Makový závin

Makový závin | foto: Kulinární studio MAFRA

EU zpřísnila povolené množství alkaloidů v máku, českému to neuškodí

  • 14
Od července začne v celé EU platit zpřísněná legislativa, podle které bude moci být v potravinářském máku maximálně 20 miligramů opiových alkaloidů na kilogram, místo současných 25 miligramů. Navíc se doplňuje povinnost mít na kilogram pekařského výrobku maximálně 1,5 miligramu opiových alkaloidů. Nejznámějším z těchto alkaloidů je morfin.

Pro české pekaře by nemělo jít o příliš velké zpřísnění. Pokud budou používat český modrý mák, narazit by mohli s dovozovým na hraně technické normy.

Většina českého máku se vyváží. V minulých měsících panovaly obavy ze snížení exportu kvůli válce na Ukrajině, ty se však podle Vlastimila Mikšíka z České zemědělské univerzity v Praze, který je členem spolku Český modrý mák, nepotvrdily.

O novince informoval pekařský odborný časopis Pekař Cukrář. V něm firma Semix Pluso uvedla, že pokud se budou pekárny u používaných máků pohybovat kolem horní hranice povoleného množství alkaloidů, budou moci použít maximálně 7,5 procenta máku v celém výrobku.

„Standardem v Semixu je dodávat stabilizovaný mletý mák, jehož podíl opiových alkaloidů je hluboko pod legislativní normou, našim obchodním partnerům garantujeme polovinu z daného povoleného limitu,“ uvedl ředitel firemní pekařské divize Michal Melichar.

Po zpřísnění bude těžší přimíchávat farmaceutický mák

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství by se mohlo novou normou zabránit přimíchávání farmaceutických zahraničních máků do českého potravinářského.

„Pro mák vypěstovaný na polích ČR je tento limit je splnitelný, i když v některých sušších letech při přílišné manipulaci se směsí máku s posklizňovými zbytky z pole může být obsah sledovaných alkaloidů na hraně 15-17 mg/kg,“ sdělil iDNES.cz Mikšík. Podle něj jde o sumu dvou návykových alkaloidů, morfinu a 0,2násobku kodeinu, protože jeho nebezpečnost je pětkrát nižší.

Podle něj se při použití máku s Chráněným zeměpisným označením Český modrý mák nemusí pekárny obávat, i pouze v makové směsi bude obsah alkaloidů prakticky nulový.

Obavy ze snížení exportu se nepotvrdily

Na začátku března informovala Agrární komora ČR, že problém s agrárním obchodem do zahraničí budou mít pěstitelé máku, kteří na Ukrajinu, do Ruska a Běloruska vozí necelou třetinu své produkce. Podle Mikšíka se ale tento předpoklad nakonec nepotvrdil, jeho ceny v důsledku obav totiž klesly, což naopak export podpořilo.

„Podle údajů ČSÚ se v loňském obchodním roce (září 2020 - srpen 2021) vyvezlo 22 736 tun máku. Do konce obchodního roku 2021/22 zbývají čtyři měsíce a už se vyvezlo 19 736 tun máku. Pokud srovnáme stejná období, tedy září až duben, pak v loňském roce se vyvezlo 17 452 tun a v letošním již 19 735 tun, což je o 13 % více. Ve srovnání s průměrem za uzavřené obchodní roky 2008 - 21 v období září - duben se vyvezlo v obchodním roce 2022 o sedm procent více,“ uzavřel Mikšík.

Český modrý mák je od loňska zapsaný mezi evropská Chráněná zeměpisná označení (CHZO). Uznání žádosti trvalo 5,5 roku. EU zná tři typy ochranných potravinářských známek.

CHZO v současnosti má včetně máku 24 produktů, například Jihočeská niva nebo Štramberské uši. Dále pak Chráněné označení původu, kam spadá třeba Všestarská cibule, Český kmín nebo Žatecký chmel. Poslední je pak Zaručená tradiční specialita, kde jsou třeba Tradiční Špekáčky nebo Pražská šunka.