Za NEJ výhledy Českého středohoří na Hazmburk

  7:00aktualizováno  7:00
V Českém středohoří je řada míst, odkud jsou krásné rozhledy. K těm nezapomenutelným ale patří výhledy z Hazmburka a Košťálova. Během výletu na tyto zříceniny hradů uvidíme i zámek Libochovice a největší český granát v Muzeu českého granátu.

Západ slunce nad Českým středohořím | foto: Filip LaureysiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Libochovice, malebné městečko, v němž započneme výlet, leží v severních Čechách, asi padesát kilometrů na severozápad od Prahy.

Dominantou obce je zámek, jemuž místy odloupaná narůžovělá omítka propůjčuje romantickou patinu. Stavba je obklopena rozsáhlým parkem, který je výsledkem směsi francouzského a anglického vkusu někdejších majitelů – rodin Dietrichsteinů a Herbersteinů. Chcete-li fotografii jako z pohlednice, sejděte po asfaltové cestě k malému rybníčku. Zámek se v něm krásně zrcadlí.

Pohled na zámek Libochovice z parku

Uvítání krokodýlem a sklepení se strašidly

Prohlídka libochovického zámku, jež získal dnešní podobu v 17. století, je nezapomenutelná už proto, že vás na ni přivítá krokodýl. Lovecká trofej někdejšího majitele zámku Josefa Herbersteina leží v atypických prostorách propojujících nádvoří se zámeckou zahradou. Krom stěn vykládaných škeblemi ji obklopují plastiky mořských oblud.

Místnosti, vybavené mobiliářem a doplňky příznačnými pro tu kterou dobu, jsou seřazeny chronologicky, a tak nás provází vývojem zámeckého bydlení od renesance až po 20. století. Zajímavá je zdejší sbírka kachlových kamen a expozice věnovaná životu Jana Evangelisty Purkyně, jenž se v libochovickém zámku narodil. Vydáte-li se na výlet ve správný čas, budete se moci zúčastnit výpravy za strašidly. Ta prý obývají sklepení, které zde zbylo po někdejším renesančním zámku, zničeném požárem.

Zámek Libochovice

Dvě věže a tragické pátky

Jakmile vyjdeme z Libochovic a vydáme se podél asfaltové cesty směřující na sever (červená turistická trasa), vyhoupnou se před námi dvě věže majestátního Hazmburku. Hrad ze 13. století, jehož silueta je notoricky známá, však ukrývá také pozůstatky věže třetí. Její ruiny jsou dnes schované v houští a nikdo se nemá k tomu zjistit, za jakým účelem byla vystavěna.

Asi po půl kilometru odbočuje stezka doprava, avšak nevýraznou značku není těžké přehlédnout. Při výstupu na Hazmburk nás čeká převýšení více než 200 metrů – trocha námahy však stojí to za to!

Výše postavená Bílá věž dnes funguje jako rozhledna a za symbolické vstupné z ní můžeme shlédnout severočeské lány, které se v dálce krabatí v České středohoří a naznačují směr další cesty. Na opačné straně vyrůstá ze zlatavých polí Říp.

Kromě dvou věží, mezi nimiž prý po nocích bloudí duch dívky, které žalem za vyhnaným milencem puklo srdce, se toho na Hazmburku mnoho nezachovalo. Už roku 1586 měla pevnost, tehdy uváděná jako pustá, dobu své největší slávy za sebou.

Vrch Klapý se však nechvalně zapsal do historie ještě na přelomu 19. a 20. století, kdy zde došlo k sesuvům půdy. Na Velké pátky v roce 1898 a 1900 zde masy horniny pohřbily v podhradí desítky stavení.

Bílá věž na Hazmburku
Bílá věž na Hazmburku

Pohled na Hazmburk od přístupové silnice (přes obec Klapý)
Pohled na Hazmburk od přístupové silnice (přes obec Klapý

Hazmburk: výhled z Bílé věže na věž Černou, v dálce Říp
Hazmburk: výhled z Bílé věže na věž Černou, v dálce Říp

Největší český granát

Sestup z Hazmburku a další cesta na sever je asi nejkrásnějším úsekem výletu. Procházíme polními cestami, míjíme vesnické domky a na mezích si dopřáváme odpočinku a krásných výhledů. Červenou značku není třeba příliš sledovat, protože směr cesty určují stále se blížící kuželovité kopce Českého středohoří.

V Třebenicích, z nichž je to na zříceninu hradu Košťálova co by kamenem dohodil, se však ještě vyplatí zastavit v Muzeu českého granátu. Neobvyklá expozice, věnovaná historii Třebenicka a dějinám těžby a zpracování českého granátu v tomto kraji, je umístěna v bývalém luteránském kostele.

Nejzajímavějším kamenem, který uvidíte, je dozajista pyrop – největší český granát. Za pozornost stojí také kolekce šperků Ulriky von Levetzow, poslední lásky Johanna Wolfganga Goetha.

Interiér Muzea českého granátu v Třebenicích

Zapomenuté ruiny a rozloučení s Hazmburkem

Nad Třebenicemi se zdvíhá zalesněný vrch ozdobený volně přístupnou zříceninou středověkého hradu. Košťálov, tedy "hrad Košálův", založil podle pověsti Košál, jehož stádům přestaly stačit pastviny v okolí pevnosti Bílina, na které žil se svou ženou Bělou...

Kde přesně začínají dějiny hradu doopravdy nevíme, dnešní Košťálov si však jako kdysi slavné šlechtické sídlo představíme stěží. Zachovalo se jen obvodové zdivo Horního hradu, z nějž je však nádherný rozhled na České středohoří. Na jih se rozprostírá rovinatá krajina, z níž se v mlze zdvíhá vrch korunovaný věžemi Hazmburka. 

S majestátním hradem se tu můžete symbolicky rozloučit. Poslední úsek cesty, jež nás zavede až do Lovosic, vede lesem. Vyplatí se vzít si s sebou mapu, protože značení lze snadno přehlédnout. Nicméně od Vchynic, kde navážeme na modrou turistickou trasu, jsou už lovosické tovární komíny nepřehlédnutelné.

Z Košťálova se do dnešních dnů zachoval jen Horní hrad
Z Košťálova se do dnešních dnů zachoval jen Horní hrad

Zřícenina Košťálova

Může se hodit

Jak se tam dostat
V Lovosicích staví většina rychlíků jedoucích na trase Praha – Ústí nad Labem. Právě zde přestupte, jedete-li vlakem až do Libochovic. Je také možné využít autobusového spojení (do Třebenic s přestupy). Jedete-li autem, pak z Prahy po silnici E55, a pak po silnici číslo 246 do Libochovic nebo přímo do Lovosic, příp. v Lovosicích odbočit na silnici číslo 15 do Třebenic.

Parkování
Parkoviště se nacházejí v Libochovicích přímo před zámkem, pod Hazmburkem v obci Klapý, v centru Třebenic i na vrchu Košťál asi 0,5 km od zříceniny.

Užitečné weby
Zámek Libochovice
Hrad Hazmburk
Třebenice
Web autorky článku: http://www.myshaweb.cz/
Web autora fotografi: www.laureys.cz

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Najdete na iDNES.cz