Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi přidali v pití piva

  0:01
Už to vypadalo, že pověst českých pivařů začíná brát za své. Od druhé poloviny devadesátých let totiž pili rok od roku méně piva. Loni však přišel obrat, který staví na hlavu předpovědi odborníků na zdravou výživu, podle nichž konzumace piva v Česku už bude mít jen sestupnou dráhu.

I přes chladné léto a povodně totiž Češi podle čerstvých statistik loni vypili - převedeno do relativních čísel o jeden a půl procenta piva více než v roce 2001.

"Konkrétně české pivovary prodaly v tuzemsku 16,2 milionu hektolitrů piva, což je o dvě stě tisíc hektolitrů víc než v předchozím roce," potvrzuje šéf Svazu pivovarů a sladoven Jaroslav Čepička.

Stejně dobře se podle zástupců pivovarů rozjíždí i letošní léto. Letos v červnu prodal Plzeňský Prazdroj v průměru o 15 procent více ve srovnání s rokem 2002. "Na trhu si dobře vedou všechny značky, zejména pak Velkopopovický Kozel, Pilsner Urquell a Gambrinus," říká mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin.

Léto je podle něho tradičním obdobím pro zvýšené aktivity v marketingu. "Prodej piva podporuje reklama, soutěže i řada veřejných akcí, jako jsou například hudební festivaly," dodává Bechtin.

Čeští pivaři nezahálí nejen v hospůdkách, ale prodej roste i v klasických obchodech. "Jen v obchodech jsme v červnu prodali proti stejnému měsíci loňského roku o 30 procent více piva," říká Simona Krautová ze Staropramene.

"Pivu svědčí slunce. Když je zataženo, okamžitě se to na konzumaci projevuje," vysvětluje zvýšenou spotřebu piva spolumajitel stejnojmenného humpoleckému pivovaru Stanislav Bernard. V červnu prodal o třetinu více piva. Právě menší pivovary poznají nepřízeň počasí téměř okamžitě na prodejích.

Pivovarské zatím neopouští optimismus. "Červen byl určitě výjimečně příznivý měsíc a i léto se vyvíjí dobře," vidí zatím situaci spoluvlastník Chodovaru Jiří Plevka, jehož pivovar prodává především "kolem komína" asi 80 tisíc hektolitrů ročně. Rodinný pivovar Chodovar zůstal vedle plzeňského gigantu Prazdroje jediným funkčním pivovarem na západě Čech.

Léto je kvůli zvýšené spotřebě zlatého moku tradiční zkouškou pivovarů, jak se dokážou poprat s kvalitou piva. V pivovarské hantýrce se pro léto vžilo pojmenování špička. Pivovary využívají svých kapacit naplno. Běží nepřetržitý provoz s velmi pečlivě naplánovanými dovolenými tak, aby se rovnoměrně pokryla zvýšená poptávka.

V letních měsících přijímá například Plzeňský Prazdroj do všech svých pivovarů desítky brigádníků do stáčírenských provozů i do administrativy. "Letní špičku zvládáme i za situace, kdy se v pivovaru naplno rozbíhá největší investiční akce - rozšíření varny. To zatím neovlivňuje současný provoz," říká Václav Berka z Prazdroje.

BUDVAR: Poslední velký pivovar na prodej

Budějovický Budvar možná bude na prodej. Pro velké světové hráče by to byla poslední příležitost, jak se výrazně prosadit na tuzemském trhu.

Budvar je vedle Prazdroje, vlastněného jihoafrickou SAB, jedinou skutečně elitní značkou mezi českými pivy.

Zájem o jihočeského výrobce již projevili světoví hráči, kteří v zemi mají pivovary s méně proslulými značkami - nizozemský Heineken ovládající Starobrno a belgický Interbrew s pražským Staropramenem.

K nim se přidala dosud v zemi nezastoupená skupina Scottish Newcastle. Případný prodej Budvaru, který chce prosadit ministerstvo financí a resort průmyslu, má i mezinárodní rozměr.

Budvar totiž vede sérii známkoprávních pří o značky Bud a Budweiser s americkým gigantem Anheuser-Bush. A tento pivovar má pochopitelně o mnohem menšího českého rivala také zájem, motivovaný možností ukončit spory, kvůli kterým nemůže prodávat své výrobky v mnoha evropských zemích.

Po vstupu země do Evropské unie se přitom pozice Budvaru podle Richarda Wagnera, advokáta specializujícího se na známkoprávní spory, zlepší. Zejména konkurenti Budvaru nebudou moci v zemích EU přihlašovat nové známky, které si Budvar chrání v tuzemsku. Může se však stát, že Budvar do privatizace vůbec nepůjde.

Proti prodeji mluví odpor ministra zemědělství i nejednota mezi vládními představiteli. Na rizika s prodejem spojená upozorňuje i vedení Budvaru, které se obává likvidace firmy právě od konkurenční firmy Anheuser-Bush.
(MF DNES, mp, ciz)

Autoři:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Německo se nadechuje. Výhled ekonomiky je nadějný i pro zbytek roku, říká institut

20. června 2024  11:37

Německé ekonomice se daří překonávat krizi, v letošním roce tak vykáže růst hrubého domácího...

Zde nakupuje Taylor Swift. Skromný londýnský kebab je v obležení fanoušků

20. června 2024  11:04

Poté, co si popová ikona objednala během svého vystoupení 45 doner kebabů, stal se nenápadný...

Všem už firmy nepřidají. Kdo chce vyšší mzdu, musí si sám říct, zjistil průzkum

20. června 2024

Premium Zvýšení mzdy se dočkají ve druhé polovině roku hlavně lidé, kteří si o to řeknou a které firma...

Umělá inteligence má potenciál i v energetice. Náklady stlačí o desítky procent

20. června 2024

Viditelné, velké nízko visící ovoce, které může přinést prvních patnáct až dvacet procent úspor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...