Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kupní ceny nemovitostí rostou v EU rychleji než nájmy. Česko není výjimkou

  10:03
Kupní ceny nemovitostí stouply v posledních čtrnácti letech téměř ve všech zemích EU, ukazují čerstvá data Eurostatu. Mezi leadery se řadila i Česká republika. Ve srovnání cen z let 2010 a 2023 ji předstihl jen Island, Estonsko, Maďarsko, Litva a Lotyšsko. Stoupá i cena nájmů, jejich růst ale za kupními cenami nemovitostí ve většině zemí EU zaostává.

ilustrační snímek | foto: Robert RambousekMAFRA

Data Eurostatu zároveň říkají, že kupní cena nemovitostí od roku 2010 vzrostla v České republice až trojnásobně rychleji než cena nájmů. Podobně tomu tak bylo i ve většině dalších států Evropské unie, a to včetně sousedního Německa, Slovenska nebo Rakouska.

Podle ekonoma Martina Slaného data mimo jiné vysvětlují, proč se v České republice vyplatilo stavět, prodávat a nedocházelo k větší koncentraci na trhu s nájemním bydlení a dodává, že za tímto trendem stojí velmi nízké hypoteční sazby, které zájemce motivovaly k levnému financování vlastního bydlení, nákupu bytových jednotek k investování i ke spekulacím. Dalším motivem ale byla i velmi silná vazba Čechů k vlastnickému bydlení. Ta se v Česku řadí k těm největším v celé Unii.

„Růst cen ve spojení s levným financováním umožňoval developerům v předinflačních letech stavět a prodávat prakticky cokoliv a kdekoliv. Naproti tomu lze z růstu nájmu vypozorovat, že většina bytů byla kupována k vlastnickému bydlení. Vztah k němu je totiž v našem středoevropském regionu velmi silný. To spolu s dobrým hospodářským vývojem a stabilním trhem práce také způsobovalo, že developeři mohli do konečných cen s poklidem promítnout i vyšší marži,“ říká hlavní ekonom skupiny DRFG Martin Slaný.

V Estonsku bydlení zdražilo nejvíce

Úplně největší cenové nárůsty statistici zaznamenali u cen nemovitostí v Estonsku (cca 210 % oproti roku 2010) a Maďarsku (zhruba 180 %). Odborníci k tomu uvádějí, že kromě silné vazby k vlastnickému bydlení ve většině států střední a východní Evropy se k tomu přidaly i makroekonomické faktory.

Nájemné v bytech podražilo o čtvrtinu. Bude hůř, přesto naděje na zmírnění je

„Relativně silné růsty ekonomik, nízké úrokové sazby a stabilní trhy práce ovlivnily fakt, že Estonci a Maďaři bojují s největším nárůstem cen bydlení v Evropské unii. Značnou roli ale mají i místní faktory. V Estonsku došlo v posledních dekádách k vysokému přílivu vzdělaných osob v IT segmentu, což ceny nemovitostí rovněž stimulovalo. V případě Maďarska je růst cen silně tažen ekonomickým centrem, a tedy Budapeští,“ míní ekonom Martin Slaný.

Úplně jiné trendy ale v uplynulých třinácti letech panovaly na jihu Evropy. Cena nemovitostí v Řecku se v porovnání s rokem 2010 asi o 20 procent snížila, jen velmi mírný nárůst byl zaznamenán ve Španělsku, Itálii nebo třeba na Kypru.

„Cenové nárůsty jsou na jihu Evropy nejnižší kvůli celkové makroekonomické kondici. Dlouhodobě jde o země, které se potýkají s nízkým růstem ekonomické úrovně. Itálie za poslední dekády ekonomicky de facto stagnuje. Jde navíc o stát se silnými urbanizačními tlaky a vylidňování venkova je pro ni typické. Jsou i obce, které tam výměnou za trvalý pobyt prodávají nemovitosti za velmi symbolické částky,“ doplňuje Slaný.

Slabá bytová výstavba je problém

Ekonomové ale upozorňují, že středoevropské tendence z posledních let mohou pokračovat i dál. Do budoucna totiž může hrát roli i odložená výstavba, neboť řada developerů své projekty kvůli obávám z nedostatečné poptávky odložila. Data ukazují, že výstavba nových bytových jednotek v České republice v letošním roce meziročně poklesla asi o jednu pětinu. České republice se dlouhodobě nedaří novou výstavbu nakopnout, a to i kvůli vysoké stavební regulaci.

„Když chcete v Praze stavět bytové domy, povolení se může vyřizovat i 10 let. Po tu dobu musíte platit úvěr na pořízení pozemku, který se nijak nevyužívá a leží ladem. Stavební pozemek na bytové domy může stát stovky milionů korun, takže jen na úrocích zaplatíte desítky milionů korun. A to se ještě ani nezačalo stavět a jen se papíruje. Tyto náklady se však následně musí rozpočítat do cen prodávaných bytů. Za 10 let vyřizování povolení se vše výrazně zdraží. Ceny stavebních prací i materiály mohou za takovou dobu stoupnout o 50 až 100 procent,“ říká Štěpán Křeček, který je hlavním ekonomem ve společnosti BH Securities.

Vyšší úroky s námi zůstanou, nemovitosti zdraží, očekává centrální bankéřka

Velkou roli však mohou do budoucna hrát i poptávkové faktory. Silný vztah k vlastnickému bydlení, probíhající proces suburbanizace a nasávání pracovní síly ve velkých centrech jsou v dnešní době částečně utlumené vyšším úrokovými sazbami a dalšími opatřeními České národní banky.

„Jakmile úrokové míry klesnou, poptávkové faktory opět zesílí. Cena nemovitostí v České republice tak poroste i nadále. Otázkou jen je, jak rychle. Domnívám se, že přeci jen o něco méně než v předešlých pěti až šesti letech. Více se tempo srovná s růstem mezd a celkových příjmů domácností,“ dodal pro iDNES.cz hlavní ekonom skupiny DRFG, kterým je Martin Slaný.

Autor:
  • Nejčtenější

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

Nový zabezpečovač na zubačce? Ne, usadili Správu železnic památkáři

31. května 2024

Státní správce tratí řeší na severu Čech kuriózní problém. Podobně jako u jiných lokálek začal...

Pasti na dědice. Na co si dát pozor, když vám odkážou investice

31. května 2024

Premium Na investice Češi slyší. Loni už měli v investičních fondech celkem 1,39 bilionu korun, ukázala...

OBRAZEM: Když chodit do práce je radost. Odborníci zvolili nejlepší kanceláře roku

30. května 2024  20:30

Ve čtvrtek 30. května byli vyhlášeni vítězové osmého ročníku soutěže Kanceláře roku. Tu organizuje...

ECB se chystá pokutovat některé evropské banky. Selhaly v oblasti klimatu

30. května 2024

Evropská centrální banka se chystá učinit bezprecedentní krok a uložit pokuty několika bankovním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...