Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Jepičí život oděvů. Češi ročně vyhodí až 180 tisíc tun textilu

  6:00aktualizováno  6:00
Průměrný Evropan během jednoho roku nesáhne na téměř třetinu svého šatníku. Přitom ročně nakoupí evropské domácnosti oděvy a jiné textilie za víc jak 500 miliard eur. Čím je dáno, že si pořizujeme oblečení, které pak nenosíme?

Kontejnery na použitý textil slouží nejen k charitativním účelům, ale i k recyklaci. | foto: iDNES.cz

Podle Evropské agentury pro životní prostředí během let 1996 a 2012 narostly ceny oblečení o pouhá tři procenta, zatímco spotřebitelské ceny obecně narostly o šedesát procent. Prakticky je tak možné pořídit si tričko ve slevě z módního řetězce s rychlou módou za stejnou cenu jako čtvrtku másla. Oblečení je dostupnější než kdy dřív a mnohem rychleji se tak stává zbožím s velmi rychlou spotřebou.

Recyklace textilu se v Evropě nevyplatí. Pětina oděvů putuje zpět do Asie

Jenže, co je levné, toho si nikdo neváží. A to platí i v tuzemsku. Podle údajů ministerstva životního prostředí Češi ročně vyhodí 120 až 180 tisíc tun textilu. „Do tohoto čísla se ale nezapočítává odpad vzniklý činností firem,“ říká Petra Roubíčková, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí.

Textil představuje zhruba čtyři až šest procent z komunálního odpadu. To je však jen část negativního vlivu tohoto oboru na životní prostředí. Je potřeba započítat i to, kolik surovin se musí vyprodukovat, jak velký objem vody a chemikálii vyžaduje přeměna vlákna či tkaní a barvení látek. Anebo množství pesticidů, které se spotřebují při pěstování bavlny.

Podle studie Evropského parlamentu v roce 2015

 • Evropané koupili 6,4 milionů tun oblečení
 • textilní průmysl EU vyprodukoval 16 milionů tun odpadu
 • Uhlíková stopa spotřebovaného oblečení v EU byla 195 milionů tun ekvivalentního oxidu uhličitého

Zdroj: ECAP EU

Na druhou stranu je takzvaná rychloobrátková móda na ústupu. Obchodní model, který je založený na přebírání stylu módních přehlídek, následným dodáním šatů v krátkém čase za nízké ceny a obvykle také za použití materiálů nižší kvality, už pro generaci Z (lidí narozených v polovině devadesátých let) není tak atraktivní. Secondhandový internetový obchod thredUP uvádí, že mileniálové si na oblečení z druhé ruky zvykají dvaapůlkrát rychleji než starší věkové skupiny.

Archivní video: Umělkyně vytvořila „největší šatník světa.“ Je v něm život jednoho člověka:

Oděvy se často stávají odpadem již na ramínku v obchodě

Dalším způsobem, jak textilní průmysl odlehčit, je recyklace oblečení, respektive takzvaná “downcyklace”, tedy proces, kdy se vzniklý odpad zužitkuje ve své původní podobě. Tomu se v České republice věnuje řada firem, provozující kontejnery na textil. Například společnost Dimatex CS, která mimo jiné z textilu z přibližně dvou tisíc kontejnerů vyrábí čisticí hadry. Z kontejnerů sociálního družstva Diakonie Broumov je textil využíván na materiální pomoc sociálně slabým občanům a rodinám, na drobný prodej a průmyslové zpracování.

Textilní průmysl

 • každoročně spotřebuje 93 miliard metrů krychlových vody
 • je zodpovědný za 10 % globálních uhlíkových emisí. To je víc než mezinárodní lety a námořní doprava dohromady
 • spotřebuje na výrobu jedněch džín 3 781 litrů vody

Zdroj: Světová banka

Do kontejnerů Dimatex CS lidé ročně hází asi 6,5 tisíc tun textilu. Sociální družstvo Diakonie Broumov sváží čtyři až 4,5 tisíce tun oblečení a ekologicko-charitativní projekt Potex sváží z kontejnerů v okolí Prahy 2,5 tisíce tun.

Všechny tři společnosti se ale shodnou na tom, že se kvalita oblečení v kontejnerech zhoršuje.

Podle jednatelky společnosti Potex Lenky Harcubové je to dáno trendem fast fashion, “Oděvy se často stávají odpadem již na ramínku v obchodě, anebo po jednom nošení. Bohužel textilní průmysl je na druhém místě jako znečišťovatel životního prostředí a to hned po ropném průmyslu,” říká Harcubová. Obsah kontejnerů Potex je proto z asi deseti procent tvořený očividným odpadem, po roztřídění se toto množství může blížit až ke třiceti procentům.

“Návazně na růst levného a rychloobrátkového oblečení v obchodech se snižuje kvalita textilu, a tím i možnost jeho dalšího upotřebení,” souhlasí předseda družstva Diakonie Broumov Pavel Hendrichovský.

Třídění textilu povinně

Zhoršující se kvalita není jediným problémem skupin, které se starají o textilní odpad. Například Diakonie Broumov si v roce 2017 prošla krizí, kdy kvůli nedostatku peněz musela propouštět zaměstnance. Podle slov Hendrichovského se družstvu podařilo největší problémy překlenout. Přetrvávajícím problémem sociálního družstva je rozpor finanční likvidace použitého textilu.

“‘Odpadovým’ firmám, které textil svezou a všechen ´pouze´ zlikvidují, se za to platí, oproti firmám, obdobného charakteru jako je Diakonie Broumov, jež se zabývají recyklací a smysluplně vrátí do oběhu přes 70 procent získaného textilu, ty zůstávají bez příspěvků,” vysvětluje Hendrichovský. Pro Diakonii Broumov to znamená náklad víc jak 100 tisíc korun měsíčně za likvidaci odpadů.

Znečištěný materiál likviduje na vlastní náklady i Dimatex. Podle ředitelky organizace Jany Procházkové jde o 450 tun špinavého nebo plesnivého textilu ročně. “Tato skutečnost má obrovský vliv na ekonomickou kondici firmy,” přiznává ředitelka společnosti Dimatex CS Jana Procházková. „Vytříděný, ale nepoužitelný materiál nevyhazujeme. Slouží buď jako alternativní palivo, nebo surovina pro výrobu granulátu Wootex.”

V příštích letech by ale textil měl vymizet z komunálního odpadu úplně. Evropská unie totiž v roce 2018 schválila soubor opatření takzvaného oběhového hospodářství, které si dává za cíl shromažďovat do roku 2025 všechny textilie odděleně od ostatního odpadu. Vedle již známých kontejnerů na papír, sklo nebo plast by tak měl do pěti let přibýt ještě jeden.

Archivní video: Z použitého oblečení se vyrábí příměsi do bankovek

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.

 • Nejčtenější

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Pomocí nového fíglu s DPH firmy přes agentury obírají stát o miliony korun

Začátkem února provedla národní protimafiánská centrála jednu z největších operací za poslední dobu s krycím názvem...

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Zákaz dvojí kvality potravin narazí u zákazníků, obávají se řetězce

Čeští zákazníci vyžadují dle obchodníků potraviny, na které jsou zvyklí bez ohledu na kvalitu. Paragraf o dvojí kvalitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko musí zaplatit 50 miliard dolarů akcionářům Jukosu, rozhodl soud

Rusko musí akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos zaplatit odškodné více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Stravenky, nebo peníze na ruku? Souboj o zaměstnanecký benefit začíná

Přinutí stravenky člověka chodit do restaurací, nebo je pro něj lepší, když dostane peníze? Vláda píše zákon, který dá...

Premium

Hezky ručně. Češi si oblíbili samoobslužné automyčky

Ruční mytí aut v samoobslužných boxech zažívá v posledních čtyřech letech rozkvět. Jejich počet lidé z branže odhadují...

V Nečasově důchodové reformě si lidé zapomněli 18 milionů korun

Celkem 1915 lidí si dosud nevyzvedlo 18,8 milionu korun, které na ně čekají na finančním úřadě poté, co byly zrušeny...

Taxikářem už nebude moci být cizinec bez povolení. Návrh zpřísňuje pravidla

Žadatelé o taxikářskou licenci zřejmě budou muset u úřadů prokazovat oprávnění k pobytu a také pracovní povolení v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz