 procent.

Členové NERV se k nápadu snížit DPH z elektřiny většinou nechtějí vyjadřovat, protože si do příštího týdne dali "bobříka mlčení". "Pokud by to opravdu vedlo ke snížení koncové ceny elektřiny pro firmy, tak bych to podpořil," uvedl pouze člen vládní rady a šéf ruské divize automobilky Volkswagen Martin Jahn.

Podle "radního" Tomáše Sedláčka návrh na snížení daně z elektřiny "lítá ve vzduchu". "Ale nevím, jestli to někdo nakonec oficiálně navrhne," uvedl. "Na půdě NERV se o tom nejednalo a do příštího týdne nebudu nic komentovat," řekl poradce Vladimír Dlouhý.

Kalousek: O tom by se nemělo ani diskutovat

Návrh se vůbec nelíbí ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, který zodpovídá za státní rozpočet, a výpadek příjmů z DPH by byl citelný zásah. "Podle mě to není návrh, o kterém by se vůbec mělo diskutovat," reagoval. Podle něj by měla "protikrizová opatření" směřovat hlavně k povzbuzení poptávky, k vyšší spotřebě a zaměstnanosti. "Tři sazby DPH nejsou možné," říká také Kalouskův náměstek Peter Chrenko.

Levnější proud by naopak uvítaly firmy, které vlivem recese v sousedních zemích už masově přicházejí o zakázky a každá úleva se jim hodí. Hospodářská komora například považuje drahou elektřinu za jednu z hlavních překážek rozjezdu ekonomiky.

"Každé snížení daní je fajn, ale jsem zvědav, jestli to někdo prosadí. A když ano, tak proč by se nemělo DPH snížit třeba i u plynu nebo u chleba," upozorňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. Očekává navíc, že elektřina zlevní i bez poklesu DPH. "Aktuální cena elektřiny na burze s dodávkou na příští rok je o čtvrtinu nižší, než kolik platíme letos. Doufám, že se toto promítne do cen. To bude opravdu úleva," řekl Míl.

Měla by se snížit DPH u elektřiny?

celkem hlasů: 11845

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 28. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 6391
Ne 5005
Nevím 449

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Krúpa pošilhává po lithiu v Česku. Chce koupit firmu Geomet, majitel odmítl

Slovenský finančník Pavol Krúpa vlastnil společnost Serbina Consulting do...

Společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz