Kam vzít rodinku na výlet. Poděbrady potěší zámkem i zmrzlinou za odměnu

  11:58aktualizováno  11:58
Je to malé, leč velmi přívětivé městečko. Poděbrady se proslavily jako lázně, najdete tu také spoustu parků a zeleně. Navíc leží přímo u Labe. Klid a romantika jsou zaručeny.

Při návštěvě Poděbrad budete mít krásný pocit u srdce. A o ten jde tomuto městu především. | foto: Profimedia.cz

Neoslní člověka majestátními lázeňskými domy ani honosnými altány se zázračnými prameny. Ne snad, že byste tu něco podobného nenašli. Ale vše působí prostě tak nějak decentně, jako by toto město žádnou okázalost nepotřebovalo. Stačí mu, že je milé a k lidem vstřícné. A oni mu jsou za to vděční.

Dominantou středočeských Poděbrad je bezesporu zámek. Nejlépe ho vidíte od Labe, ale vchází se do něj z hlavního Jiřího náměstí, kterému vévodí socha Jiřího z Poděbrad. Tento král se také přímo v místním zámku podle některých historiků narodil.

Mimochodem na rohu náměstí najdete malou cukrárnu, kde mají podle místních nejlepší zmrzlinu v okolí. Sice si na ni v létě vystojíte frontu, ale byl by hřích ji nezkusit. Pojďme však zpátky na zámek – tedy vlastně původně hrad postavený Přemyslem Otakarem II.

Fotogalerie

Zámek se začal přestavovat až v 15. století, přičemž jeho dnešní podoba pochází až z doby o tři století pozdější. 

Jako první vás tu zaujmou pestrobarevná srdce na nádvoří. Každé je dílem jiného umělce a instalována sem byla před pěti lety. Vyvedených ve 3D podobě jich tu najdete osmadvacet.

Na první pohled na vás možná budou působit rušivě, ale věřte, že po chvíli si je půjdete prohlédnout znovu.

Na zámku najdete ještě Památník krále Jiřího. Otevřen je každý den mimo pondělí od devíti do pěti. Seznámíte se tam nejen se zmíněným českým králem, ale i s dobou, ve které žil. Když se z náměstí vydáte směrem od řeky, ocitnete se během tří minut na kolonádě. Její střed tvoří travnatá plocha se spoustou květin, velkou fontánou a pavilonem s pramenem uprostřed.

Sílu léčivé vody tu objevili už na začátku 20. století, což do té doby poněkud zapomenuté město vneslo do map. Když se pak vrátíte k Labi a centrum města budete mít za zády, vydejte se doleva. Tam na vás čeká nenáročný rovinatý výlet podél vody.

Místo, na kterém dnes stojí zámek, bylo osídleno už v pravěku. V roce 1905...

Místo, na kterém dnes stojí zámek, bylo osídleno už v pravěku. V roce 1905 objevil přímo na jeho nádvoří hrabě Bülow s pomocí proutku vodní pramen. Tím položil základ lázním.

Výletní plavby pro zpestření pobytu hostů zavedly lázně Poděbrady už na začátku...

Výletní plavby pro zpestření pobytu hostů zavedly lázně Poděbrady už na začátku 20. století. Dnes loď s restaurací vyhledávají hlavně rodiny.

Přes Labskou marinu se dostanete až na soutok Labe a Cidliny. Stačí vám na to hodinka, trasa je dlouhá necelé čtyři kilometry. Zpátky se můžete vydat stejně. Pokud se vám nechce šlapat, počkejte si na Krále Jiřího. Ne na toho z masa a kostí, jmenuje se tak výletní loď, která tu vozí návštěvníky Poděbrad z centra města pod zámkem buď na tento soutok, nebo do Nymburku a zpět.


Na soutoku je půlhodinová přestávka, abyste si mohli dát v klidu něco na zub. V Nymburku se jede rovnou zpět. Jen si dejte pozor, Jiří vyplouvá v sezoně pouze pětkrát za den – dvakrát na Nymburk, třikrát opačným směrem. Navíc jen ve středu, v sobotu a neděli.

V případě, že si chcete plavbu užít, se neobejdete bez trochy plánování. Pokud máte auto nebo jste zdatnější na kole, máme pro vás ještě jeden zajímavý tip na pěkný zážitek. Asi dvanáct kilometrů od Poděbrad leží obec Chleby, kde se nachází velice příjemná zoo.

Není sice nijak rozlehlá, ale stojí za návštěvu. Dělí se na starou a novou část. Chloubou té první, která je menší a stísněnější, je gepard a nejkrásnější opice na světě langur duk. Druhá se pyšní velbloudy a roztomilým párečkem medvědů ušatých. Samička Angara i chlapák Balu jsou velice hraví a určitě vás potěší svými veselými kousky.

Když se pak vrátíte do Poděbrad, budete mít krásný pocit u srdce. A o ten jde tomuto městu především.

Může se hodit

- V Zoo Chleby mají v sezoně otevřeno každý den od 9 do 18 hodin. Vstupné pro dospělého je 150 korun.

- Hodinová výletní plavba ať už do Nymburku nebo na soutok Labe s Cidlinou stojí 220 korun.

- Pokud máte rádi filmy, zastavte se na náměstí v Muzeu filmových legend. Najdete tu sochy a figurky z hollywoodských trháků.

- Na kolonádě i v uličkách kolem ní najdete spoustu hospůdek, kaváren a cukráren. Podobné, jen ve zmenšené míře, je to na náměstí.

Autor:

Nejčtenější

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Petržalka: Prošli jsme se největší králíkárnou v Bratislavě

Petržalka bývá považována za nevkusnou panelákovou čtvrť, v posledních letech...

O této čtvrti se říká, že je největším sídlištěm střední Evropy. Žije zde zhruba 130 tisíc obyvatel a je patrně...

Nádherná česká krajina ze sedla kola. Projeďte si tři výlety Sedlčanskem

Vodní tvrz Borotín patří k nejromantičtějším v Čechách.

Hledáte cyklistickou lokalitu, kde si pořádně protáhnete nohy a zároveň bude mít každý z vašich výletů atraktivní a...

Ryzí turistika. Jeden den v zajetí velkofatranského pralesa je jako očistec

Borišov z vrchu Šoproň

Strávit celý den náročným pochodem v nespoutaném horském pralese se vám u nás doma již nepoštěstí. Na Slovensku to však...

Japonskem na kole. Cestou k Hřišti bohů nás pokořily stařenky s krosnami

Stoupání do Daisecuzan

Velká část ostrova Hokkaidó patřila až do doby před 150 lety Ainuům. Národ s kořeny ve Střední Asii a s jazykem zcela...

Další z rubriky

Zaniklé tratě: Úzkokolejka na Bruntálsku čelila závějím i chudobě

Poslední vlak, který po trati projel. Rok 1936 foto: Johann Theimer sbírka:...

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na severní Moravu, do chudého kraje, kterému úřady ani nepovolily postavit...

Jeden den nestačí. Vydejte se po unikátních Hřebečských důlních stezkách

Bývalý důl Emil

Hřebečský hřbet na historickém pomezí Čech a Moravy oplývá několika unikáty různých druhů. Pohodlně schůdné minihorské...

Vodákům v Česku sebevědomí nechybí. Často ale neumí základy, tvrdí expert

Stopem po vodácké dálnici. Ilustrační snímek

Vodáctví má v Česku dlouholetou tradici a tuzemské řeky hlavně během prázdnin praskají ve švech. Některým vodákům,...

Dovolená v klášteře. Místo i pro nevěřící, kde není třeba znát otčenáš

Pavel Andrš a Jan Heinzl v kapli pod obrazem sv. Františka.

Místa s křesťanskou tradicí se otevírají nevěřícím. Vystresovaným lidem nabízí odpočinek i odpovědi na otázky, které...

Najdete na iDNES.cz