Parádní zatopené lomy v Česku. Na těchto místech se božsky vykoupete

  • 50
Jen těžko budete hledat příjemnější koupání v přírodě. Zatopené lomy mají čistou vodu, zajímavé prostředí a úplně jinou atmosféru než umělá koupaliště s tobogány. Kde hledat nejkrásnější zatopené lomy v Česku? Podívejte se na tipy, které pro vás připravili regionální zpravodajové iDNES.cz.

1 Kurovický lom (Zlínský kraj)

Zatopený lom u Kurovic nedaleko Tlumačova má pověst lokality, která nabízí nejlepší přírodní koupání široko daleko. Zajímavá je na něm ale i jiná věc. Nejde jen o čistotu vody, je to ucelený kus krajiny ukrytý mezi stromy, který představuje jedinečnou památku s obrovskou koncentrací vzácných druhů rostlin a živočichů. Jejich rozmanitost zaskočila i experty a dnes místo slouží také k environmentální výuce.
Autor: Petra Procházková

2 Lom Čenkov (Kraj Vysočina)

Lom Čenkov

Romantické koupání v sevření menších skalisek nabízí na Vysočině zatopený lom u Čenkova na Jihlavsku. Vodní plocha ve tvaru ledviny má rozlohu 1,56 hektaru.

Čenskovský lom je proslulý čistou vodou i dobrý přístupem. Na hlavní pláži je kamenitý i písčitý vstup a travnatá plocha. Bývalý lom lemují stromy i menší skaliska, která někteří využívají jako skokanské můstky. Hloubka je přibližně 10 metrů.

V areálu se do 70. let těžila žula. Zatopený lom využívají i amatérští potápěči. Kolem vody potkáte i hodně rybářů, kteří sem jezdí na candáty, kapry i štiky. Areál je dobře přístupný od silničky mezi Čenkovem a Růženou. Je zde i poměrně dostatek prostoru pro parkování aut. V místě je i mobilní toaleta.
Autor: Ilona Zelníčková

3 Jezero Milada (Ústecký kraj)

Jezero Milada

Moře u Ústí nad Labem. Takovou přezdívku si jezero Milada vyslouží často od těch, kteří na místo zavítají poprvé. Když „foukne“, vln(k)y k tomu vyloženě svádí. Nachází se na místě zbytkové jámy lomu Chabařovice.

Jeho napouštění začalo v roce 2001 a skončilo o devět let později. Dnes jde o oblíbenou rekreační lokalitu. V roce 2022 pak jezero sehrálo důležitou roli při hašení požáru v Českém Švýcarsku. Letadla, která s likvidací ohně pomáhala, totiž nabírala vodu právě tady.
Autor: Monika Gordíková

4 Jezero Most (Ústecký kraj)

Je až k neuvěření, že tady se kdysi těžilo uhlí. Jezero Most nacházející se u stejnojmenného severočeského města vznikl zatopením hnědouhelného lomu Ležáky, kde se těžilo až do roku 1999.

Postupem času na místě vzniklo nádherné jezero s průzračnou vodou, u kterého postupně přibývají nejrůznější atrakce. Město má s lokalitou do budoucna velké plány, chystá se ji znovu obydlet.
Autor: Monika Gordíková

5 Zatopený lom Výkleky (Olomoucký kraj)

Zatopený lom Výkleky

V Olomouckém kraji leží řada míst, kde si lidé užijí nádherných přírodních scenérií při koupání. Několik zatopených lomů je také na Přerovsku. Nádherné místo ke koupání najdete například u obce Výkleky, kde mají k dispozici i veliké parkoviště.

Jezero s průzračně čistou vodou obklopují úchvatná skaliska. Přesto se alespoň z jednoho místa najde poměrně příjemný přístup k vodě. Kvůli čisté vodě je oblíbeným a vyhledávaným místem také pro potápěče.
Autor: Rostislav Hányš

6 Přírodní koupaliště Jadran (Olomoucký kraj)

Neobvyklým uskupením je soustava dvou splavů na Bečvě – Osecký jez. Oblíbeným

Nedaleko Lipníku nad Bečvou je zatopená pískovna, které místní neřeknou jinak než Jadran. Modravá voda totiž vyvolává iluzi Jaderského moře.

Svému jménu nezůstává tamní pískovna nic dlužna i díky travnaté pláži. Málokde u přírodních koupališť je takové zázemí: nechybějí možnosti k občerstvení, pro děti je tu hřiště a samozřejmostí jsou také toalety. V blízkosti se nachází také cyklostezka a nuda pláž.
Autor: Rostislav Hányš

7 Hlučínské jezero (Moravskoslezský kraj)

Hlučínské jezero

Hlučínské jezero známé také jako „Štěrkovna“ leží na jihozápadě Hlučína na Opavsku a vzniklo zatopením bývalé štěrkovny. Má rozlohu přes 130 hektarů, jeho maximální hloubka je čtyři metry a jeho voda patří pravidelně mezi ty nejčistší v Moravskoslezském kraji. Je ideálním místem nejen pro koupání a odpočinek, ale také nejrůznější letní sporty.

Nedávno jezero prošlo rozsáhlou revitalizací, jež zahrnovala obnovu mostů, zpevnění břehů a také vznik nového zálivu se dvěma oblázkovými plážemi. U jezera se nachází také autokemp a v jeho blízkosti se pravidelně konají různé kulturní akce. Koupání psů je tam však od května do září zakázáno.
Autor: Jana Palkovská

8 Kališovo jezero (Moravskoslezský kraj)

Kališovo jezero

Kališovo jezero je přírodní vodní nádrž, která se nachází na okraji Bohumína poblíž hranic s Polskem. V minulosti se využívalo při těžbě štěrkopísku a právě kvůli tomu je voda v jezeře čistá i v letních dnech. Přístup do vody je snadný díky betonovým a lomovým kamenům, na místě nechybí ani travnatá pláž, prostor pro grilování či dětské atrakce.

Kališovo jezero, které místní obyvatelé označují také jako „Kališov“, má rozlohu přibližně 50 hektarů a hloubku až 45 metrů. Kromě rekreantů je místo vyhledávané rovněž rybáři a potápěči. Na jeho břehu se nachází také hojně využívaná půjčovna lodiček a pejskaři jistě ocení také úsek vyhrazený pro koupání psů.
Autor: Jana Palkovská

9 Lom Jílové u Držkova (Liberecký kraj)

Útulný břidlicový lom připomínající kulisy dobrodružných románů Karla Maye se nachází v Jílovém u Držkova na Jablonecku. Ačkoliv není příliš velký, nabízí dostatek travnatých plot vábících k odpočinku po osvěžení v čisté vodě.

Lom se nachází pár metrů od silnice, je přístupný zdarma, zato tu není žádné občerstvení. Nádherný výhled na vodní hladinu se nabízí z břidlicových vršků kolem lomu. Jeho hloubka činí zhruba šest metrů a můžete tu zahlédnout raka nebo štiku.
Autor: Jan Pešek

10 Lom Kaňon (Pardubický kraj)

Lom Kaňon (Pardubický kraj)

Na západ od Skutče na Chrudimsku jsou desítky zatopených žulových lomů. Možná nejhezčí intimní prostředí nabízí menší lom Kaňon obklopený lesy. K vyhlídce nad lomem vede od parkoviště u skutečského koupaliště Žulová stezka Horkami, dvoukilometrová procházka zájemce provede historií těžby. Naučné tabule nejsou jen povinným doplňkem, ale stojí za to se u nich zastavit. Obsahují mimo jiné podrobný popis drsné práce zdejších dělníků, kteří zde roztloukali kamení ještě před sto lety.

Po té, co lidé – ale velmi opatrně prosím, není to pro každého! – sejdou z vyhlídky dolů, je čeká koupání v průzračné vodě v Kaňonu. Bonusem je fakt, že zpátky stezka nabízí mezi lomy jinou trasu, na níž jsou pozůstatky někdejší těžby a různá zařízení včetně třeba štípačky na výrobu žulových kostek. V horkých dnech v Kaňonu lidé samozřejmě jsou, ale možná už fakt, že přístup není nejpohodlnější, počty koupajících redukuje na rozumnou úroveň. Pohodlnější cesta sem vede od říčky Žejbro.
Autor: Radek Latislav

11 Lom u Trhové Kamenice (Pardubický kraj)

Lom u Trhové Kamenice (Pardubický kraj)

V letním období jsou vyhledávanou oblastí otužilých plavců a potápěčů zatopené žulové lomy na Hlinecku. Rozeseté v krajině připomínají dávnou slávu kamenického řemesla, které bylo pro velkou část lidí jediným zdrojem obživy. Žulové skály vystupující nad vodní hladinu desítky metrů vysoko lze obdivovat například v dobře ukrytém lomě na Kamenném vrchu u Trhové Kamenice. Uprostřed lesa zatopené jezero se vyznačuje celoročně průzračnou a hlavně ledovou vodou, která ani v těch největších vedrech nepřekročí 20 stupňů Celsia. Kdo se rád opaluje, pro toho zdejší romantické prostředí lemované skalními stěnami není.

K lomu se dá dojít lesní pěšinou po žluté turistické značce od Petrkova, pohodlnější je to však od Trhové Kamenice, kde lze u hřbitova pohodlně zaparkovat. Lom je hlavně rájem potápěčů. Hned u břehu je hloubka 13 metrů, maximální hloubka klesá až na 25 metrů. Není proto divu, že zde má výcvikové středisko i Klub potápěčů Pardubice.
Autor: Radek Latislav

12 Srní u Hlinska (Pardubický kraj)

Lom Srní u Hlinska (Pardubický kraj)

Lom, který za posledních deset let prošel ohromnou proměnou, se nachází nedaleko Hlinska v místní části Srní. Přírodní soukromý areál slouží pro sportovní a rekreační vyžití členů potápěčského klubu a dalších sportovních organizací. Přijít se vykoupat mohou samozřejmě i nepotapěči. Všechno tu má svůj řád. Od vstupného počínaje po kempování konče. Kdo se rád opaluje, uvítá dostatek ploch k ležení po zrekultivovaných haldách zbylého kamene.

V současné době zde najdete půjčovnu potápěčské výstroje, stánek s občerstvením, toalety, sprchy i možnost spartanského ubytování. Pro náročnější rekreanty tu mají tři mobilheimy. Majitelé lomů se chlubí, že z hlediska života patří lom k jedněm z nejlépe zarybněných u nás. Hluboké vody s maximem 33 metrů brázdí unikátní sumec albín. „Zlatý“ přírůstek s úctyhodnou délkou 152 centimetrů sem před třemi roky přivezl Petr Fišer. Pětadvacetikilového macka vyzvedl z požární nádrže v obci Svatý Jiří u Chocně, kam ho takřka před 20 lety vypouštěl z PET lahve. Pod hladinou jsou k vidění štiky, candáti, jeseteři, kapři, okouni, amuři, tolstolobici, veslonosové a další vodní obyvatelé. Motivací naučit se potápět může být pro mnohé i potopená plachetnice, letadlo i autobus.
Autor: Radek Latislav

13 Mašovický lom (Jihomoravský kraj)

Mašovický lom.

Křišťálově průzračná voda, romantické scenérie v okolí, pestrobarevná příroda, dostatek stínu a klid. To vše příznivcům koupání nabízí sedm kilometrů západně od Znojma Mašovický lom, který si oblíbili i potápěči, protože na ně pod hladinou čeká celá řada druhů ryb.

Až do roku 1999 se tady těžil kámen, v roce 2005 byl umělý biotop vyhlášen přírodní památkou a začala úspěšná rekultivace. Mašovický lom je nyní v soukromých rukou, ale lidé sem za osvěžením můžou. Vstup je v letní sezoně v čase od 9:00 do 19:00 zpoplatněn (45 korun za hodinu nebo 65 korun za tři hodiny). Až téměř k vodě je možné dojet autem, ale řidiči by měli zapomenout na parkování v zatáčkách okolo lomu. Vyhnou se tak nebezpečným dopravním situacím a případně i nepříjemné pokutě. Jinak do Mašovic k hostinci zajíždí ze Znojma autobus, odsud je to pak do lomu už asi jen deset minut pěšky.
Autor: Jiří Ševčík

14 Kaolínové jezírko u Maršova (Jihomoravský kraj)

Klidné stinné místo obklopené lesem leží mezi obcemi Maršov a Lažánky, zhruba dvacet kilometrů severozápadně od Brna. Od roku 1908 se tu těžil kaolin na výrobu porcelánu, jenže vlivem spodní vody musel být důl v roce 1930 uzavřen. Zaplavila jej voda a vzniklo překrásné Kaolínové jezírko, dnes hluboké přibližně deset metrů, jež stalo se vyhledávaným místem rybářů a především milovníků přírodního koupání, kteří zde v horkých letních dnech najdou příjemné osvěžení. Místo je volně přístupné, bez poplatků, nicméně je třeba počítat s tím, že chybí jakékoli sociální zařízení i možnost zakoupení občerstvení. Nevýhodou je také obtížnější přístup po strmých stezkách, ale za nevšední „koupačku“ ta trocha námahy rozhodně stojí.
Autor: Jiří Ševčík

15 Pískovna Marokánka (Královéhradecký kraj)

Pískovna Marokánka prošla rekultivací. (2. 11. 2022)

Pískovna Marokánka leží u Bělče nad Orlicí nedaleko Hradce Králové. Těžba písku se odtud již přesunula do jiných míst a v roce 2016 písník prošel rekultivací. Veřejnosti se otevřel teprve před třemi lety. Pětatřicetihektarové území je obklopené hradeckými lesy.

Koupání v Marokánce je na vlastní nebezpečí, u písníku chybí plavčík a voda nepodléhá žádnému hygienickému dohledu.
Autor: Kateřina Hloucalová Vítková

16 Lom Hříměždice (Středočeský kraj)

Bývalý žulový lom v obci Hříměždice u Příbrami ve Středočeském kraji. Dříve se...

Zatopený žulový lom v Hřiměždicích u Dobříše, známý také jako Kujalův, dříve používali armádní potápěči, dnes je oblíbeným rekreačním místem. Od roku 2000 se zde každoročně na přelomu července a srpna koná mistrovství republiky v extrémních skocích do vody High Jump.

Skály okolo lomu na sobě mají čísla od 1 do 10 podle výškových metrů, které také označují bezpečná místa skoků do vody. Skákat můžete i z houpačky, pontonu nebo ze skokanského prkna. V létě je viditelnost kolem dvou metrů. Občerstvení se nachází přímo v areálu lomu.
Autor: Jaroslav Halamka

17 Jezero Konětopy (Středočeský kraj)

Konětopy

Dříve zavřený a nyní znovu zpřístupněný lom se nachází u obce Konětopy, 42 kilometrů od Prahy mezi vesnicemi Konětopy a Dřísy. Je to lom s průzračnou vodou. Oblíbené místo nejen na koupání, ale i k potápění. Lom je snadno přístupný. Najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medúz.

Zatopená pískovna u Staré Boleslavi je už pomalu legendou. Má skvělou čistou vodu, okolní borovicový les navíc poskytuje dostatek stínu. Uvnitř oploceného areálu jezer je vyhrazená plocha k parkování, sociální zařízení a možnost zakoupení občerstvení.
Autor: Jaroslav Halamka

18 Veselské pískovny (Jihočeský kraj)

Pět samostatných jezer u Veselí nad Lužnicí vzniklo po těžbě štěrkopísku, dnes nabízí krásné písčité pláže a prostor pro odpočinek, koupání, sportovní vyžití i kulturní program.

Pískovny jsou snadno přístupné pěšky a na kole přímo z Veselí nad Lužnicí. K pískovnám se dostanete po silnici spojující Veselí nad Lužnicí a Vlkov. Je tu k dispozici placené parkoviště, na kterém najdete i stánek s občerstvením. Můžete si zde zahrát plážový volejbal, fotbálek a užít si i zajímavé koncerty. Okolo pískoven vede naučná stezka Veselské pískovny.
Autor: Jaroslav Halamka