Nádherná příroda Brna těsně u paneláků. Bobrava vás dovede i za pivem

aktualizováno 
V těsném sousedství brněnských paneláků a plechových firemních skladů objevíte poklidnou přírodní oázu s přijatelným množstvím výletníků, kde je radost se potulovat i uprostřed sezóny během víkendu. Údolí říčky Bobravy je krásné na kole i pěšky, každý den v roce.

Cihlový most u Spáleného mlýna | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Bobrava je mezi tipy na výlet v okolí Brna tak trochu popelkou bez reklamy a atrakcí, jejíž kouzlo je nenápadné a dokonce i pro mnohé Brňany netušené. Přestože kolem říčky vede značená cyklotrasa, provoz je tu na poměry blízkého velkoměsta malý. 

Stejně dobře jako na kole se dá okolo Bobravy jít v pohodě také pěšky, znamená to ovšem naplánovat spíše celodenní výlet s využitím hromadné dopravy. Operativnější a efektivnější je určitě kolo.

Odkud na Bobravu

Bobrava nebo dříve taky Obrava je nevelká říčka v Jihomoravském kraji o délce pouhých 35 km a ploše povodí 187 km². Pramení na východním okraji Českomoravské vrchoviny poblíž dálničního odpočívadla Devět křížů. Teče převážně jihovýchodním směrem a jižně od Brna se vlévá zprava do Svratky.

Nenápadná říčka dala jméno Bobravské vrchovině, která vytváří kopcovitou krajinu západně od jihomoravské metropole. Napříč touto vrchovinou si říčka prořezala cestu opuštěným údolím, jež tvoří jádro Přírodního parku Bobrava a zároveň páteřní úsek naučné okružní cyklotrasy stejného jména.

Fotogalerie

Na cyklotrasu Bobrava se lze napojit například u soutoku Svratky se Svitavou poblíž nákupního a zábavního centra Olympia, kde se to o víkendu hemží cyklisty a in-linisty.

Ti však zůstávají věrní obligátním vyasfaltovaným trasám směr Vídeň nebo Brno.

Od Olympie k říčce Bobravě se dostanete dvěma způsoby: buď po silnici s velmi hustým provozem do Želešic, nebo oklikou po cyklotrase. Druhá varianta znamená prokličkovat se obytným, průmyslovým a logistickým komplexem Modřic, což je vzhledem ke sporadickému značení orientačně náročné a bez úzké spolupráce s mapou takřka nemožné.

U posledních plechových hal při staré císařské silnici a dálničního podjezdu se říčka Bobrava nakonec objeví a žlutá šipka naučné cyklotrasy ukazuje na její pravý břeh. Spíše než přírodní říčku připomíná Bobrava v těchto místech zregulovanou stoku. Za blízkými Želešicemi (2 km) se však situace změní.

Po šotolině kolem meandrů

Skutečnou vstupní bránou do údolí Bobravy jsou Želešice. Před válkou většinově německá ves proslula v minulosti vinařstvím, ovocnářstvím a těžbou kamene. Velkolom na drcený kámen (amfibolit) je stále v provozu a k jeho cti budiž řečeno, že je dokonale ukrytý v údolí a není zdálky vůbec vidět.

Želešice

Želešice

Lom u Želešic

Lom u Želešic

Kousek od lomu, kde se cyklotrasa střetává s modrou turistickou značkou, se u příjezdové cesty nachází nenápadný památník. Označuje místo jednoho z dvanácti základních nivelačních bodů v České republice s pořadovým číslem V., který byl dříve základním nivelačním bodem pro celou Moravu a Slezsko. Jeho nadmořská výška činí 210,552 metrů.

Pro zájemce o měření Země se v okolí nabízí ještě jedna zajímavost – kaple sv. Peregrina, kde byl roku 1759 definován jeden z pomocných trigonometrických bodů při určování tzv. vídeňského poledníku. Ke kapli však nevede značka a je dostupná pouze po lesních cestách.

Za želešickým velkolomem se údolí Bobravy představuje ve své typické podobě a poklidné kráse. Říčka meandruje v houští břehových porostů, kolem ní se rozprostírá zeleň nivních luk a zalesněné stráně Bobravské vrchoviny. Civilizačních stop je tu poskrovnu, cyklisté se musí spokojit s šotolinovou cestou i absencí výletních hospod a možností občerstvení. Značení je sporadické, ovšem zabloudit se nedá.

Říčka Bobrava

Říčka Bobrava

Informace o místních zajímavostech přinášejí občasné tabule naučné stezky, lákadlem pro děti může být například stezka Pohádkový potok. Cyklistů i pěšáků je o víkendu tak akorát, v pracovní dny se údolí vyprázdní.

Bobravské mlýny

Pro údolí Bobravy jsou typické budovy starých vodních mlýnů. První za Želešicemi se jmenuje Nový mlýn a pochází z 80. let 18. století. Na počátku 20. století jej navštěvoval básník Petr Bezruč, který sem coby starý mládenec bez úspěchu chodil za o osmnáct let mladší mlynářovou dcerkou Fanynkou. Ve své básnické sbírce Slezské písně ji nazývá Labutinkou.

U dalšího Anenského mlýna protíná Bobravu asfaltová silnice, po níž je možné údolí předčasně opustit. To by ovšem byla chyba, jelikož nejhezčí přírodní a krajinné partie teprve přijdou na řadu.

Nový mlýn na Bobravě

Nový mlýn na Bobravě

Cihlový most u Spáleného mlýna

Cihlový most u Spáleného mlýna

Další obvyklou zastávkou je 2,5 km vzdálené rozcestí s infotabulí u Spáleného mlýna. K němu vede přes říčku Bobravu starý klenutý most z cihel – asi nejznámější symbol bobravského údolí. Už se trochu rozpadá a cedule z obou stran upozorňují na jeho havarijní stav. Stejně ale nikdo neodolá a po mostě se projde nebo projede. Snad ještě nějaký čas vydrží, než se zrodí záměr a seženou peníze na citlivou opravu. Tohoto mostku by bylo opravdu škoda!

V pořadí poslední novodobý Radostický mlýn signalizuje blížící se konec putování málo civilizovanou částí bobravského údolí. Na okraji Radostic zahýbá modrá značka vpravo vzhůru na nádraží do Střelic, cyklotrasa dělá ještě okliku po silnici kolem přírodní památky Střelická bažinka a přilehlého železničního viaduktu.

Občerstvení na Vechtrovně

Ve Střelicích cyklotrasa Bobrava otáčí směr k panelákům brněnských čtvrtí Starý Lískovec a Bohunice a již výhradně po asfaltových komunikacích a v ulicích jihomoravské metropole uzavírá 43 km dlouhý okruh. To je už ale úplně jiná jízda, která má k přírodní idylce po čertech daleko.

Hospoda Vechtrovna

Hospoda Vechtrovna

Zbytky Hitlerovy dálnice u Ostopovic

Zbytky Hitlerovy dálnice u Ostopovic

Výborná příležitost, jak si nezkazit a naopak ještě vylepšit příznivé pocity z výletu, se nabízí u železniční zastávky Troubsko. Bývalý drážní strážní domek, kde se dříve prodávaly jízdenky, ručně zvedaly šraňky a mávalo červeným praporkem při průjezdu vlaku, byl nedávno podroben citlivé rekonstrukci na stylovou hospůdku s dobovou atmosférou první republiky.

Podle železničářského slangu se jmenuje Vechtrovna (Bahnwächterhaus), čepuje se tu několik druhů dalešického piva a mezi cyklisty brázdícími jihozápadní okolí Brna se stala pojmem. Výhodou je, že se odtud už nikam nemusí, stačí v příjemném prostředí a opojné atmosféře počkat na nejbližší vlak.

Naopak dobře posilnění a odpočinutí výletníci se mohou z Vechtrovny vydat ještě pod blízký Urbanův kopec u Ostopovic, kde se nacházejí pozoruhodná torza nedokončené Hitlerovy dálnice.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nákupní a zábavní centrum Olympia je dostupné po cyklostezkách z centra Brna kolem řek Svratky nebo Svitavy a také autobusy MHD. V blízkých Modřicích zastavuje vlak (trať Brno – Břeclav) a má tu konečnou tramvajová linka č. 2.

Z opačné strany je oblast Bobravy nejlépe dostupná ze Střelic a z Troubska (železniční trať Brno – Jihlava nebo Brno – Hrušovany nad Jevišovkou).

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 83 – Okolí Brna, Ivančicko
1 : 50 000 KČT č. 87 – Okolí Brna, Slavkovské bojiště

Itinerář trasy
Olympia – Modřice (3 km) – Motel Bobrava (6 km) – Želešice (8 km) – Nový mlýn (11 km) – Anenský mlýn (13 km) – Spálený mlýn (15 km) – Radostice (19,5 km) – Střelice (23 km) – Troubsko (27 km).

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

TEST ELEKTROKOL 2019: Rozdíly mezi značkami mizí, před koupí se projeďte

Celoodpružená horská kola: Merida eOne-Twenty M#rida

Redakce iDNES.cz spolu s cyklistickým magazínem Velo a prodejcem ekolo.cz opět testovala nejnovější modely elektrokol...

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Podzemní kaňon Reky v Šumící jeskyni

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě...

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2019: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Trek Powerfly 5 WSD

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci 12 kousků různých značek: Apache Tuwan, Author Elevation,...

Tady si dovolenou vybere každý. Tipy na prázdné a nenápadné pláže v Řecku

Pláž u letoviska Sarti na poloostrově Sithonia

Snad žádná jiná evropská země nenabízí tak rozmanité mořské pobřeží jako Řecko. Písek i oblázky, široké i dramatické...

Další z rubriky

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Český výletník: Hledání nejužší uličky v Česku, jednu z nich řídí semafor

Katova ulička v Kadani

Najít nejužší českou ulici není tak lehké, jak by se mohlo zdát. Rýsují se tři kandidátky, v Tišnově, Praze a Kadani....

Jen pro odvážné. CNN doporučuje návštěvu kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Americká zpravodajská stanice CNN ve své cestovatelské sekci láká k návštěvě kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Případné...

Najdete na iDNES.cz