V lese roste ananas, odpadky uklízí lesník. Vztah dětí k přírodě se zhoršuje

aktualizováno 
Právě ve čtvrtek se po celém světě slaví Mezinárodní den lesů. V letošním roce se odborníci snaží zaměřit pozornost na zhoršený vztah dětí nejen k lesům, ale k celé přírodě. Některé děti se do lesa dostanou jen jednou za rok a postupně ztrácejí vědomosti, které naši předci považovali za samozřejmé.

Chřiby | foto: Janek Sedlář

Mezinárodní den lesů byl vyhlášen na valném shromáždění OSN v prosinci roku 2012 a poprvé se slavil 21. března 2013. Hlavním tématem letošního dne jsou „Lesy a vzdělávání“ a čeští odborníci přicházejí s jasným vzkazem: Vztah českých dětí k lesům se zhoršuje.

„České děti se lesům dlouhodobě vzdalují. Pokud na to nepůjdeme chytře, jak se říká od lesa, neuspějeme a trend se nepodaří zastavit,“ říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět.

Podle českého průzkumu Nadace proměny Karla Komárka tráví české děti pobytem venku průměrně 1:41 hodiny ve všední den a 2:49 hodiny o víkendu. A z toho v samotné přírodě (lesy, louky, pole) jen sedm minut ve všední den a 45 minut o víkendu. Kolik z toho probíhá právě a jen v lese, se přesně neví. Ve srovnání s časem stráveným u nejrůznějších médií je pobyt venku zhruba dvakrát kratší.

„Z pravidelných vzdělávacích akcí víme, že některé děti se dostanou do lesa třeba jen jednou za rok. To je skutečně alarmující, a pokud nechceme současný trend prohlubovat, měla by přijít koncepční změna,“ říká po sedmnácti letech zkušeností v lesní pedagogice Václav Lokvenc z areálu enviromentální výchovy Hájemství.

Děti v lesní školce Na dvorečku v Řevnicích.

Děti v lesní školce Na dvorečku v Řevnicích.

Změna by mohla podle odborníků vypadat jako například v sousedním Rakousku. Tam stát už na přelomu tisíciletí legislativně stanovil povinnost, aby žáci základních škol minimálně jednou za první stupeň a jednou za druhý stupeň navštívili centrum lesní pedagogiky. V Česku je taková aktivita závislá pouze na zájmu učitele.

Jak pracují lesníci?

Zajímavou zážitkovou a vzdělávací výstavu s názvem Lesníkův rok pořádá Národní zemědělské muzeum v Praze. Návštěvníci se během výstavy seznámí s péčí o les, s lesnickým kalendářem, pro jehož jednotlivé části jsou typické různé aktivity jako například zalesňování, ochrana lesa, nebo semenářství. Součástí výstavy jsou také pochozí lesnické mapy, poznávací hry z přírodních materiálů nebo dřevěné stavebnice, sbírkové předměty a dílna lesníka.

„Nic to nemění na faktu, že klíčovou roli hraje rodina. Když rodiče nebudou děti do lesů brát a nechají je sedět u počítačů, mnoho se toho stejně nezmění,“ tvrdí předseda Sdružení lesních pedagogů Ing. Marek Šuba.

Potvrzují to i výzkumy. Podle Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů chodí děti nejčastěji do lesa s rodinou (58 %). Se školou či zájmovým kroužkem to je podstatně méně (8,8 %). Jasně nejčastější aktivitou je sběr hub (39 %).

České děti jsou většinou schopné vyjmenovat pět lesních zvířat, u stromů už s tím mají problém. Nejčastější českou dřevinu nebylo v průzkumu schopno určit 56 procent dotázaných. A podle čtvrtiny dětí má odpadky v lese dokonce uklízet lesník. 

VIDEO: Nudu v lavicích vystřídali lesní učitelé s doubky i měřidly

Odcizování dětí přírodě každopádně netrápí jen české rodiny, jde o celosvětový problém. Ve Velké Británii a v USA už existuje pro neznalost přírody v dětském věku termín: porucha vztahu k přírodě.

V Německu upozornily na zhoršující se vztah dětí k přírodě výsledky posledního velkého evropského průzkumu (Jugendreport Natur) z roku 2017. Až 35 procent dětí si nebylo jistých, na které světové straně vychází slunce. Pětina si myslela, že to je na severu. Děti by také ne úplně výjimečně hledaly v lese jablka, hrušky nebo dokonce ananas a mango. Důvodem postupného odcizování dětí od přírody je podle studie lákavější nabídka televizního a internetového prostředí, kde děti tráví mnohem více času.

Vemte dítě do lesa

V rámci Mezinárodního dne lesů vyhlásil edukační projekt Lesní svět soutěž o nejlepší pobytovou stopu. Cílem je dostat děti s rodiči do lesa. „Abychom dostali děti s rodiči do lesů, vyhlásili jsme v rámci Mezinárodního dne lesů fotografickou soutěž o nejlepší zachycení tzv. pobytové stopy zvířete v lese,“ říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět. Může jít například o šišky sesbírané veverkou, stopu divočáka v bahně nebo třeba ptačí hnízdo. Zkrátka jakýkoliv důkaz pobytu zvěře v lese. Fotografie je možné do 28. dubna posílat na email info@lesnisvet.cz. Bližší informace najdete na těchto stránkách.

Autoři pěti nejlepších fotek dostanou herní dřevěné sady s autorskými ilustracemi určenými k zábavě i vzdělávání. Jsou mezi nimi razítka se stopami zvěře, poznávací pexesa o lese a zvířatech či kvarteta jednotlivých biotopů. Při sdílení fotky na sociálních sítích je celosvětovým pojítkem hashtag #IntForestDay.

Autor:

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Cajzli v Brně zbořili předsudky a přišli na chuť moravské metropoli

Dolní nádraží v Brně

Vybavili jsme se předsudky a šli hledat pravdu. Dva Pražáci v Brně. Moravská bašta slaví, před sto lety vzniklo Velké...

Další z rubriky

Český výletník: Vrtací kladivo na fasádě bude jednou chránit OSN

V Dělnické ulici zdobí stěnu domu tři dělníci s vrtacím kladivem, jeřábem a...

Je to trochu nadsázka. Ale, kdo ví. Havířov, postavený ve slohu socialistického realismu, jednou skončí v UNESCO. Budou...

Cajzli v Brně zbořili předsudky a přišli na chuť moravské metropoli

Dolní nádraží v Brně

Vybavili jsme se předsudky a šli hledat pravdu. Dva Pražáci v Brně. Moravská bašta slaví, před sto lety vzniklo Velké...

Zaniklé tratě: Tudy jezdili páni kluci. Zubrnickou dráhu filmaři milovali

Historický vlak během natáčení filmu Páni kluci ve stanici...

V dnešním dílu seriálu se podíváme na lokálku, která se musela probít z údolí Labe o téměř půl kilometru výš až na...

Najdete na iDNES.cz