Diskuse k článku

V Jeseníku se otevírá lázeňský balneopark, evropská rarita

Návštěvníci a pacienti léčebných lázní v Jeseníku mají ode dneška jedinečnou možnost vrátit se v čase do doby slavného místního vodoléčitele Vincenze Priessnitze. Svůj věhlas postavil na kombinaci vody a čerstvého vzduchu. Nad areálem vznikla nová rarita, tzv. balneopark.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

KarelV

Četl jsem knížku ...

o Vincentu Priessnitzovi ... a musím říci, že tomuto projektu moc fandím ... Tenkrát do Jeseníku jezdili až z Vídně vysoce postavení úředníci i členové šlechty... R^ ;-)

On sám pak léčil mnoho chudých prakticky zadarmo !

0/0
27.8.2010 13:31

KarelV

Ovšem POZOR !!!

Vodoléčba podle Vincenze Priessnitze se provádí téměř výhradně STUDENOU vodou !!! ...... ;-D R^

0/0
27.8.2010 13:33

RoninW

Re: Ovšem POZOR !!!

ne tak docela je min jedna procedura kde ne a to je šlapací lázeň

0/0
27.8.2010 14:57

mefin

Kecy v článku 2

A Čarodějnická cyklostezka pokud vím existuje už nějaký ten pátek, takže to slovíčko "připravuje" taky moc nesedí.

0/0
27.8.2010 12:56

mefin

Kecy v článku

Nejsem žádný extra znalec historie, ale troufám si tvrdit, že v článku uváděný památník obětem čarodějnických procesů nemá nic společného s procesy na Velkolosinsku a Šumpersku. Ač jsou v podvědomí lidí Velkolosinské procesy díky knize a filmu mnohem známější, stejná hrůza se odehrávala i na Jesenicku a to už minimálně o padesát let dřív. A zatímco v 80. letech 17. století jesenické procesy dohasínaly, na Velkolosinsku inkvizitor Boblig své dílo teprve začínal. A ikdyž je to ve výsledku jedno, procesy na Jesenicku byly mnohem krvavější a strašily lidi více než padesát let. Rozšířily se po celém tehdejším nissko-otmuchovském knížectví a nejsilněji právě v Jeseníku, Zlatých Horách, Nise, Glochlazích a Otmuchově. Odhady jdou do stovek obětí.

0/0
27.8.2010 9:48

good_luck!

krásný pejsek na té fotce....

taky máme doma takového

0/0
27.8.2010 8:47

fBcH

Výborný nápad

To je výborný nápad R^. Např. já velmi uvažuji o návštěvě. P.S. V Jeseníku se měl budovat i minipivovar (další lákadlo pro turisty-především pro mě, který se o to zajímá) , neví někdo v jaké je to fázi ? 

0/0
27.8.2010 8:09

RoninW

Re: Výborný nápad

nedávno jsem potkal majitel, někdy zkraje lé a říkal, že zrovna naváží technologii, takže snad to brzy bude

0/0
27.8.2010 14:59

BrainWashingtonZweistein

Konečně něco pro ducha i tělo!

:-)R^

0/0
26.8.2010 14:27

Tajka

Re: Konečně něco pro ducha i tělo!

Vyjděte k Priessnitzovu pramenu a dál prudkým stoupáním cestou necestou a pěšinami vysoké na Jehlan. Zadívejte se ke Králíckému sněžníku. Když to stihnete těsně před západam slunce, potěší se Vaše oči i duše. Nazpět přes Borůvkovou horu, Ripeperův kámen.

Pokud přece jen dáte přednost cestě, pokračujte od Priessnitzova pramene k pramenu Šárka. Odměnou je pěkný výhled, šumění stoletých stromů, zurčení přírodních pramínků. J jiche tu nepočítaně, po stráni hledají cestu. Božský klid, jen zvuky lesa. Zatoužíte-li vidět víc do kraje a z ptačí perspektivy lomy na Pomezí, pokračujte od Šárky na Medvědí kameny a pokochejte se. Nešetřete tělo a přes kameny prudce sestoupejte na dolní cestu, která Vás kolem chaty Hubertky dovede zpátky do Grafenberku.

Ve stráni kousek nad novým "balneoparkem" se otvírá pohled na Sanatorium Priessnitz - lemovaný stromy. Celé dny na toto místo nevkročí lidská noha. Koncem srpna je tam ráj ostružin. Přesvědčte se o tom, chcete-li udělat něco pro ducha i tělo! :-)

0/0
26.8.2010 15:35

Tajka

Atrakce pro turisty.

Louka a přírodní chodníčky byly hezčí.

0/0
26.8.2010 14:04

Nadja

Jeseník nikdy nebyl Gräfenberg!

Vážená redakce!

Jeseník není "tehdejší Gräfenberg". Vidím, že tento článek zase psal někdo, kdo naše město v životě nenavštívil. Jeseník je bývalý Frývaldov (německy "Freiwaldau"); Gräfenbergem byla nazývána osada nad Jeseníkem/Frývaldovem (v kopci), kde dnešní lázně stojí. Lázně se sice jmenují "Lázně Jeseník", ale v dřívějších dobách tvořily samostatnou osadu. Kapišto?

0/0
26.8.2010 13:49

Sluníčko po ránu

Re: Jeseník nikdy nebyl Gräfenberg!

no v době, kdy to byl Freiwaldau, tam asi autor opravdu nebyl;-) a koukám, že už to opravili, je tam Freiwaldau. A vzhledem k tomu, že fotky mají z místa, tak tam nejspíš autor byl. Ne každý je prostě znalcem původních místopisných německých názvů... 

0/0
26.8.2010 14:01

Nadja

Re: Jeseník nikdy nebyl Gräfenberg!

Lepší a česky vhodnější, mezi historiky používanější by byl přirozeně Frývaldov, ale aspoň něco. :-)

Nepsala jsem o tom, že autor zde měl být v době, kdy se tak naše město opravdu jmenovalo. Chápu, že ne každý zná původní názvy, ale když už je nutně musím do článku nacpat, tak si je aspoň ověřím.

Btw - že mají fotky u článku, ještě neznamená, že tu byli - místní noviny o tom píšou jakbysmet a věřím, že Lázně k tomu vydaly též nějaké plky i s fotem ;-)

0/0
26.8.2010 14:09

Tulák Joska

Re: je to správně Gräfenberg

stačí se podívat do historie vážená Najdjo a možná zjistíte, že nemáte až takový patent na rozum:-P

http://www.priessnitz.cz/article.php?content=priessnitz_menu&id=6

0/0
26.8.2010 14:15

Nadja

Re: je to správně Gräfenberg

Kdybyste si, Tuláku Josko, pořádně první odstavec toho, co jste mi sem poslal, musel byste se mnou souhlasit. Redakce pružně mění to, co jsem kritizovala - původně uváděla, že Jeseník se v době Priessnitze jmenoval Gräfenberg. Já jsem psala, že to tak nebylo, Jeseník se tehdy jmenoval Freiwaldau (počeštěle Frývaldov). Gräfenbergem byla nazývána jedna z osad ležících nedaleko Jeseníku, kde právě Priessnitz lázně založil. Tyto se dnes sice jmenují "Lázně Jeseník" a spadají pod město Jeseník, ale nelze navzájem zaměňovat německé názvy Gräfenberg (dnešní Lázně Jeseník) a Frývaldov/Freiwaldau (dnešní město Jeseník), což se před opravou redakci povedlo.

Váš odkaz je naprosto v souladu s tím, co jsem zde uvedla.

0/0
26.8.2010 14:24

Nadja

Re: je to správně Gräfenberg

Je faktem, že v obou příspěvcích jsem se dopustila češtinářské chyby - vypadá to, jako by Priessnitz založil lázně v Jeseníku (Frývaldovu), což samozřejmě není pravda. Chtěla jsem napsat, že je založil na Gräfenbergu, který není Jeseníkem, ale sama jsem se do toho zamotala. Takže ještě jednou: Gräfenberg = Lázně Jeseník; Frývaldov/Freiwaldau = město Jeseník. :-)

0/0
26.8.2010 14:27

Tulák Joska

hezké

R^ 

0/0
26.8.2010 12:50

milinek

Oybin

V lázních Oybin mají pěkný park i s vodoléčbou, viděl jsem to tam už  před 10 lety. Je to hned za hranicemi 5km z Jablonného v Podj. Je zde i hrad s klášterem vybudovaný Karlem IV a zajímavá je úzkokolejka ze Zittau. Pěkný výlet na kole R^

0/0
26.8.2010 12:22

Najdete na iDNES.cz