Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Další akcionáři IPB chtějí po státu odškodné

  1:00
Nedávno prohraná arbitráž Česka s japonskou bankou Nomura kvůli osm let staré kauze prodeje IPB do rukou ČSOB rozpoutává vůči státu další kolotoč žádostí o peníze. Odškodnění se po úspěchu Nomury domáhají i zbývající akcionáři. A je jich zhruba sedm tisíc.

Sdružení akcionářů žaluje stát a ČNB o 170 milionů. | foto: ČTK

Stát určitě zaplatí jako odškodnění 3,6 miliardy korun Nomuře, která měla v IPB 46 procent akcií. Na ministerstvo financí se už ale obrátilo i Sdružení akcionářů IPB a chce se s ním dohodnout o náhradě.

"Obracejí se na nás i další bývalí akcionáři IPB, je jich už zhruba dalších  čtyřicet," uvedl Jaroslav Šafařík, předseda sdružení se 140 členy.

Arbitráž Nomura versus Česko totiž konstatovala, že IPB měla před uvalením nucené správy v červnu 2000 hodnotu nikoliv nula, ale 34,2 miliardy korun. Proto také stát přiznal Nomuře, která arbitráž rozpoutala,  odškodnění.

Ministerstvo financí zároveň řeklo, že chce začít desítky miliard korun vymáhat od ČSOB, která před osmi lety po dohodě se státem koupila padlou IPB za korunu.

"Ministerstvo financí ocenění z arbitráže přijalo, a pokud chce od ČSOB přes 34 miliard korun, tak my chceme část, která nám náleží," uvedl za sdružení Šafařík.

Žaloba na 170 milionů
Bývalí minoritní vlastníci banky došli na základě ocenění arbitráže k tomu, že cena jedné akcie IPB byla zhruba 250 korun, bez úroků a dalších nákladů. To je více než dvojnásobek toho, o co se sdružení zatím bez úspěchu už léta soudí se státem. Akcii samo ocenilo na 112 korun a celkem žaluje stát o 170 milionů korun.

"Mezi 112 až 250 korunami na akcii je tedy prostor pro dohodu. A my máme vůli se dohodnout," dodal Šafařík.

Akcionáři se mají sejít příští týden s ředitelem odboru mezinárodních vztahů ministerstva financí Radkem Šnáblem. Ten jim však příliš nadějí nedává.

"Žádnou možnost smíru nevidím," říká Šnábl. Podle něj akcionáři vlastnili podíl v bance, na kterou byla uvalena nucená správa, a tu žádná arbitráž nezpochybnila. Nárok by tedy mohli mít jen na likvidační zůstatek, pokud by byl kladný, což není.

Malí akcionáři rovněž nejsou na rozdíl od Nomury krytí smlouvou o ochraně zahraničních investic. Šnábl proto tvrdí, že nejde jen vzít vzorec a výpočet, podle kterého byla odškodněna Nomura. I kdyby to šlo, hodnotu banky ve výši 34 miliard by podle něj bylo potřeba očistit minimálně o deset miliard korun, které Nomura údajně chtěla do finančního ústavu nalít.

"I kdyby se Nomuře odečetlo deset miliard a ostatním akcionářům dalších deset miliard korun, pořád tady zůstává velká hodnota. Po přepočtu je to 117 korun na akcii, tedy více, než o co se soudíme," uvedl Šafařík. Pokud k dohodě se státem nedojde, jsou drobní akcionáři připraveni dohnat svůj spor až do Štrasburku.

Žaloba jde i proti ČNB
Akcionáři IPB žalují o náhradu škody také Českou národní banku, která nucenou správu na IPB vyhlásila. Tu přitom Nomurou vyhraná arbitráž nezpochybnila. Banka je podle mluvčího Pavla Zúbka žalována v pěti případech, žádné řízení dosud pravomocně neskončilo.

"Posun v řízeních není možné předvídat. Žádný ze sporů nemá bezprostřední vztah k vypořádání Česka s Nomurou," dodal Zúbek.

Další spor s vazbou na IPB řeší Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Firma Sasano Credit se domáhala osmdesáti miliard korun za škodu způsobenou antimonopolním úřadem, který převzetí IPB ČSOB schválil. Podle dostupných informací jde o přeprodanou pohledávku Nomury.

Ani Sasano Credit, která je ve skutečnosti pouze schránkou s adresou na Žižkově, ji však už nevlastní. "Na straně žalobce nyní vystupuje firma SPB Consortium AG se sídlem ve Švýcarsku," uvedla Jana Rennerová, mluvčí úřadu, který spor řeší. Soud má podle ní začít letos v září.
V neposlední řadě vede spory se státem kolem IPB sama ČSOB. Ta se k nim však nechce vůbec vyjadřovat.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....