Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Boj o miliardy: pojišťovny vytáhly na „nenasytné“ agenty

  6:30
V otázce odměn za sjednávání životního pojištění existují dva nesmiřitelné tábory. Pojišťovny versus nezávislí prodejci pojištění. V nejbližších týdnech se ve Sněmovně strhne bitva o to, kdo má větší vliv.
Hlavní bitva o provize pojišťováků se strhne ve druhém sněmovním čtení. Dá se totiž čekat, že různí poslanci budou předkládat své pozměňovací návrhy ovlivněné jak pojišťovnami, tak zprostředkovateli. Ilustrační foto

Hlavní bitva o provize pojišťováků se strhne ve druhém sněmovním čtení. Dá se totiž čekat, že různí poslanci budou předkládat své pozměňovací návrhy ovlivněné jak pojišťovnami, tak zprostředkovateli. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pojišťovnám došla trpělivost s externími poradci, kteří uzavírají jejich pojištění. Nezávislí pojišťováci si totiž přijdou na miliardy díky extrémním provizím. Jakmile u nich uzavřete pojistku na tisíc korun měsíčně, zprostředkovatelská firma dostane až čtyřiadvacetinásobek. Teď se ti, pro které pracují, rozhodli s nimi vstoupit do války – a bitva se povede ve Sněmovně. Pojišťovny chtějí prosadit, aby se provize nevyplácely naráz, ale postupně.

Na provizích za životní pojištění pojišťovny ročně vyplatí 13 miliard korun. Jde o odměny jak pro jejich, tak externí poradce. A právě tyto peníze mohou za největší nešvar na trhu s životním pojištěním – tzv. přetáčení smluv, neboli přepojišťování. Ročně je podle ČAP předčasně ukončeno kolem milionu smluv.

Někteří poradci totiž používají fintu s rušením a uzavíráním smluv jen kvůli provizi. „Více než polovina smluv životního pojištění končí do pěti let od jejich podpisu. Přitom většina z nich se uzavírá na 20 let,“ podotkl výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáš Síkora.

Většinu nákladů na zrušené smlouvy přitom nesou klienti. Asociace propočítala, že předčasná storna životních pojištění mezi 2. a 5. rokem trvání smlouvy dosahují 21 miliard. Z toho se klientům vrátí sotva polovina. Zprostředkovatelé si nechají 10,5 miliardy.

„Vylepšit“ pojištění znamená zrušit staré a uzavřít nové

„Současný systém odměňování a pobídek nemotivuje zprostředkovatele k tomu, aby se klienta snažili udržet v systému životního pojištění dlouhodobě tak, jak je smlouva nastavená – na 15 na 20 let. Po krátké době se ho snaží přesvědčit, že produkt by potřeboval vylepšit,“ říká Síkora.

Což v praxi znamená původní smlouvu zrušit a založit novou. Klient přijde o většinu zaplacených peněz a poradce dostane další provizi. Cyklus se může opakovat po dalších dvou až třech letech. Tak dlouho totiž trvá „storno období“. Tedy doba, po kterou musí poradce provizi vrátit, pokud se smlouva zruší.

Že je „přesmluvňování“ jedním z častých prohřešků pojistného trhu, zjistila při svých kontrolách i ČNB. A mluví o tom i důvodová zpráva novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. V té se píše, že kvůli systému odměňování se zprostředkovatelé dostávají do střetu zájmů – když upřednostní svůj finanční zájem nad péčí o klienta.

Bude provize za pojistky regulovat stát?

O to, co bude nakonec zákon obsahovat, se teď strhne finální bitva ve Sněmovně. Pojišťovny lobbují za to, aby se provize rozložily v čase. „Je třeba zvýšit odpovědnost zprostředkovatele za to, aby smlouva trvala déle. A zajistit, aby náklady pro klienta byly rozloženy do více než prvních dvou let,“ tvrdí Síkora.

Naopak zprostředkovatelé provize zákonem regulovat nechtějí. Zvláště ty, které fungují na principu multi-level marketingu. Což je v podstatě pyramida, ve které se provize rozkládají do několika stupňů od nejvyššího šéfa až po toho, kdo pojistnou smlouvu sjednal. Potřebují dostat provizi, která dosahuje i 200 procent ročního pojistného, najednou, aby se nasytily všechny manažerské stupně. Kdyby byly odměny rozložené v čase, na některé stupně by nemuselo zbýt.

„My bychom chtěli vytvořit registry, ze kterých by bylo vidět, že konkrétní poradce smlouvy přetáčí. Aby v ten moment pojišťovna řekla, že od něj nepřijme smlouvu. To v kombinaci s opatřeními, která zákon zavádí, může odfiltrovat velkou část nepoctivců,“ vysvětluje Jiří Šindelář, předseda Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF).

„Podporujeme jakákoliv opatření, která dopadnou selektivně na ty zprostředkovatele, kteří poškozují klienty. A odmítáme plošná opatření, která dopadnou i na ty slušné,“ přidává se Petr Šafránek z konkurenční Asociace finančních zprostředkovatelů.

Šindelář také rozporuje, že by za všechny „přetočené smlouvy“ mohli zprostředkovatelé. Část z tohoto ne úplně čistého byznysu podle něj dělají samy pojišťovny.

Mezi pojišťovnami a zprostředkovateli asi vypukne otevřená válka. Zdroje MF DNES tvrdí, že někteří makléři se prý – možná je to pomsta za přílišnou aktivitu protistrany v boji za omezení provizí – dohodli, že jednu z pojišťoven „vypnou“ a přestanou sjednávat její produkty. Postiženou má být Pojišťovna České spořitelny (PČS) ze skupiny Vienna Insurance Group, kam patří i Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna. „Nemůžeme komentovat záležitosti týkající se vztahů s obchodními partnery,“ reagovala mluvčí PČS Jana Jirásková.

Ovlivňování do poslední chvíle

I přes veškeré snahy se otázka provizí do zákona před tím, než jej dostali poslanci, nedostala. Hlavní bitva se strhne ve druhém sněmovním čtení. Dá se totiž čekat, že různí poslanci budou předkládat své pozměňovací návrhy ovlivněné jak pojišťovnami, tak zprostředkovateli.

„Tam bude zřejmě daleko víc návrhů. To je nebezpečí, že nakonec z toho může vzejít úplný hybrid,“ varuje Síkora.

„Dostal jsem řadu dopisů od obou stran, zatím to byly obecné úvahy,“ shrnul poslanec za KSČM Jiří Dolejš, který dělá zákonu zpravodaje.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Levná pšenice z Ukrajiny negativně ovlivňuje evropský trh, tvrdí svaz

Dovoz pšenice z Ukrajiny negativně ovlivňuje evropský trh, tvrdí Zemědělský svaz ČR. Podle něj panují obavy, aby...

Novým náměstkem ministra financí se stane viceguvernér ČNB Mora

Ministr financí Zbyněk Stanjura jmenuje 1. dubna nového náměstka. Bude jím Marek Mora, který poslední čtyři roky, až do...

Přemrštěné ceny u zubařů? Jsme na tom pořád lépe než okolní země, říká ekonom

Premium Bílá plomba okolo 2 tisíc, korunka za 7 tisíc... Návštěva u stomatologa může znamenat citelný zásah do rozpočtu...

Dodavatelé elektřiny se předhánějí v nabídkách. Už jsou i 800 korun pod stropem

Dodavatelé energií se konečně začínají odhodlávat k většímu zlevňování než jen o pár desítek korun oproti vládnímu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...