„Lokality pro bydlení mají nově koeficient 1,8 (dosud platí koeficient 1,0 – pozn. red.) s tím, že výjimku mají hustě osídlené části města, což jsou Přednádraží, Žďár 3 alias Stalingrad, centrum města včetně sídlišť Libušín a U průmyslové školy. Tam bude koeficient 1,3,“ představil novinku starosta Martin Mrkos (Žďár – živé město). Vyšší sazba se týká i místních částí Veselíčko, Stržanov, Mělkovice a Radonín.
Průmyslové plochy budou mít koeficient 2, velké obchodní řetězce jako Kaufland či Lidl odvedou nejvyšší možnou sazbu (hodnota 5).
Podle modelového příkladu zaplatí majitel bytu 2+1 na Libušíně místo současných 269 částku 585 korun, tedy o 316 korun za rok více. Za ten samý byt ve Žďáře 2 – Zámku nebo na Vodojemu však odvedou 810 korun.
Jak se ve Žďáře změní daň z nemovitostiŘadový rodinný dům se zahradou Rodinný dům se zahradou Byt 3+1 (70 m2) Byt 2+1 (55 m2) Zdroj: město Žďár nad Sázavou |
Kdo si postavil rodinný dům se zahradou na sídlišti Klafar, kde jsou převážně domy pro individuální bydlení, zaplatí od nového roku částku 2 570 korun místo 816 korun, tedy zhruba trojnásobek. „Pokud jde o rodinný dům se zahradou, tam už je navýšení větší. V kontextu hodnoty nemovitosti, která stojí třeba 7 až 12 milionů, však jde o nízké procento,“ hájí nárůst starosta.
Změnu prosadili zástupci hnutí Žďár – živé město společně s ANO a KDU-ČSL, oba zastupitelé koaličního SOS Žďár (ČSSD) tentokrát na jednání chyběli.
Naopak opoziční uskupení Změna 2018 s takovými úpravami nesouhlasí, svůj protinávrh však neprosadilo. „Daňové příjmy města s výjimkou covidového roku 2020 dynamicky rostou. Město je neumí efektivně využívat, chodníky a komunikace nejsou prioritou,“ vyjádřil se na zastupitelstvu opoziční lídr Jan Havlík.
Ten navrhl, aby město nezatěžovalo svoje občany v době poklesu reálných mezd, vysokých cen a inflace dalšími odvody, ale aby zvýšilo koeficient v maximální výši pouze pro obchodní domy. „I to zajistí kladnou bilanci mezi zvýšením daně z nemovitosti a snížením daní z rozpočtového určení v roce 2024,“ spočítal Havlík.
Na stole byly tři varianty
Vládní konsolidační balíček navrhuje zvýšení základních sazeb daně z nemovitosti od roku 2024 na 1,8násobek. Výnos má sice zůstat obcím, ale naopak se jim mají snížit jejich podíly na sdílených daních v rozpočtovém určení.
Zastupitelé měli na stole celkem tři varianty, přímo na jednání navíc padly dva protinávrhy, jak nastavit místní koeficienty. Vedení města se shodlo na tom, že nechce zvedat daň z nemovitosti plošně, ale vycházelo z analýzy urbánní ekonomie. Ta zohledňuje rozdílné náklady na zajištění služeb, které jsou v centru města v přepočtu na obyvatele nižší než třeba v okrajových částech, což je dané hlavně hustotou zalidnění v konkrétní lokalitě.
„Rozhodli jsme se zohlednit diametrálně rozdílné náklady města na zabezpečení všech potřebných služeb v různých lokalitách, na stole přitom byly mnohem tvrdší varianty,“ zmínil Mrkos.
Podle něj se lidem vrátí odvedená daň formou vyšších investic do chodníků a silnic. Přímo v usnesení se město zavázalo, že navíc vybrané prostředky (po 12 milionech v příštích dvou letech) použije k jejich opravám nad rámec běžného rozpočtu. „Investujeme do veřejné infrastruktury, čímž roste i hodnota nemovitostí,“ slibuje starosta, že radnice bude více dbát na veřejný prostor.
Podle vedoucího finančního odboru města Tomáše Vlčka stát nezvedal daň z nemovitosti od roku 2010 a město místní úpravou dokonce už od roku 1994. Od roku 2010 vzrostla inflace kumulovaně o 60 procent.
10. července 2023 |