Cajzli v Brně zbořili předsudky a přišli na chuť moravské metropoli

aktualizováno 
Vybavili jsme se předsudky a šli hledat pravdu. Dva Pražáci v Brně. Moravská bašta slaví, před sto lety vzniklo Velké Brno, připojením dvou desítek obcí a dvou měst se jeho rozloha zdvojnásobila. Je co opěvovat? Zprávu z průzkumu podávají dva reportéři magazínu Víkend DNES.

Dolní nádraží v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno. Čtyři písmena. Tečka na mapě. Něco jako Bělá pod Bezdězem. Zkrátka vesnice pod hradem. Přesně s tak šílenými předsudky vyrážíme do Brna. Řadě zahořklých Pražáků leží Brno v žaludku, stejně jako Praha zahořklým Brňákům.

Donekonečna budeme omílat omšelý vtip, že v moravské metropoli není metro. Ha ha ha. Přísná sranda. Na sociálních sítích existuje Pražský institut pro urážení Brna. „Muž v brněnském klubu upíjel cizím lidem drinky, pak pokousal barmana.“

Rivalita prostě existuje. Ačkoli my v Praze Brno zas až tak moc neřešíme. Rozhodně nám víc záleží na derby Sparty se Slavií než na souboji se Zbrojovkou. Víc se budeme přít o to, jestli se lépe žije na levém, nebo pravém břehu Vltavy, než jak se mají v Brně.

Přesto, nebo právě proto, nás zlákalo na vlastní kůži zjistit, zda je Brno jen odbočka na Vídeň, nebo tam najdem něco víc.

1Stačí vidět nádraží?

Předsudek: Brněnské hlavní nádraží stojí v zatáčce, což je samo o sobě směšné. Především je ale, stejně jako celé město, bůhvíproč rozkopané. Nádraží, které nahradilo hlavní stanici, nejde najít. Když ho člověk přece jen objeví, stráví tady kvůli věčným zpožděním minimálně hodinu navíc.

Fotogalerie

Pravda: Ono to tak nějak je. Dolní nádraží je obsypané zoufalci, kteří se nemají kde schovat před rozmary počasí. Tabule s časy příjezdů vlaků plní čistě okrasnou funkci. Sama rozkopanost hlaváku je docela symbolická. „V Brně se vůbec nic nestaví, jen se kecá,“ běduje místní třicátník Lukáš.

„Za posledních dvacet let bychom si mohli otevřít muzeum maket. Nádraží, nový fotbalový stadion, hokejová hala, městský obchvat? Kurnik šopa, vždyť už to mohlo dávno stát! Mně je ve finále jedno, jestli budu volit ODS, Piráty, SPD, nebo bageterii tamhle přes ulici. Jestli mi v bageterii zaručí, že postaví nové nádraží, budu je volit. Už mě to fakt nebaví.“

A přece Pražák zírá, jaká zajímavá místa v Brně najde. Nejen Špilberk, nejen vilu Tugendhat. Taky třeba kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Unikátní pohřební komplex byl objeven v roce 2001, pohřbených je zde až padesát tisíc, o život přišli většinou při morových ranách a ve třicetileté válce. Za výlet stojí i bývalá dělnická kolonie Kamenka na kopci u výstaviště. Křivolaké uličky, menší baráčky všemožných tvarů, bohémští umělci, pospolitá komunita. To v republice nemá obdoby.

Brňák Martin na zdejší přechodné bydlení vzpomíná s dojetím: „Známý nám tam zapůjčil domek, zatímco jsme rekonstruovali byt. Tehdy jsem jako teenager neměl tušení, že v Brně něco takového existuje. Najednou jsme se ocitli v jiném světě a snad i v jiném čase.“

2Dostaneme přes hubu?

Předsudek: Drsný dětský gang Vaňkovka, ostří hoši z Flinty. Je toho dost, čeho se bát. Tady těžko vyvázneme bez monoklu. Opouštíme bezpečí železničního vagonu a opatrně se rozhlížíme, očekáváme útok za každým rohem.

Pravda: V Brně studuje přes šedesát tisíc vysokoškoláků ze všech koutů republiky. Ba i světa. Na březích Svratky se rozléhá české Silicon Valley, za prací se sem stěhují geniální hlavy nejen z Prahy.

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Vaňkovka gang řádil v brněnských Bohunicích. Nejen kvůli nim chodili na sídliště hlídkovat policisté v civilu.

Takže cizinec v tomhle městě za exota rozhodně není. Ani v nonstop Sport baru Domino to při sledování hokejového duelu Liberce s mistrovskou Kometou nebylo úplně vyhrocené. „Přece vás tu nenechám uschnout, něčím se ty nervy chladit musí,“ usmívá se starostlivá výčepní a pokládá na stůl další piva. S úsměvem.

Onu světovost podtrhnou dva Kanaďané, kteří zápas sledují na stojáka a prožívají ho jako rození Jihomoravané. „Shoooot the fucking puck!“ trnou při překombinované přesilovce a jadrnou angličtinou prokládají české stručné „Vystřel!“ od vedlejších stolů.

Až když dorazí mazák důchodového věku, jsme v pasti. „Se neradují. Asi cajzli,“ odsoudí nás poté, co dostatečně neslavíme vítěznou branku. Probodne nás ovšem pouze pohledem, kudla protentokrát zůstane v kapse.

Ano, můžete tady dostat po čuni. Pokud se člověk chová jako idiot. Například řve na Svoboďáku „Sparta Praha, vy volové!“ To se dvoumetrová opora hooligans Flinty zjeví, než dořekneš Sparta. I toho jsem byl kdysi svědkem. Ale co by člověk asi tak čekal?

3Nuda?

Předsudek: O čem je film Nuda v Brně, si asi pamatují jen velcí nadšenci. Jméno toho díla si pro změnu pamatují všichni. Není den v Brně zbytečně moc? Co tam, proboha, budeme dělat?

Pravda: „Tak určitě si zajdi na Bücheck,“ zní první rada pražských přátel. Co je Bücheck? Foodtruck neboli stánek na kolech, kde prodávají ten „nejlepší bůček“. Tak dobrý, že se na něj jezdí až z hlavního města jen na otočku. A podle fronty na něj chodí i Brňáci.

Stejně tak už dávno v Čechách víme, že „Bar, který neexistuje“ vlastně existuje a navštívit „Čtyři pokoje“ se pro znalce barové a gastro scény sluší a patří. Pod Špilberkem se odehrává nejedna rozlučka se svobodou, nejedna bujará oslava. Už dávno víme, že v noci tady jede „Metro“, kam se chodí tančit a navazovat mezilidské vztahy. Nově jsme vyzkoušel i i bludiště chodeb pod Zelným trhem, které zve na „Slast“ v podobě vymazlených drinků a vodních dýmek. K orientaci v katakombách dokonce fasujeme mapu.

Brněnská kolonie Kamenka

Brněnská kolonie Kamenka

Pokud je libo kávičku a dortíček, nelze vynechat výmluvné „Sorry, pečeme jinak“, kde se zamotává hlava z chutí vyladěných cukrovinek i z origami, která se dají seskládat v jestřába a vybavena tajným přáním pověsit ke stropu.

Navíc tu stále naštěstí existuje i řada míst, kde za cenu jednoho „posh“ drinku můžeme nafasovat čtyři škopky (čti půllitry piva) a fantastickou pivní slámu. Co to je? Nemůžeme přece prozradit všechno, to se musí vyzkoušet. Brno žije. Nejen v noci.

4Domluvíme se?

Předsudek: Naučit se brněnské nářečí hantec je asi jako studovat japonštinu. Je to složité a pravděpodobně to v životě nepoužijeme. Leč teď by se to hodilo.

Pravda: „Že řekl cajzli, to prostě myslel pitomce. Ono je to synonymum pro Pražáka, ale nemusí to být vždycky Pražák,“ informuje brněnský kamarád. Ano, je možné mít v Brně i kamarády, velmi dobré kamarády.

Hantec už na ulici úplně běžně slyšet není, což je samozřejmě částečně škoda. Regionální poklady často mizí a mažou se. Naštěstí existuje partička zvaná KKRD Boys, která specifickou hovorovou češtinu umně oživuje a vysloužila si za to i cenu Magnesia Litera za rok 2017.

Vždyť srdce plesá nad větami typu: „Ufff, jakejsi mantinel z Cajzlhradu nám teď píše, že prej nás nominovali na Magnesia Litera za Blog roku a že na 4. dubna máme buklý tymple na finále v Národnim divadle, kam máme naklapat napucovaní v šolně, pač z toho povali přímej přenos v kisně.“ Stručný překlad: Brňané mají přijet slušně oblečení do Prahy, protože je zvou do Národního divadla na slavnost, z níž se bude vysílat přímý přenos v televizi.

Česká ulice v brně, v hantecu známá jako Čára

Česká ulice v brně, v hantecu známá jako Čára

Kostnice u sv. Jakuba v Brně je po pařížské druhou největší kostnicí v Evropě.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně je po pařížské druhou největší kostnicí v Evropě.

Osvojit si je třeba i místopis, tak třeba sraz s dívkou si nedáte u koně, nýbrž na čáře. Je to začátek České ulice. „Jinak se tomu taky říká pod hodinama, které tam jsou na rohu. Kdysi, když jsem byl v pubertě, neměli jsme samozřejmě internet a mobily, tak jsme si tam psali vzkazy na program kin vylepený na reklamních poutačích. Došel jsi na čáru a baba nikde, tak jsi jí napsal, že je kráva, a kam jsi šel na škopek,“ dozvídáme se.

5Brňáka poznáš vždy?

Předsudek: Jedna věc byla pro Pražáka odjakživa opravdové peklo. Pokud mu oblíbený zahraniční film namluvili brněnští dabéři. I když se sebevíc snažili, Sean Connery s akcentem od Svratky prostě světácky nepůsobí. Jenže svéráz živočišného druhu Homo Brňák se podle pravověrných Pražáků projevuje i jinak než jen řečí. Brňáci prý v sobě mají vždycky aspoň špetku mindráku, všichni vypadají jako klony herce Donutila nebo politika Onderky, chodí v botách Prestige a vůbec působí, jako kdyby vypadli z osmdesátkového módního žurnálu.

Brněnský hrad Špilberk

Brněnský hrad Špilberk

Pravda: Velký omyl! Brno je už dávno městem progresivním, nejen v módě leckdy Prahu předhání. Třeba mladíka, který při naší návštěvě města čekal v centru na šalinu v převleku za obřího ještěra, si vůbec nikdo nevšiml. Asi jako v New Yorku, kde můžete ulicemi chodit třeba s pelikánem na hlavě a nikoho to nevyvede z míry.

Velkým mýtem je i to, že všichni Brňáci jsou stejní. Neplatilo to nikdy. „Třeba o lidech ze čtvrti Líšeň se v Brně odedávna říkalo, že jsou všude nalezlí první,“ popisuje Brňák Jirka. „Vyprávěl se o tom i vtip. Že když dorazili kosmonauti na Měsíc, byla tam u stolku baba z Líšně a prodávala brambory.“

Jak to vidí Brňák

Je mi 43 let, od dětství žiju v Brně, měl bych být zvyklý, ale čas od času mě to stejně ještě nadzvedne.

„Rádi jezdíme k rodičům na Moravu,“ svěřuje se kdekdo v časopisech a líčí, jak tam kdesi „na Moravě“ život plyne pomaleji, vlídněji, laskavěji. Houby na Moravě. Líbí se vám tam proto, že tam jedete na prázdniny a máte tam od všeho svatý pokoj. A druhá věc: za shrnutím „jet na Moravu“ cítím cosi ignorantského. Souhrnného.

Řeknu vám, byl jsem ve svém životě ledaskde, třeba v Líních nebo v Modleticích, což jsou objektivně vzato ještě větší vesnice než Brno, ale nenapadlo by mě před cestou tam vysvětlovat doma, že jedu „do Čech“. Schválně, co dostanete v pokladně na nádraží, když řeknete, že chcete lístek do Čech?

Uznávám, že Brno si za většinu vtipů o Brně může samo. Je často malé – a tím nemyslím rozměr města nebo šířku ulic. Brno má fůru komplexů vůči Praze, tak jako má menší brácha komplexy vůči staršímu. Stejně jako lidé z Třebíče hledí s despektem k Jihlavě nebo obyvatelé Pohořelic zrovna k Brnu. To mám z první ruky.

Stejně mi ale cestou autem na trase Bělehrad – Praha málem vypadl volant z ruky, když se mě kolegyně bezelstně zeptala, kolik je v Brně základních škol a jestli se znám s dalšími Brňáky. Proč? „Chci si udělat srovnání. Bydlím na Jižním Městě, víš,“ řekla. Na námitku, že na Jižním Městě nežije 400 tisíc lidí, se usmála: „Však v Brně taky ne.“

A pak že u nás nad Pražáky kroutíme hlavou kvůli přízvuku.

Jiří Punčochář

Brno

Brno

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Další z rubriky

Zaniklé tratě: Záhadná střednička unikla z hlubokého údolí Kokořína

Fyzická likvidace trati v roce 1978

S dnešním dílem Zaniklých tratí se vypravíme do středních Čech, do tajuplného kraje pískovcových skal, rozeklaných...

Jarní výlet pro opravdové milovníky české krajiny. Objevte krásy Středohoří

Výhled z vrcholu Srdov k západu

Krajina Českého středohoří se vymyká všemu ostatnímu u nás. Ze zvlněných lánů a sadů tu jako obrovské krtiny vystupují...

Český výletník: Kam se hrabe Verne. Cestu kolem Světa zvládnu za 80 minut

V hrobce Schwarzenbergů se najde dvacet šest rakví členů rodu.

I v Česku lze vykonat cestu kolem světa. Ano, samozřejmě, přesněji „kolem Světa“. Ani to nestojí moc času a peněz....

Najdete na iDNES.cz