Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

  1:00
Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat obchodní řetězce. Obchodníci odpovídají chytrými kamerami a promyšlenější ochranou zboží. Řetězce totiž přijdou na krádežích ročně o desítky milionů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Způsoby zlodějů se mění. Bezpečnostní specialisté ani řetězce však nechtějí o konkrétní podobě krádeží mluvit, aby nenaváděli nové příležitostné zloděje. K tradičním trikům ale patří známá finta s váhou. Člověk na samoobslužné pokladně naťuká a zaplatí levnější zboží, které váží stejně jako to dražší. Takže má za cenu čokolády Figaro v akci dražší tabulku Lindt.

„Způsoby na samoobslužných pokladnách jsou odlišné, ale lidé, co zkoušeli různé podvody na klasických pokladnách, se nyní přesměrovali na samoobslužky,“ uvádí Martin Giebel, který má ve společnosti M2C na starosti obchody.

Otázka důvěry

Zatímco v Česku nejsou žádná čísla o rozsahu škod páchaných prostřednictvím těchto pokladen dostupná, v zahraničí ano. Například studie jednoho milionu transakcí ve Velké Británii odhalila, že ztráty na těchto kasách dosahují čtyř procent zásob, zatímco na běžné to bývá 1,5 procenta, napsal letos na jaře server fooddive.com.

Podle britského listu The Independent se krádeže na samoobslužných pokladnách za poslední čtyři roky zdvojnásobily. Nejcitovanějším podvodem v britských novinách je záměna avokáda za mnohem levnější mrkev.

Problém je tak rozšířený, že řada lidí považuje za hru vzít si místo drahého zboží levné, když to jde tak jednoduše. Naštěstí pro obchody to nelze dělat u alkoholu, kde musí obsluha přijít ověřit věk. Giebel za M2C navíc doplňuje, že ve všech samoobslužných zónách jsou instalované kamery.

Podobně je na tom i možnost nákupů se scannery jako Scan & Go či Scan & Shop, které mají u nás hypermarkety Tesco a Globus. V ­tomto případě si zákazník zboží sám „napípá“, ukládá do tašek a na samoobslužné pokladně zaplatí. Odhalit případnou krádež může jen namátková kontrola. „Z pohledu bezpečnosti je to něco, co se všichni snaží uchopit. Je to systém hodně postavený na důvěře,“ říká Giebel ze společnosti M2C .

Zloději v obchodech - grafika.

K jednomu z ­trendů mezi zloději v řetězcích patří v posledních letech hecování se mladých lidí na Youtube, aby přespali v ­obchodě, něco tam snědli a vypili. „Schovají se v regálech se zbožím nebo ve skříních, celou noc pak něco konzumují, dělají hlouposti, většinou něco poškodí. Jsou to prkotiny, ale způsobují masivní problémy,“ popisuje Giebel z M2C.

Nejproblematičtější je u těchto malých zlodějů postih. Škoda do pěti tisíc korun je totiž pouze přestupek a ten většinou končí pokutou na místě.

Zaměstnanci kradou nejvíc

Všechny tyto krádeže v obchodech představují zhruba 38 procent škod, odhaduje mezinárodní společnost SSI. Ještě o procento víc ukradnou z obchodů ale jejich vlastní pracovníci. Nejde přitom o ­malé škody. Jen společnost M2C řešila za rok ve velkých obchodech přes 18 tisíc případů a další více než tři tisíce v obchodních centrech, která z 80 procent pokrývá.

Hodnota škod dosáhla podle Giebela 10,5 ­milionu korun. A to jsou jen případy odhalené jednou firmou. „Podle našich zkušeností se jedná o nižší jednotky procent celkového obratu, konkrétně to bývá od jednoho do tří procent,“ uvádí výkonný ředitel společnosti SSI Václav Elman. Celosvětový průměr ztrát v oblasti retailu se podle něj uvádí ve výši 1,23 procenta.

U velkých řetězců může jít o škody ve výši desítek až stovek milionů korun ročně. S výjimkou Penny Marketu se však žádný konkrétně nevyjádřil. „Řádově se jedná o miliony korun ročně. Za poslední čtyři roky se nám však podařilo snížit počet těchto případů o 30 procent,“ uvádí za Penny mluvčí Tomáš Kubík.

Potvrzuje přitom, že nejvíce škod jde za zaměstnanci, což se ještě zhoršuje nyní v době jejich nedostatku. Zmíněné drobné krádeže se podle něj díky bezpečnostním branám na všech prodejnách ale podařilo v posledních letech snížit.

Chytré kamery s hlasovým přenosem

Všichni odborníci se shodují, že fyzické zabezpečení zboží funguje nejlépe. Zasklené vitríny s kosmetikou, alkohol jen u prodavačky, makety zboží a masivní „pípáky“ se však stávají minulostí, protože obchodníci chtějí zákazníkům nakupování zpříjemnit. „Hlídání“ zlodějů tak přebírají měkké kódy s vestavěným alarmem a čím dál chytřejší kamery.

Stále častěji se využívá takzvaný vzdálený kamerový dohled. „Náš systém spoléhá na inteligenci samotné kamery. Ta sice obraz snímá po celou dobu, operátorovi ho ale zobrazí až ve chvíli, kdy se děje něco podezřelého. Ten pak vyhodnotí, jak na danou situaci reagovat,“ popisuje Jan Peroutka, šéf prodeje mezinárodní jedničky v bezpečnosti, společnosti Securitas.

Podobných chytrých kamer má firma nyní 400 a stále přibývají. „Operátor má k dispozici hlasový přenos do střeženého prostoru, takže může promluvit ke zloději stylem ‚Pane v černé kapuci, který stojíte u regálu s oblečením, registrujeme vaši krádež kabelky,“ popisuje Peroutka s tím, že poté lze na místo vyslat zásahovou jednotku. Ale v devadesáti procentech varování příležitostného zloděje zastaví.

Chytré kamery jsou podle něj budoucností. Využívají se ale hlavně v ­menších obchodech, mít je v hypermarketu vyjde příliš draho. Dnes naopak převládá přístup „čím víc kamer, tím lépe“. Není však příliš efektivní. „Standard je spousta kamer, které někde operátor stále sleduje. Známe i případy, že se na ně nikdo nekouká a jen se podívají do záznamů, když někdo něco ukradne,“ přibližuje Peroutka.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Turisté, nebo místní? Starosta Barcelony má jasno, zvyšuje daň pro návštěvníky

Hlavní město Španělska, stejně jako mnoho dalších turistických cílů, hledá rovnováhu mezi turismem a zájmy místních obyvatel. Nyní město plánuje zvýšit turistikou daň pro návštěvníky, kteří sem...

27. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....