Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské části. Zdejší byty slouží i jako pronájmy pro turisty. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Konec zlaté éry Airbnb. Sdílené byty mají splňovat předpisy jako hotely

  • 88
Platforma Airbnb, přes kterou lidé nabízejí byty ke krátkodobým pronájmům třeba pro turisty, řeší jeden problém za druhým. Kvůli pandemii nejdříve významně ubylo turistů. Teď přichází další komplikace. Některé krátkodobé pronájmy by měli zřejmě majitelé zkolaudovat jako ubytovací zařízení a dbát na hygienické či protipožární předpisy. Rozhodly tak pražské úřady.

Stavební úřad v Praze 1 přezkoumával oznámení sdružení vlastníků bytových jednotek z centra Prahy, že je jeden z bytů využívaný jako ubytovací zařízení. Úřad rozhodl, že tento byt musí splňovat stejné stavební předpisy jako hotely či penziony. Stanovisko Prahy 1 před dvěma týdny posléze potvrdil i odbor stavebního řádu magistrátu. Zavádí tak zřejmě precedens pro další poskytovatele tohoto typu ubytování.

Bytů s Airbnb je už jako před covidem, některé bude třeba rekolaudovat

Nemovitosti pronajímané ke krátkodobému ubytování často fungují podobně jako hotely nebo penziony a původní myšlenka sdíleného ubytování, kdy majitel s hostem bydlí v jedné domácnosti, se vytratila. Návštěvník platí za volnou bytovou jednotku obdobným způsobem jako například za pronájem apartmánu.

Na krátkodobé návštěvníky si často navíc stěžují stálí obyvatelé domů. Někteří turisté jsou hluční a nerespektují, že se ubytovali v běžném bytovém domě, kde lidé žijí. Další stížnosti padají také na to, že krátkodobé pronájmy ženou ceny nájemního bydlení pro místní nahoru.

Tento způsob využívání některých bytů a domů je podle nejnovějších stanovisek úřadů v rozporu s jejich kolaudačním rozhodnutím, protože stavební předpisy i podmínky pro ubytovací zařízení a dlouhodobé bydlení jsou rozdílné.

„Proces přezkoumání užívání bytů v souladu s kolaudačním rozhodnutím nelze chápat jako regulaci, ale jako účinné vymáhání dodržování platných zákonů. Pokud majitel hotelu nebo penzionu musí splňovat přísné podmínky podle stavebních předpisů, pak by stejné podmínky měl splnit i majitel nemovitosti, v níž poskytuje krátkodobé ubytovací služby,“ vysvětluje pražská radní pro oblast podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

V rukou to mají úřady

Rozhodnutí úřadu podle Kordové Marvanové do jisté míry vytvoří precedens pro obdobná přezkoumání. Dodává ale, že stanoviska stavebních úřadů vždy budou záležet na konkrétních případech a podmínkách, za nichž majitel krátkodobé ubytovací služby provozuje.

Vlastníci bytových jednotek využívaných podle úřadů v rozporu s kolaudací mohou požádat o rekolaudaci. Byt či dům by měl splnit podmínky obecně kladené na ubytovací zařízení podobného typu jako jsou například hotely, ubytovny, penziony. To znamená, že majitel musí dodržet předpisy zejména v oblasti protipožární ochrany a hygieny.

Měl by také nemovitost používat v souladu s územním plánem a mít souhlas vlastníků nemovitosti. Rozsah konkrétních úprav před rekolaudací závisí na konkrétní situaci domu, bytu a lokality. Fakticky ale podle Kordové Marvanové v Praze dojde pravděpodobně k jistému zredukování počtu bytů, které majitelé pronajímají na krátkodobé ubytování.

„Jde nám totiž o to, aby se zároveň v rozporu s územním plánem, který počítá s bydlením v konkrétních částech města, zejména centrum města nevylidnilo a byly tam zachovány byty k dlouhodobému bydlení,“ vysvětluje radní.

Daně jako z podnikání

Soudy zase udělaly letos jasno v danění. V létě potvrdily, že příjmy z krátkodobých pronájmů přes platformy Airbnb či Booking se musejí danit jako příjmy z podnikání, nikoliv jako příjmy z pronájmu, jak někteří poskytovatelé ubytování činili.

Covid je příležitost vyřešit problémy s Airbnb, řekl v Rozstřelu šéf Alcronu

Je třeba ovšem doplnit, že v tomto případě k žádné velké změně nedošlo. „To, že přes Airbnb se v principu jedná o poskytování ubytovacích služeb, nikoliv pronájem, to je víceméně alespoň od roku 2017 všeobecně známé. Pokud však někdo poskytne ubytovací službu nahodile (neinzeruje a nenabízí ji soustavně) a nezíská příjem vyšší než třicet tisíc korun za rok, pak je tento příjem od daně osvobozen a do daňového přiznání se vůbec neuvádí,“ říká Mirka Tomášková, daňová poradkyně KODAP City.

To víceméně říká i Finanční správa, podle které se rozhodnutí na výběru daní skokově nepromítne. Navíc u menších pronajímatelů je z hlediska finančního dokonce mnohdy výhodnější danit tyto příjmy jako z podnikání. I zde je ovšem třeba mít na paměti několik bodů.

2. září 2021

,