Kde se skrývá genius loci ryzích Beskyd

aktualizováno  10. května 8:00
Taková místa už v Česku objevíte málokde. V tomhle překrásném pohoří ještě narazíte na samoty obklopené loukami s pasoucími se kravkami, na úzkých kamenitých políčkách spatříte koně zapřažené do pluhu... Tohle jsou Slezské Beskydy. Místo, kde odkud ještě nezmizel původní člověk a jeho život, takže celá oblast dýchá osobitým geniem loci.
Panorama polské části Slezských Beskyd od Velké Čantoryje

Panorama polské části Slezských Beskyd od Velké Čantoryje | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Bez rekreačních středisek

Česká část Slezských Beskyd je tak trochu opomíjená, protože většina turistů dává přednost sousedním mnohem známějším Moravskoslezským Beskydům s mnoha proslulými rekreačními středisky. V české části Slezských Beskyd turistická střediska chybí a hory vyhledávají k jednodenním výletům převážně jen obyvatelé blízkých měst (Třinec, Těšín, Ostravsko).

Hlavním lákadlem české části Slezských Beskyd je zhruba 12 km dlouhý česko-polský pohraniční hřeben spojující dvě významné hory – Velkou Čantoryji (995 m) na severu a Velký Stožek (978 m) na jihu pohoří.

Trasa, spojující oba vrcholy, značená v celé délce modrými značkami, patří svou malebností k nejkrásnějším hřebenovkám na území Česka. Převládá na ní typický beskydský terén s charakteristickým střídáním lesních partií, otevřených luk a pastvin, na nichž jsou roztroušeny osamocené usedlosti. Na české straně jsou sice mnohdy přeměněny na rekreační chalupy, na polské však stále slouží trvalému bydlení. Z mnohých míst se otevírají daleké výhledy na vzdálené horizonty horských hřbetů i do hluboce zaříznutých údolí.



Život na hřebenech Slezských Beskyd
* VÍCE FOTEK PRO POTĚCHU OKA I DUŠE NAJDETE ZDE

Rozhledna za 7 milionů

Nejkrásnější rozhled na všechny strany nabízí v české části Slezských Beskyd 28 m vysoká rozhledna na vrcholu Velké Čantoryje. Pyšní se přívlastkem "nejvýchodnější na území ČR" a byla postavena za pouhé tři měsíce na podzim 2002 díky soukromé iniciativě bratrů Lubojackých z Třince, kteří celou investici v hodnotě téměř 7 milionů Kč zaplatili.

Z ochozu vyhlídkové věže lze snadno dohlédnout na protilehlé Moravskoslezské Beskydy s dominující Lysou horou, při dobré viditelnosti se v dálce rýsuje i plochý masív Hrubého Jeseníku s Pradědem, na opačné straně pak rozeklané štíty Malé Fatry a Tater.

Necelý půlkilometr od vrcholu Velké Čantoryje, kde funguje také hraniční přechod pro pěší, stojí česká turistická chata. Poblíž má konečnou sedačková lanová dráha z polského letoviska Ustroň. Další možnosti občerstvení, případně jednoduchého ubytování nabízejí na česko-polském hřebeni polské chaty – jedna stojí pod Velkým Šošovem (886 m), druhá na Velkém Stožku (zde je rovněž v provozu hraniční přechod pro turisty).



Chata na Čantoryji je oblíbeným cílem turistů

Může se hodit

Jak se dostat do české části Slezských Beskyd

  • Pod Slezské Beskydy se dopravíte po hlavním silničním nebo železničním tahu Ostrava – Český Těšín – Žilina.
  • Jedním z východisek ke zdolání česko-polské hřebenovky je město Jablunkov – centrum okolního goralského kraje. Vycházejí odtud dvě žlutě značené trasy směrem k Velkému Stožku: jedna hned od vlakového (či autobusového) nádraží, druhá z náměstí. Obě výstupové varianty jsou přibližně stejně dlouhé, trvají zhruba 2 hodiny a překonávají celkové převýšení okolo 600 m.
  • Na opačném severním konci pohoří lze použít jako východisko rázovitou obec Nýdek, kde stojí cenný dřevěný kostel z roku 1576. Nýdek, kam jezdí autobus od vlakového nádraží v Bystřici nad Olší nebo Třince, leží v hlubokém údolí přímo pod Velkou Čantoryjí – výstup trvá zhruba 1,5 hodiny.

Mapy

  • 1 : 50 000 KČT č. 97 - Slezské Beskydy a Jablunkovsko
  • 1 : 50 000 SHOCart č. 69 - Moravskoslezské Beskydy

Kde pramení Wisla

Nenahlédnout alespoň na den do polské části Slezských Beskyd znamená ochudit se o spoustu krásných zážitků, zvláště pokud je tato oblast od nás celkem dobře dostupná.

Známým turistickým centrem na polské straně Slezských Beskyd je letovisko Wisla, které nese jméno národní polské řeky pramenící v okolních kopcích. Okolím Wisly vede nepřeberné množství pěších i cyklistických túr různé délky i stupně náročnosti. Všechny mají přitom jedno společné: vedou horskou krajinou, která je ve srovnání s beskydskými terény v Česku, ale i na Slovensku, mnohem zachovalejší. Nejde přitom jen o již zmíněné trvalé osídlení horské krajiny, ale i zdravější lesní porosty s přirozenější druhovou skladbou a citlivějším přístupem v obhospodařování.

Přírodovědecky nejcennější a turisty také nejvyhledávanější lokalitu představuje rozlehlý masiv Baraní hory (1220 m), jejíž vrchol tvoří druhý nejvyšší bod celého pohoří. Z výstupových tras je určitě nejhezčí modrá, která začíná v osadě Czarne, asi 9 km jihovýchodně od Wisly.

Nenáročné stoupání vede kolem pramenné zdrojnice národní polské řeky, jejíž průzračné vody vytvářejí na pískovcových skalních stupních v kamenitém korytě malebné peřeje a kaskády. Asi dvouhodinový výstup bukojedlovým pralesem končí na plochém vrcholovém temeni, které pokrývají zakrslé porosty horských smrčin. Největší atrakcí je ovšem železná rozhledna z roku 1991, poskytující nad korunami stromů, podobně jako věž na Čantoryji, nerušený kruhový výhled.



Rozhledna na Baraní hoře (1220 m) z roku 1991

Rodištěm slavného alpinisty

Z Baraní hory se značené trasy rozbíhají prakticky do všech stran. Asi tři hodiny trvá pochod východním směrem do horského sedla Kubalonka (761 m), odkud je to kousek autobusem anebo i pěšky (5 km) zpět do Wisly. V sedle se nacházejí bufety a chata, stojí zde i nevelká kaple, kde si polští turisté a horolezci každý rok připomínají smrt polského alpinisty Jerzyho Kukuczky, který jako druhý člověk na naší planetě vystoupil na všech 14 osmitisícovek (zahynul 14. 10. 1989 ve svazích himalájského Lhotse).

Rodiče Kukuczky pocházeli z goralské dědiny Istebne pod Kubalonkou, kde slavný horolezec trávil v mládí prázdniny a kde se patrně zrodil i jeho silný vztah k horám.

Jiná trasa v délce cca 4 hodiny vede z Baraní hory po hlavním hřebeni Slezských Beskyd severním směrem na nejvyšší vrchol Szkrzyczne (1257 m), který je spojen sedačkovou lanovkou se známým turistickým a zejména lyžařským střediskem Szczyrk. Na severních svazích masivu Skrzyczne se nacházejí jedny z nejkvalitnějších polských terénů sjezdového lyžování – zdejší černá sjezdovka měří 3 km a splňuje požadavky lyžařské federace FIS na pořádání mezinárodních závodů.



Kaskády Wisly pod Baraní horou

Pro zpestření sestup do jeskyně

Zdlouhavý hřebenový pochod mezi Baraní horou a Szczyrkem, vedoucí z velké části lesem, si lze zpestřit návštěvou pseudokrasové Malinowske jeskyně pod vrchem Malinowska skala (1152 m), která představuje jediný zpřístupněný přírodní výtvor tohoto druhu v celých Západních Karpatech.

Jde o obrovskou vertikální puklinu bez krápníkové výzdoby, jejíž vznik podmínily gravitační pohyby pískovcových  bloků. Úzká jeskyně má délku 136 m, výšku 18 m a při její návštěvě je třeba počítat s nějakým tím bahnitým šrámem...

Může se hodit

Jak se dostat do Slezských Beskyd

  • Dopravu od nás do polské části Slezských Beskyd lze realizovat vlastním i veřejným dopravním prostředkem. Pro kolo či automobil se nabízejí hraniční přechody v Třinci-Horní Líšné anebo v Bukovci, z nichž je to jen pár kilometrů do Wisly.
  • Zvolíte-li vlak, pak musíte vyrazit brzy ráno z Polského Těšína, přičemž je obvykle nutné přestoupit v Goleszówě.
  • Nabídka polských autobusových linek je mnohem širší – z Polského Těšína lze přijet nejenom do Wisly, ale celkem rychle i do letoviska Szczyrk pod nejvyšší horou Slezských Beskyd (s přestupem v Bialsko-Biale).

 

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Parádní tip na letní dovolenou. Prozkoumejte poslední divokou řeku v Evropě

Ty docela obyčejné věci okolo nás patří často k těm nejvzácnějším. Dokládá to příklad řeky Vjosa, které předloni Albánie věnovala celý nový národní park. Čím je tak mimořádná? Právě tím, že je svá,...

Česko má jeden z nejsilnějších pasů na světě. Nejhorší je Sýrie

Společnost Arton Capital každoročně zveřejňuje žebříček zemí, jejichž pasy mají ve světě největší váhu. Silné pasy umožňují svým držitelům cestovat do většiny států bez nutnosti žádat o vízum, a...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

Očima šotouše: Prohlédněte si nejkrásnější fotky Prasátek v Česku

Lokomotivy řady T211.0 zvané Prasátka se vyráběly v ČKD od roku 1957. Hlavním úkolem těchto malých strojů bylo posunovat ve stanicích, v depech nebo v průmyslových areálech. A právě fotografie...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

13. ledna 2025

Zimní sezóna v Laponsku je pohádková. Vydejte se na dovolenou za polární září

Premium

Pohled na království sněhu sobů a polární záře je jako balzám na duši. Tak si dopřejte chvilku klidu, třeba s šálkem svařáku, a pojďte si s námi tuhle zasněženou romantiku užít.

12. ledna 2025

Na co zírá mašinfíra: Spanilá jízda peážní tratí přes Polsko do Krnova

První Mašinfíra roku 2025 nás proveze po jedinečné dráze mezi Jeseníky a Slezskou Hanou. Na cestě ze stanice Lipová Lázně do Krnova absolvujeme totiž takzvanou peáž, kdy vlak mezi dvěma českými...

12. ledna 2025

KVÍZ: Klacek, veksle, kaštani. Vyznáte se v železničářském slangu?

Soutěž

Máte rádi svět železnice, vlaků, lokomotiv a nádraží? Pak jste už určitě narazili na specifická značení, která se v tomto krásném světě zcela běžně používají. Vyzkoušejte si své znalosti...

vydáno 11. ledna 2025

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Harmonický vztah? Prázdný pytlík a plné břicho, radí žena trenéra Růžičky

Manželka hokejové legendy Vladimíra Růžičky (61), Marie Růžičková (37), promluvila o psychických problémech. Poté, co...