Za dravce dá letiště milion ročně. Loví ptáky, které mohou letadla nasát

  5:00aktualizováno  5:00
Orli, sokoli a jiní dravci hlídají evropská letiště včetně přistávacích ploch v České republice. Pražské letiště za dravce, jejichž úkolem je lovit menší ptáky, zaplatí milion korun ročně. Cvičení ptáci však nezajišťují pouze bezpečnost létání. Hlídají například i skládky, vinice a rybníky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jejich práce může mít cenu lidského života. Draví ptáci odhánějí na letištích opeřence, aby je letadla nenasála do motoru při vzletu a přistání. Pracují na skládkách, hlídají rybníky nebo vinice před sklizní. Chrání i památky před holubím trusem. Skládku je kromě zápachu možné zdálky identifikovat podle hejn ptáků, kteří se nad ní vznášejí. Neměli by. Zákon vyžaduje, aby skládkaři zajistili odpad před únikem.

„Musíme činit opatření proti nadměrnému výskytu ptactva, roznášejí odpadky po okolí. Střílet je nemůžeme, můžeme to dělat dělobuchy. Po nějaké době to ovšem přestanou vnímat jako nebezpečí,“ říká vedoucí skládky v Úholičkách u Prahy Jaroslav Gráz. „V zimě se na skládce drží ptáci víc, jde jim o život, potřebují si obstarat potravu a nenechají se jen tak odehnat,“ dodává.

V Úholičkách si zvou sokolníky, ale protože je to drahé, tak jen jednou týdně. Kolem skládky se přirozeně vyskytují poštolky a káňata, ale ti nepředstavují pro racky nebo vrány nebezpečí.

Ptactvo pro hospodářskou činnost člověka představuje škodnou a draví ptáci tak slouží i v dalších oblastech. „Chrání plůdkové rybníky proti kormoránům – využívá se orel mořský a bělohlavý. Na vinice proti špačkům jsou sokoli. Dělal jsem také ochranu v kralupské rafinerii. Je tam teplo a to láká stovky holubů hlavně přes zimu. Vrstvy trusu pak zůstávají na ploše rafinerie,“ vysvětluje sokolník Petr Kolomazník, který chová a cvičí dravé ptáky k lovu a připravuje osvětové programy pro školy i předváděcí akce s dravci.

Podle Jiřího Nejedlého z Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty se proti holubům pomocí dravých ptáků v minulosti chránil i Pražský hrad.

Řada obcí a firem včetně zmíněné rafinerie však nechce zaměstnávat sokolníka na plný úvazek, a tak využívají levnější řešení – odchytové klece s jednosměrnými dvířky otvíratelnými dovnitř, kam se nasype hromada zrní. „Nikdy holuby nevychytáte všechny, přilétají noví a noví. Klece obden vybíráme a holuby používáme na žrádlo pro dravce,“ dodává Kolomazník.

Dravec, strážce letadel

Ochranu před ptactvem ve vzdušném prostoru musí ze zákona mít každé letiště, zajišťují ji různě. Sokolnictví se používá tam, kde má tradici – kromě Česka také v Anglii, Francii či arabských státech.

Letiště Praha zaměstnává šest sokolníků, každý má k dispozici dva dravce a jednoho loveckého psa. „Dravci jsou majetkem letiště, máme jich dvanáct. Každý dravec loví jinou kořist. Letiště používá jestřáby lesní, orly skalní, krahujce obecné, káňata Harrisova, sokoly stěhovavé a rarohy velké,“ vyjmenovává Jakub Kovářů, mluvčí Letiště Praha.

Dravec nemůže pracovat celý den, proto se využívají doplňkové metody, jako je zvukové plašení a střelné zbraně. Dravci se však dlouhodobě ukazují na plašení ptáků jako nejúčinnější.

Bez mezd pro sokolníky zaplatí ruzyňské letiště za takzvanou biologickou ochranu milion korun ročně. Nákup dravce vycvičeného pro lov přijde u těch menších, tedy sokolů a káňat, na 20 tisíc korun, orla v letošním roce letiště koupilo asi za 100 tisíc korun. Vedle jednodenních kuřat se dravci krmí městskými holuby, které si při ochraně letadel chytnou. Sokolník jim je ale musí oškubat a vyvrhnout – kvůli parazitům ve střevech, a aby si dravci zbytečně nezaneřádili kóje.

Podle Jakuba Kovářů se letadlo s ptákem občas střetne. Většinou jde o malé ptáky, kteří stroj neohrozí a posádka si toho nemusí vůbec všimnout. „Problém by nastal, pokud by se do motoru dostal větší druh ptáka – například husa, kterou nasály motory A-320 při slavném přistání na řece Hudson. Právě pro plašení těchto druhů ptáků máme na letišti sokolníky,“ dodává Kovářů.

Vedle ptáků jsou dnes pro letiště rizikem také drony, byť je v Česku jejich létání v perimetru až do pěti a půl kilometru od letiště zakázáno. „Riziko zranění rotorem je obrovské, parametry dronů jdou rychle dopředu. V ostrém provozu by bylo lovení dronů dravci neefektivní a nebezpečné,“ uvádí Kovářů.

„Viděl jsem nějaké video z Holandska, kde orel chytil dron, ale nechápu, že ho to neporanilo,“ kroutí hlavou Kolomazník. Pod videem v diskusi uživatelé uvádějí, že šlo o malý dron na hraní, jehož vrtule nejsou tak nebezpečné.

Nejen dravci chrání i terminál 3 pražského letiště (8/2012):

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Prodej ikonických botasek dočasně končí, designéři se nedohodli se značkou

Prodej charakteristických českých botasek končí. Alespoň dočasně. Jejich designéři se totiž nedohodli s firmou Botas a....

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz