Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mzdy v supermarketech rostly o 3 až 30 procent. Žebříčkem zamíchal Lidl

  1:00aktualizováno  12:34
Mzdy v obchodních řetězcích se v poslední době výrazně zvedly. Růst v celém odvětví odstartoval loni na jaře Lidl. O rok starší data z posledních výročních zpráv přitom jako nejštědřejšího zaměstnavatele ukazují Tesco. To ale vylepšilo průměr dvěma stovkami původně vedoucích pracovníků.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Co se týče peněz, je dnes Lidl jako supermarket na práci nejlepší. Ale chodíš v pět ráno na ranní a z odpolední se vracíš i v jednu ráno,“ napsala jedna z diskutujících na serveru emimino.cz do obří diskuse založené letos v březnu poté, co Lidl oznámil již druhé velké navyšování mezd. Shrnula tím všechna pro a proti, která řeší zájemci o práci v obchodě.

MF DNES porovnala mzdy zaměstnanců za poslední známý rok, což je většinou rok 2016 či maximálně ten končící červnem 2017. Při porovnání platů se na prvním místě umístilo Tesco s průměrnou hrubou mzdou přes 25 tisíc korun, v závěsu za ním byly Penny Market a Globus. Poslední místo obsadila Billa s necelými 19 tisíci.

Jak rostly průměrně hrubé mzdy zaměstnanců obchodních řetězců

„Není tomu tak, že Tesco platí nejlíp,“ ohradila se však předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Svaz vyjednává mzdy pro pracovníky všech řetězců s výjimkou Lidlu. „Tesco je podle našich údajů naopak na chvostu mzdového žebříčku. V ostatních řetězcích se mzdy celkově pohybují přibližně na stejné úrovni s tím, že firmy zaměstnancům přidávají, protože je k tomu nutí trh práce a vyjednávání s odborovými organizacemi, které pro zaměstnance kolektivně vyjednávají výši mezd a pracovní podmínky,“ uvedla.

Podle ní se nástupní mzdy liší řetězec od řetězce a jsou výrazně nižší než 18 tisíc korun. „Na plný úvazek se pohybují kolem šestnácti tisíc korun,“ doplnila. s tím, že loni mzdy rostly o tři až třicet procent.

Připomíná přitom, že nejčastěji řetězce uvádějí právě průměrné navýšení, tudíž nemusí dostat přidáno všichni. „Jediná společnost, která všem svým provozním zaměstnancům garantovala navýšení základních mezd, byl Ahold,“ dodává.

Velcí tajnůstkáři

Pokud jde o Tesco, které v žebříčku uhájilo první místo z roku 2015, při podrobnějším zkoumání je to hlavně díky tomu, že z vedení zmizelo oproti předešlému roku zhruba 200 lidí. Ti se přesunuli mezi ostatní zaměstnance, a tím navýšili jejich průměrnou mzdu asi o tisíc korun.

Podle mluvčího Teska Václava Koukolíčka došlo ke změně proto, že si vyjasnili s auditorem, kdo do kolonky vedoucí zaměstnanci patří. „Zároveň by ani podle předešlé metodiky těch zaměstnanců nebylo tolik jako pro rok 2015/2016, protože se čtyři země spojily pod jednotné vedení, takže se celkový počet vedoucích zaměstnanců rapidně snížil tím, že se rozdělili mezi čtyři státy,“ dodává.

Billa na poslední příčce měla na druhý řetězec odspodu, Ahold, výraznou ztrátu. Její zaměstnanci brali totiž v průměru o tři tisíce korun méně. Albert minule (za rok 2015) skončil jako poslední, ale poté, co si začali zaměstnanci veřejně stěžovat, jim výrazně přidal.

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

„Loni jsme navyšovali mzdy na provozních pozicích dvakrát, v průměru činilo navýšení 13,5 procenta,“ uvádí mluvčí řetězce Jiří Mareček s tím, že naposledy přilepšovali letos v lednu, v průměru o 19 procent. Billa se k otázkám na mzdy vůbec nevyjádřila.

Obchodní řetězce obecně patří k velkým tajnůstkářům, kteří se mzdami neradi chlubí. Jedinou výjimkou posledních dvou let je Lidl. Ten v březnu loňského roku odstartoval prvním velkým zvednutím mezd růst v celém odvětví a letos v tom pokračoval. V rámci něho zveřejňuje mzdy, které zaměstnanci na dané pozici dostanou.

Konkrétní částky u volných pozic lze nalézt rovněž u Billy a Penny Marketu, jež oba patří do německé skupiny Rewe. Na JobDnes.cz se lze dopátrat odměn v Tesku, i když firma je ze svých webových stránek loni stáhla. U ostatních řetězců se uchazeči o práci dočtou jen to, že budou mít vždy svou mzdu včas, nárok na stravenky a zpravidla pětitýdenní dovolenou.

Ani veškerá navyšování mezd však nevylepšila situaci v obchodech natolik, aby řetězce netrpěly nedostatkem zaměstnanců. „Lidé nejsou ochotni pracovat za podmínek, které značky nabízejí. Aby byly společnosti konkurenceschopné, minimální nabízená mzda na pozici prodavačky či pokladní by měla dosahovat alespoň 20 tisíc korun, samozřejmostí musí být stravenky z větší části proplácené zaměstnavatelem,“ míní Lenka Fábová z personální společnosti Hays, jež má na starosti retail. 

Zrcadlem toho, jak se vyvíjejí mzdy zaměstnanců, jsou brigádníci, kteří musí ze zákona pracovat za srovnatelných mzdových podmínek jako kmenový zaměstnanec.

„Když vezmu poslední čtyři roky, mzda se dlouho pohybovala kolem 80 až 85 korun za hodinu. Výraznější skok začal od roku 2016 a úplně ten největší nárůst se odehrál loni, kdy mzdy vyskočily v některých obchodních řetězcích přes 125 korun za hodinu,“ popisuje Roman Kubričan, jednatel agentury Credit Czech, která obchodníkům zajišťuje brigádníky. Ani to ale podle něj nestačilo, aby se začalo hlásit více zájemců. Počty brigádychtivých lidí pouze přestaly klesat.

I Lidl šetřil

Všichni na trhu včetně odborů se shodnou na tom, že rozhodující roli v mzdovém nárůstu sehrál Lidl. „Ze strany Lidlu to vnímám jako pozitivní, ve svém oboru je na trhu velmi silnou konkurencí pro ostatní řetězce. Existuje stále řada společností, kde se mzdy za poslední tři roky nikam neposunuly,“ uvádí Fábová.

I Lidl ale předtím šetřil a za poslední známý rok končící u něj únorem 2017 zvýšil v průměru mzdy jen o jedno procento, což bylo tehdy nejméně ze všech řetězců.

„Nástupní mzdy jsme v roce 2016 navyšovali v polovině roku, a to pouze na pozicích prodavač nebo pokladní a skladník,“ uvádí jeden z důvodů tohoto vývoje mluvčí společnosti Zuzana Holá. Dalším důvodem nízkého nárůstu podle ní je, že ve zmíněném roce přijali 1 400 nových lidí, a ti přišli za nástupní mzdu. A zároveň jde o nepřepočtený stav, takže jako jeden člověk je počítán i ten s kratším úvazkem. Lidl má přitom takových úvazků dvě třetiny.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Turisté, nebo místní? Starosta Barcelony má jasno, zvyšuje daň pro návštěvníky

Hlavní město Španělska, stejně jako mnoho dalších turistických cílů, hledá rovnováhu mezi turismem a zájmy místních obyvatel. Nyní město plánuje zvýšit turistikou daň pro návštěvníky, kteří sem...

27. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....