PŘEHLED: Cibule a zelí v roli másla. Za rok zdražily o sto procent

  1:00aktualizováno  1:00
Zapomeňte na máslo. Cenovým skokanem je letos zelenina, u níž ceny vyšponovalo loňské sucho a neúroda. Kilogram cibule za rok do března zdražil ze 13 na 26 korun, podobně si lidé připlácejí za zelí, ale i brambory a další potraviny.

Ilustrační snímek. | foto: Playtvak.cz

iDNES.cz na základě nových dat Českého statistického úřadu sestavila žebříček „cenových trháků“ a „propadáků“, tedy potravin, které za rok nejvíce zlevnily, či zdražily.

Nemile kromě zmíněné zeleniny Čechy překvapily i ceny celeru, salátu, sterilovaných okurek, mrkve, rozinek a houskových knedlíků. Za všechny tyto položky v TOP 10 si lidé v obchodech připlatí desítky procent.

Jak se v Česku měnily ceny.

Na celkové inflaci, která dosáhla meziročního tempa 3 procent (nejrychlejší od roku 2012), se potraviny podílely jednou šestinou. Mnohem silnější položkou bylo bydlení, které tvoří polovinu inflace.

Nejvíce ušetřit mohli spotřebitelé při nákupu kiwi. Kilogram zlevnil z 83 na 57 korun. V posledním roce zároveň pokračovalo zlevňování cukru, které odstartovalo uvolnění kvót v Evropské unii od října 2017. Za rok kilogramové balení cukru krystal na pultech zlevnilo z 19 na 13 korun, tedy takřka o třetinu.

Z 36 korun na 26 korun zlevnila i jablka. Za karton deseti vajec lidé zaplatí v průměru 32 korun, o desetikorunu méně než loni. Ušetřit lze i na slunečnicovém oleji, květáku, hroznech, citronech a rostlinném tuku.

Jak se v Česku měnily ceny.

V dalších měsících se k nejrychleji zdražujícím potravinám může přidat vepřové maso. Největší světový producent Čína, který vyrábí polovinu světové spotřeby, totiž bojuje s africkým morem prasat. Začíná se to již projevovat nejen v cenách ve světě, ale i ve velkoobchodu v Česku. Za tři týdny kilogram zdražil o pět korun na zhruba 41 Kč. (čtěte vepřové maso prudce zdražuje)

Dražší bydlení i elektřina

Největší vliv na inflaci však neměly potraviny, ale ceny nájmů, které za rok stouply o 3,6 procenta, a také služby spojené s bydlením. Elektřina zdražila o 11,9 procenta, vývoj v letošním roce tak potvrzuje proklamace o konci éry levných dodávek. Bydlení se na inflaci podílí z poloviny a vliv této kategorie v posledních měsících roste.

Tříprocentní inflace je na hranici tolerančního pásma České národní banky. Vysoká inflace je spojena s některými riziky, mezi které patří znehodnocování vkladů drobných střadatelů v bankách. Růst cen pohání zejména zvyšování mezd a penzí.

Část ekonomů předpokládá, že růst cenové hladiny, který přestřeluje očekávání ekonomů ČNB, aktivizuje hlídače měny ke zvýšení úrokových sazeb. Loni úroky poskočily pětkrát, z 0,75 na 1,75 procenta, a na této úrovni se zatím zastavily.

„Spolu s přetrvávající napjatou situací na trhu práce i slabší korunou to podle našeho názoru vytváří prostor pro další růst úrokových sazeb,“ napsal analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Soudí, že by se tak mohlo stát na nejbližším zasedání na počátku května.

Analytici očekávají, že centrální banka sazby, které ovlivňují cenu půjček včetně hypoték, zvedne letos maximálně dvakrát. Tento krok odradí další část spotřebitelů od záměru vzít si hypotéku. Vyšší úroky však dopadnou i na stávající hypotékáře, kterým skončí období fixace současných sazeb.

Od dalšího navyšování sazeb by mohlo centrální bankéře odradit zhoršení ekonomické situace v zahraničí. Jako možná rizika vnímá ČNB celní válku, brexit, ale i slabší kondici italské ekonomiky a jejího bankovního sektoru. Klíčové přitom bude, jak těmto výzvám včetně tlaků na plnění přísnějších norem pro automobilky bude čelit hlavní tuzemský obchodní partner Německo.

Právě proto si část ekonomů myslí, že centrální bankéři budou s dalším navyšováním úroků opatrní a spěchat rozhodně nebudou.

Jak co nejlépe uvařit brambory? (10/2018):

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Najdete na iDNES.cz