Lipská hora, jeden z nejhezčích vrcholů Českého středohoří. Tip na výlet

Jeden z nejhezčích vrcholů Českého středohoří si žije tichým a poklidným životem stranou zájmu turistického ruchu. Zdolání této hory ve spojení s dalšími sopečnými kopečky v okolí patří k tomu nejlepšímu, co příroda a krajina mezi Ohří a Labem nabízí.
Lipská hora od vesnice Kocourov

Lipská hora od vesnice Kocourov | foto: Martin Janoška

Málo známá Lipská hora (689 m), přezdívaná též Medvědice, patří k nejvýraznějším kopcům jihozápadní části Českého středohoří. Její monumentální asymetrický tvar vynikne zejména z jihovýchodního směru. Z ostatních světových stran příliš nápadná není, protože ji v těsné blízkosti obklopují další vrchy a hřbety.

Příbuzná Milešovky

Lipská hora (689 m) je blízká příbuzná Milešovky nebo Kletečné, dvou nejvyšších a blízkých vrchů v pohoří. Vznikla erozním obnažením podpovrchového lakolitu, který se vmístil mezi měkčí vrstvy jezerních a sopečných usazenin. Příbuznost s výše uvedenými vrchy dokládá také šedohnědá hornina trachyt s typickou deskovou odlučností a značné převýšení nad okolním terénem - na východě úctyhodných 300 m.

Asymetrie Lipské hory

Asymetrický tvar a vývoj Lipské hory souvisí s orientací vrchu vůči světovým stranám, resp. delšího a kratšího osvitu  jednotlivých svahů a s ním spjaté intenzity zvětrávacích procesů.

Lipská hora představuje pozoruhodný terénní útvar, který upoutá na první pohled výraznou asymetričností. Nestejnoměrný sklon svahů (na jihu a západě až 40º) způsobuje zdánlivé zakřivení vrcholu. Jeho ozdobu tvoří tence deskovitá skaliska, rozčleněná četnými puklinami na bloky, stěny a římsy. Pod nimi se na jižním svahu rozkládají mohutné akumulace pohyblivých sutí a při úpatí četné sesuvy.

Lipská hora je méně známá hlavně proto, že tady chybějí turistické značky. Roli hraje i vzdálenost od hlavních komunikačních tahů v okolí, takže se tady není možné spoléhat na hromadnou dopravu.

Lipská hora z vrchu Ostrý

V bzučícím ráji

Východiskem ke zdolání Lipské hory je vesnička Medvědice, místní část obce Třeběnice. Zde narazíte na červenou značku a zprvu po loukách, pak okrajem lesa stoupáte vyšlapaným chodníčkem asi 1,5 km vzhůru až do sedla, které odděluje Lipskou horu od dalších vyvýšenin na západě.

V sedle je třeba dávat pozor a v místě, kde červené značky začínají opět scházet na druhou stranu, odbočte vlevo na zprvu málo zřetelný chodníček. Ten se začíná po chvíli strmě zdvíhat vzhůru a míří mlázím a mezi nízkými stromy na vrchol Lipské hory. Výstup je to sice krátký, zato mimořádně strmý a vzhledem k drobné suti i dost neschůdný. Teprve nahoře se les otevře, vpravo se ukážou šedé skály a pod nimi obrovský jižní sráz s úchvatným výhledem na blízko i do dálky.

Jižní sráz pokrytý stepní vegetací je chráněný jako přírodní rezervace. Kyselá reakce půd na prosluněném svahu, díky přítomnosti méně obvyklé horniny trachyt, poskytuje vhodné podmínky pro neobvyklou flóru i faunu. Roste tu tařice skalní, hvozdík sivý, česnek chlumní, medovník velkokvětý, vemeník dvoulistý a vzácně medvědice lékařská.

Podle všudypřítomného bzučení za slunného letního dne je jasné, že na Lipská hoře se také vyskytuje rozmanitý a velký počet hmyzích druhů. Obdivovat můžete třeba otakárky nebo střevlíky. Jediným kazem překrásné přírodní lokality jsou hloupé nápisy vyryté či barvou namalované na vodorovných plotnách vrcholových skal.

Květy pod Lipskou horou

Výstup na Lipskou horu

Hrad Oltářík

Výstup na Lipskou horu rozhodně není podnik na celý den a ani na půlden, takže by bylo škoda nenavštívit další zajímavosti v okolí. Při pohledu z Lipské hory se nabízí romantická silueta hrádku Oltářík nebo taky Hrádek na protějším kopcovitém návrší. Ze sedla pod Lipskou horou vás k němu přiblíží červená značka sestupující do vesničky Lhota. Pak následuje překonání potoka Modla, krátký výstup k asfaltové lesní cestě v protilehlém svahu a po ní pohodlná chůze až k hradnímu úpatí. Nahoru pak vede modrá značka, která celý kužel hradního vrchu obtáčí kolem dokola.

Hrad Oltářík či jednoduše Hrádek postavil roku 1426 husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic s cílem ochránit naloupený majetek v severozápadních Čechách. Hrad to byl jednoduchý a malý – skládal se z jedné věžovité obytné místnosti na skalisku, k níž se na severu přimykalo malé předhradí s brankou. Účel měl zřejmě jenom čistě vojenský, poloha na vysoké skále ho měla ochránit před tehdy se rozvíjejícím dělostřelectvem. Fungoval něco málo přes 100 let, roku 1554 už byl pustý.

Přírodní zajímavost představuje vrcholová skála vyčnívající nad okolní les. Na západní straně vykazuje výraznou sloupcovou odlučnost: mohutné, nepravidelné čedičové sloupce odkrylo pravděpodobně lámání kamene na stavbu středověkého sídla. Podobně jako většina vrchů v okolí poskytuje i Oltářík skvělý výhled.

Výhled z hradu Oltářík

Kde se točila L'aura

Další prvotřídní výhledové místo leží 1,5 km vzdušnou čarou na východ. Jmenuje se Plešivec a dostanete se k němu z vesnice Děkovka pod Oltáříkem.

Přiléhavý název kopce souvisí s bezlesým, stepním charakterem protáhlého vrcholového hřbítku. Pozor – nezaměňovat se známější stejnojmennou lokalitou, která se nachází rovněž v Českém středohoří na pravém břehu Labe a je známá svými ledovými dírami.

Vrch Plešivec

Zřícenina Skalka

Může se hodit

Jak se tam dostat
Po dálnici do Lovosic, zde odbočit na Třebenice (směr Most), v Třebenicích vpravo: Vlastislav, Mrsklesy, Medvědice.
V úseku Třebenice – Medvědice jezdí autobusové spoje, ovšem pouze v pracovní dny.

Itinerář trasy
Červeně značená trasa: Medvědice – sedlo pod Lipskou horou; 1,5 km – odbočka na Lipskou horu a zpět, 2,5 km (neznačeno) – Lhota; 3,5 km – Děkovka; 6,5 km – odbočka na Oltářík (Hrádek) a zpět, 8 km (modrá značka) – Plešivec, 10 km – Vlastislav, 12 km

Nepravidelný, asymetricky modelovaný čedičový suk má od východu podobu vysokého, strmého kužele, zatímco od západu vypadá jako méně výrazný zašpičatělý hřbet. Na jižním svahu pod vrcholem se vyvinulo efektní balvanité suťové pole. Celý kopec leží uprostřed oplocené obory stranou turistické trasy, plot je však možné díky žebříku přelézt. Bezlesé partie mají výrazně stepní ráz a hostí vzácné druhy teplomilných rostlin. Výhled z vrcholu je neomezený.

Plešivec je zajímavý rovněž tím, že tady v srpnu 1994 natáčela hudební skupina Lucie klip k písničce L'aura. Jedna scéna se točila z ptačí perspektivy z vrtulníku, kdy na vrcholu nebyl nikdo jiný než samotná kapela.

Překrásné a nenáročné putování po kopcích Českého středohoří doporučujeme zakončit u další romantické zříceniny hradu Skalka ve vesnici Vlastislav, kam vás dovede červená turistická značka.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Báječná víkendová únikovka: víme, jak si užít Innsbruck na maximum

Zastávka na svačinu s olympijským výhledem? Kdepak, Innsbruck je mnohem víc, než rakouská pauza na cestě do Itálie. Alpský klenot nabízí mnoho wow, ať už milujete hory, kulturu, města s mladistvou...

13. června 2025

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

13. června 2025

Bubláte jako vodní dýmka. Horolezec o projevech otoku plic i nástrahách Pamíru

Premium

Střední Asie se pro něj stala srdcovou záležitostí. Jezdí tam už dvacet let, během nichž zorganizoval desítky výprav, vysokohorských expedic a zajišťoval i horské záchranné akce. Michal Kleslo,...

12. června 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

12. června 2025  10:41

Cyklobusy v Plzeňském kraji už vyjely. Podívejte se, kam vás zavezou

Kde se potkávají nejoblíbenější cyklostezky s trasami cyklobusů Plzeňského kraje? Z kola nejlépe poznáte Plzeň a její okolí.

12. června 2025

Interrail, Balkan Pass i další. Vlakem po Evropě to jde levně a snadno

Nebaví vás trávit dovolenou na jednom místě? Pak vás určitě bude zajímat, jak se dá po Evropě cestovat bez auta. Oproti autu levné cestování umožní několikadenní jízdenky na vlak. Koupit si je můžete...

12. června 2025

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

12. června 2025

Na Sněžce bují nelegální pikniky, trávníky před turisty tak opět chrání sítě

Bez ochranných sítí si vrchol krkonošské Sněžky v létě už nejde představit. Ochranáři je ve středu natáhli nejen tam, ale také v Obřím sedle. Návštěvníky mají odradit před vstupem a pikniky na...

11. června 2025  14:31

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

11. června 2025  9:24

Levně na Maltu či Kypr? Polská letiště jsou s RegioJetem nově na dosah ruky

Advertorial

Díky novým spojům RegioJet, které od června jezdí mezi Ostravou a dvěma blízkými polskými letišti, se pro Čechy staly tamní letecké akce mimořádně dostupnými. Autobusy totiž míří přímo na letiště v...

11. června 2025

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

11. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  10.6 21:17
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.