VIDEO: Nudu v lavicích vystřídali lesní učitelé s doubky i měřidly

  7:54aktualizováno  7:54
Les není jen místo, kam se chodí na houby. To poznali školáci, kteří mají za sebou setkání v Podhůře na Chrudimsku. Mnohdy malé povědomí dětí o lese při něm pomáhali zlepšit lesníci a lesní pedagogové, když se společně věnovali sázení stromků a dalším pro lesníky běžným, ale pro děti výjimečným činnostem.

Tóny trubky obvykle zahajující hon tentokrát odstartovaly odchod sedmdesáti školáků k šesti stanovištím, na kterých se seznamovali s tajemstvími lesa. Nedaleko rozhledny Bára u Chrudimi je čekala mimo jiné výsadba sazenic, poučení o výchově mladých porostů, o vodě i suchu v lese, o měření stromů i těžbě a přibližování dřeva. Práci se dřevem si pak mohli vyzkoušet v kreativní dílně.

„Stromy nás provázejí celý život. Ve škole z nich máte lavice, papír, doma postele, skříně, stoly, proto se budeme bavit o tom, jak je dřevo důležité pro nás pro všechny,“ vybídl čtvrťáky v úvodu k interaktivnímu programu ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka, který je později učil sázet stromky.

Lesní pedagog Tomáš Simon je zase učil měřit výšku a tloušťku stromů a přiblížil jim práci lesníka. „Snažím se děti motivovat k tomu, aby les neviděly jen jako zdroj dřeva, ale aby se ho snažily chránit a aby práci lesníků pochopily, protože řada lidí na lesníky kouká jen přes množství kůrovce a že s ním nic nedělají,“ řekl Tomáš Simon.

Školáci v lese poznávali, které stromy odstranit, aby ostatní měly dostatek prostoru a mohly růst do výšky a do šířky. Vyzkoušeli si, jak těžká je pila či padlý kmen, hodnotili dvacítku výroků o lese a určovali, které jsou pravdivé, a které ne. Také si při práci osahali hoblík, pilku, paličku, poříz, nebozez a další truhlářské nářadí. Při sázení pak sekeromotyku a sazeč. A zjistili, odkud pocházejí semínka i sazenice. Spolu s lesníky, zemědělci i zahradníky se pak možná budou od úterka také modlit, aby sucha ubylo a častěji zapršelo, neboť v lese na Podhůře roste jejich zatím dvouletý doubek.

„Nejvíc se mi líbí sázení, je to super. A určitě si přijdu o prázdninách zkontrolovat, jak se mému stromku daří,“ řekl čtvrťák Daniel Gvoždík z chrudimské Základní školy Dr. Peška.

Děti si osahaly dřevo i skrze nástroje a nářadí

Jestliže technické vzdělávání školáků podporují takzvané Technohrátky, toto jsou jakési interaktivní Lesohrátky, pořádané nadací Dřevo pro život. Ta letos přichystala v celé republice 22 podobných akcí, v Pardubickém kraji jen tuto.

„Když se na začátku akce tážeme dětí, co dělá lesník, říkají, že kácí stromy. A to je většinou všechno. Tak se u nich snažíme napravit povědomí o tom, co lesnictví je, že to není jen kácení, ale že je to celá řada činností, od zalesňování přes ochranu lesa, výchovu lesa a další činnosti s tím spojené,“ řekla Stanislava Šejblová, vedoucí projektu s názvem Do lesa s lesníkem.

Všechna zastavení komentují speciálně vyškolení takzvaní lesní pedagogové, kteří mají nejen odborné znalosti a příslušný certifikát, ale také vědí, jakým způsobem školáky upoutat. O interaktivní program je velký zájem, akce jsou rok předem vyprodané. Obvykle láká možnost dřevo si osahat při tvůrčí činnosti.

Podle Stanislavy Šejblové z Orlickoústecka, ženy hajného na území Správy Parishových lesů, má dnes spousta dětí málo příležitostí se s přírodou a lesem podrobněji seznámit, což poznává i při svých přednáškách ve škole.

„Ve velkých městech se nám stalo, že děti ještě vůbec nebyly v lese, což nás šokovalo. Větší znalosti mají děti z vesnických škol. Tento vzdělávací program je prezentován zážitkovou formou a předáním informací tak, aby si je děti lépe zapamatovaly,“ dodala Stanislava Šejblová.

V posledních letech se sice objevují v lesích nové naučné stezky, odpočívadla a další prvky sloužící k „lesní osvětě“, ale podle ní je to stále málo. Tím spíš je důležité, aby vztah k lesu našli díky novým poznatkům lidé mladí, kteří tak získají kladný vztah k přírodě, k lesu i k lidem, kteří v lese pracují.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Najdete na iDNES.cz