Babiš stopne další miliardy na čištění ostravských lagun

  4:03aktualizováno  4:03
Jednu z největších ekologických zakázek v zemi, čištění areálu po chemičce Ostramo v Ostravě, převezme pod přímou kontrolu ministr financí Andrej Babiš. A pořádně přiškrtí její financování. Podle Babišova náměstka Ondřeje Závodského stát na nekončící projekt nepřisype další peníze nad rámec původně schválených 4,2 miliardy korun.

Areál ostravské chemičky se postupně revitalizuje. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Musíme se vejít do plánovaných 4,2 miliardy,“ řekl Závodský. Ještě loni v létě přitom Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku Diamo, které zakázku dosud řídí, v rozhovoru pro MF DNES prohlašoval, že vládní garanci na tento projekt bude nutné zvýšit „zhruba na osm miliard korun“.

Fotogalerie

Hlavní zodpovědnost za zakázku, jež se rozjela v roce 2003, nese právě Diamo, spadající pod ministerstvo průmyslu. Nekončící sanace Ostrama se stala noční můrou pro několik šéfů resortu od Martina Římana po Jana Mládka. Areál měl být původně vyčištěn do roku 2010, letos se tu měl už zelenat nový lesopark.

V odpadních jímkách Ostrama ale dál leží ropné kaly, většina materiálu se jen přesunula na provizorní skládku u Litvínova, odkud se bude léta vozit ke spálení do cementárny. A část materiálu dokonce skončila na nepovolených skládkách v Polsku i doma v Česku. Navíc Diamo počítalo s dosypáním dalších miliard korun.

O problému Ostrama jednali minulý týden s šéfem Diama Rychtaříkem přímo ministři Mládek a Babiš, jehož úřad likvidaci starých ekologických zátěží v průmyslových firmách platí. „Výsledkem schůzky dohoda, podle níž na náš resort přejde veškerý dohled nad sanací Ostrama. A také veškerá odpovědnost za její dokončení,“ řekl Babišův náměstek Závodský.

Ten zároveň zdůrazňuje, že dohled nad Ostramem přitvrdí. Ministerstvo financí podle něj ale hodlá ušetřit i za cenu, že se areál, kontaminovaný ropnými látkami z více než stoleté chemické výroby, nevyčistí zcela. Na místě podle Závodského může zůstat část zemin, které se podle původního projektu měly čistit za vysokých teplot na speciální lince takzvanou termickou desorpcí.

Místo spalování beton

„Nemá smysl materiál přesouvat jinam. Spalování na místě je zřejmě příliš nákladné. Jsem čím dál víc přesvědčen, že jedinou cestou je zakonzervování znečištěných zemin na místě,“ popsal náměstek. Předpokládá překrytí kontaminované půdy betonovou deskou, která by se dala zasypat další hlínou a osázet zelení.

Sanace Ostrama se komplikuje už řadu let. Diamo si původně objednalo u dodavatelského sdružení Čistá Ostrava odtěžení 200 tisíc tun tekutých kalů z odpadních lagun Ostrama. V průběhu prací se ale ukázalo, že kalů v lagunách je o třetinu víc, než signalizovaly původní průzkumy Diama. Problém je i s čištěním zeminy z okolí jímek. Na ně před čtyřmi lety postavila Čistá Ostrava speciální linku, v níž se hlína měla čistit za vysokých teplot takzvanou termickou desorpcí. Stroj, za nějž stát Čisté Ostravě vyplatil 115 milionů korun, ale nelze spustit - za provozu hrozí výbuchem. Diamo počítalo s tím, že na přestavbu linky vláda uvolní další peníze navíc.

To ale podle Závodského nepřichází v úvahu. Jedinou další sumu, kterou je ministerstvo financí ochotno do Ostrama poslat nad rámec původních 4,2 miliardy korun, je 350 milionů na likvidaci dodatečně objevených kalů. Na to už vypsalo Diamo veřejnou soutěž. Pět zájemců podalo nabídky, slibují práce dokončit za ceny od 350 do 550 milionů korun.

Dodavatelé mají nyní detailně zpracovat sanační projekty, projednat je s ministerstvem životního prostředí a po jeho souhlasu upřesnit cenovou nabídku. Favoritem soutěže je zatím sdružení Energie Kladno, ostravské Vysoké školy báňské a chemičky DEZA (ta patří, stejně jako vydavatel MF DNES a iDNES.cz, do skupiny Agrofert ministra Babiše). Podle šéfa Diama Tomáše Rychtaříka by stát mohl s vítězným dodavatelem podepsat smlouvu do konce roku. „S průběhem této soutěže nemáme problém,“ říká náměstek ministra financí Závodský.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Stávka se nekoná, odbory Škoda Auto vyjednaly další zvýšení mezd

Ilustrační snímek

V automobilce Škoda vzrostou od dubna tarifní mzdy o 2 500 korun měsíčně. Dohodly se na tom tamní Odbory KOVO s vedením...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Najdete na iDNES.cz