Napoleonův klobouk pevnosti půjčilo Armádní muzeum v Paříži.

Napoleonův klobouk pevnosti půjčilo Armádní muzeum v Paříži. | foto: pevnost Königstein

Napoleonův klobouk vystavují kousek od hranic, získat ho nebylo snadné

  • 0
Vzácný dvourohý klobouk, který nosil během bojů v roce 1814 přímo Napoleon Bonaparte, lze od pátku vidět na pevnosti Königstein nedaleko česko-saských hranic. Je jedním z taháků výstavy s názvem "Napoleon a Sasko - smlouva s ďáblem?", kterou Königstein právě otevřel.

Klobouk pevnosti půjčilo Armádní muzeum v Paříži pod podmínkou, že bude po celou dobu výstavy zamčený ve skleněné vitríně a návštěvníci ho nebudou smět fotit. Získat tento kus nevyčíslitelné hodnoty nebylo podle ředitelky pevnosti Angeliky Taubeové jednoduché.

Napoleon a Sasko

Role Saska během napoleonských válek v letech 1806 - 1815 byla pro Saské království zničující. Na Vídeňském kongresu v roce 1815 rozhodli vítězové Prusko, Rakousko a Rusko, že polovina území Saska připadne Prusku.

Výstava prostřednictvím velkého množství historických exponátů vykresluje živý obraz těžkých následků, které pro Sasko spojenectví s Napoleonem mělo.

Výstava je opatřená i českými texty.

Otevřená je denně do 3. listopadu, vstupné je 8 a 6 eur.

"Chtěla jsem, aby na výstavě nebyly jen zbraně a dokumenty. Nebylo to jednoduché, ale povedlo se, klobouk přivezl osobně zástupce muzea z Paříže a sám ho dal do vitríny," přiblížila Taubeová.

Z Paříže nedorazil jen klobouk, ale i vzácný kord a mosazná helma s peřím saského důstojníka, kterou Francouzi ukořistili.

Pevnost ukazuje také historické zbraně, portréty známých osobností nebo 16 čtverečních metrů velkou mapu Saska nalepenou na podlaze výstavní síně. Názorně dokumentuje hranice Saska v letech 1806 a 1815 i místa jednotlivých bitev.

Napoleon Königstein ocenil

Napoleon Königstein navštívil 20. června roku 1813. Jeho inspekce trvala hodinu a během ní se o pevnosti vyjádřil s uznáním.

"Je také zaznamenáno, že odmítl nosítka, která mu byla pro zpáteční cestu dolů z pevnosti nabídnuta," zmínila Taubeová.

Po inspekci pevnosti nechal Napoleon zbudovat vojenskou silnici od Stolpen až k Labi u Königsteinu a vytvořit dva pontonové mosty přes řeku. Na jejich ochranu byl na nedalekém Liliensteinu zřízen opevněný francouzský vojenský tábor a v červenci sem z Königsteinu museli poslat 22 děl a munici.

Po řadě prohraných bitev však Francouzi už v září 1813 Lilienstein vyklidili a posádka pevnosti děla zase rychle odvezla zpět na Königstein. Velitel pevnosti pak uzavřel 10. října se spojenci dohodu, která Königsteinu přislíbila neutralitu.

Tu si zachoval až do návratu saského krále Friedricha Augusta I. ze zajetí v červnu 1815. Byl tím pádem jediným místem uprostřed území okupovaného Ruskem a Pruskem, které podléhalo králi.