Putovat po silnici a nepotkat třeba celou hodinu jediné auto! Vejít do města, kde kromě středověkých historických budov neexistuje skoro žádná jiná zástavba a ulice zejí prázdnotou...! Tipujete-li nějaký odlehlý kout Španělska nebo Itálie, pak jste mimo. Píšeme o západočeské Tepelské vrchovině, která patří k nejzapomenutějším a nejméně navštěvovaným krajinám u nás.
V hlubokém údolí uprostřed lesů, luk a polí se pod příkrovem "ohlušujícího“ ticha malebně rozprostírá obec Úterý. Od 23. ledna 2007 se opět pyšní statutem města.
Městečko Úterý v krajině Tepelské vrchoviny
Město, které nezkazily paneláky
Úterý by svou polohou v krajině a koncentrací architektonických památek mohlo jistě směle soutěžit o nejhezčí město v Čechách.
Historické centrum se dochovalo prakticky neporušené, chybí akorát domy zbourané v dobách socialismu. S výjimkou tří bytovek ukrytých v zeleni nad obcí nenarušila ráz města žádná novodobá výstavba, takže Úterý vypadá v podstatě stejně jako před sto či dvěma sty lety. U nás téměř unikát!
K zakonzervování starobylé podoby městečka Úterý přispěl paradoxně i odsun Němců, kteří před druhou světovou válkou tvořili většinu. Po odsunu se v roce 1946 Úterý vylidnilo a dosídlování českým obyvatelstvem z vnitrozemí a volyňskými Čechy neproběhlo úspěšně.
Mnoho domů zůstalo prázdných, postupně chátraly, a některé byly dokonce zbourány. Zbylé opuštěné zachránila až vlna chalupářství v 60. letech. Domy upravené na víkendové chalupy dnes tvoří přibližně jednu polovinu z celkového počtu.
Díky poklesu obyvatel v roce 1949 přišlo Úterý o status města. K navrácení došlo teprve 23. ledna 2007.
Utajené Úterý
Turistu tady však nepotkáte žádného, ruch města obstarávají ojedinělí domorodci mířící pěšky s nákupní taškou do sámošky a několik místních štamgastů před bufetem.
Zážitek z návštěvy malého městečka, v němž dnes žije něco málo přes 400 obyvatel, je o to silnější, že člověk nemá o existenci této lokality ani tušení. Úterý nemá statut městské památkové rezervace, v okolí chybí rekreační střediska, takže logicky chybí propagace v turistických průvodcích, na internetu...
Co ale zanedbává a přehlíží celostátní turistický informační systém, nahrazují místní občanská sdružení a spolky, které šíří osvětu hrstce návštěvníků formou naučných stezek.
Obchody nekvetou ani v úterý
Jedna z nich začíná hned na náměstí a prochází úterskými ulicemi od památky k památce. Hned u prvního panelu se dozvíte, že Úterý leží na staré obchodní stezce, vedoucí z Tepelského kláštera do Plzně. V minulosti se tu obchody na rozdíl ode dneška, kdy nemusíte ani v 9 hodin ráno narazit v samoobsluze na pečivo, točily určitě podstatně rychleji.
Už ve 13. století se tu konal pravidelně jedenkrát týdně trh, a jelikož to bylo vždy druhý den v týdnu, dostalo trhové městečko jméno Úterý.
Kromě obchodování se v okolí zřejmě i dobývalo zlato. Okolo roku 1100 tu snad fungovala hornická osada, kterou údajně navštívil kníže Vladislav I. Okolní nádherná příroda jej prý natolik okouzlila, že v místech dnešního kostela nechal postavit lovecký hrádek, v němž umístil vojenskou posádku na ochranu místních horníků.
Hodnověrné doklady ovšem neexistují, první oficiální zmínka o Úterý pochází až z roku 1233.
Havran Kryštof průvodcem
S hornictvím a dobýváním zlata se pojí také pověst o vzniku města. Ta však pochází z pozdější doby, konkrétně od německých kolonistů – horníků, které povolal do českých zemí král Přemysl Otakar II. ve 13. století.
Podle pověsti usnul znavený havíř v lese a zdál se mu sen o velikém nalezišti zlata. Po probuzení spatřil havrana se zlatým prstenem v zobáku. Vydal se za ním, sledoval jeho let a v místě, kde havran prsten upustil, začal kopat. Skutečně našel bohaté ložisko zlata a zároveň místo, kde bylo založeno město Úterý.
Na základě této pověsti vznikl i neobvyklý městský znak s havranem, který drží v zobáku zlatý prsten.
Havran jakožto symbol města Úterý je i průvodcem po panelech naučné stezky. Jmenuje se Kryštof a jeho přítomnost zaregistrujete na každé zastávce.
Pro zábavu a poučení dětí, kterým by se putování úterskými uličkami mohlo zdát příliš nudné, si havran připravil malý znalostní kvíz. Kryštofovy otázky s třemi možnostmi odpovědí jsou součástí každého panelu naučné stezky, přičemž správnou odpověď pak havran prozrazuje o zastávku dál. Docela neotřelé a pozoruhodné řešení, jež jistě osloví a motivuje i nejednoho dospěláka.
Důkladnou prohlídku městečka Úterý zvládnete v pohodě za necelou hodinku, připočte-li se fotografování a občerstvení, pak za dvě. Jet sem zdaleka jenom kvůli samotnému městu asi nemá cenu, přidáte-li si však ještě navíc túru okolní opuštěnou krajinou s velmi zachovalou přírodou, můžete zažít nezapomenutelný výlet.
Rady do batohuJak se tam dostat Do nejbližší železniční stanice v Bezdružicích (trať Pňovany-Bezdružice) je to 6 km po silnici, počet vlakových spojů však lze rovněž spočítat na prstech jedné ruky. Do nedaleké Teplé nejezdí nic, protože již leží v jiném kraji… Ubytování |
Text a foto: MARTIN JANOŠKA