Hrady a zámky otevírají jarní brány

  16:09aktualizováno  16:09
Milovníci památek se mohou radovat. Od 1. dubna se zase po zimní přestávce otevírají hrady, zámky a jiné památkové objekty. Po pěti měsících dnes také zahajují sezonu Palácové zahrady pod Pražským hradem. Turisté je přitom budou moci navštívít o třicent procent levněji než loni.

Většina památek je v dubnu přístupná zatím jen o víkendech. Celkem je zpřístupněných 140 hradů a zámků, které podle odhadu památkářů každoročně navštíví šest až sedm milionů lidí.

Se zahájením turistické sezony 1. dubna se také můžete těšit na rozmanité doprovodné akce na hradech a zámcích, počínaje šermířskými turnaji, mimořádnými kostýmovanými prohlídkami a konče trhy řemeslných výrobků, festivaly či koncerty.

Palácové zahrady
TIP MF DNES 

Vystoupá-li člověk do Palácových zahrad po strmých schodištích od Ledeburského paláce na Valdštejnském náměstí nebo do nich vstoupí ze zahrady Na Valech u Pražského hradu, naskytnou se mu nevšední pohledy na střechy malostranských domů a panoráma města.

Obdivovat může i kouzlo pěti navzájem propojených terasových zahrad - od severu Ledeburské (přístupná i vozíčkářům), Malé a Velké Pálffyovské, Kolowratské a Fürstenberské zahrady.

Fotkami z pražských zahrad se potěšíte ZDE

Zavírat budou později
Romantické místo plné soch, kašen, altánků a četných zákoutí má od letoška nového správce. Národní památkový ústav nebyl spokojen s klesajícím počtem návštěvníků a svěřil péči o zahrady společnosti Protocol service.

"Pro návštěvníky máme dobrou zprávu. Snižujeme vstupné o třicet procent na 69 korun," uvedl ředitel společnosti Luděk Nezmar. Rodinné vstupné do Palácových zahrad, které jsou denně otevřeny od 10 do 18 hodin, činí 139 korun. Při příležitosti oslav památkové péče (18. dubna) Pražané zaplatí pouze 10 korun.

Naopak cenu za pronájem Palácových zahrad za účelem pořádání firemních nebo společenských akcí hodlá provozovatel zvýšit.

"Pro Pražany připravujeme i speciální permanentku, která by umožňovala opakovaný vstup. Cena je zatím v jednání. Rádi bychom prodloužili otvírací dobu do pozdějších večerních hodin," řekl Luděk Nezmar. Ve fázi příprav jsou také hudební a divadelně-výtvarné projekty.

NOVINKY NA HRADĚ

Od 1. dubna se na pražském Hradě rozšířila nabídka prohlídkových tras, které jsou označeny písmeny A, B, C, D. Okruh zahrnuje všechny objekty: prohlídku katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří, Prašné věže, Zlaté uličky a Daliborky. 

Trasa A zahrnuje vstup do nové expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci.  Výstava, jejíž hlavní část nastíní vývoj areálu od prehistorie až po současnost, začíná také 1. dubna.

Zahrady otvírají i na Hradě
Vyšlápne-li si to člověk z Malé Strany Palácovými zahradami až k Pražskému hradu, octne se v dalších zahradách - takzvaných jižních: Královské, Rajské, zahradě Na terase Jízdárny, Na Valech, Na Baště a Hartigovské zahradě. I ty se dnes v rámci zahájení letní turistické sezony otvírají nejen zahraničním návštěvníkům.

Tyto zahrady vznikly na místě dřívějšího opevnění pod Pražským hradem. Po poslední rekonstrukci ze začátku 90. let 20. století je možné jižními zahradami obejít celý Pražský hrad, od západu z Hradčanského náměstí až po vyhlídku na Opyši při východní bráně. Jižní zahrady budou otevřeny od 10 do 18 hodin, stejně tak Jelení příkop. Zahrada Na Baště po dobu otevření areálu Hradu.

Zámecký park v Lánech bude přístupný až od 10. dubna čtyři dny v týdnu - ve středu a čtvrtek od 14 hodin, o víkendu a ve svátek od 10 hodin. V 18 hodin se park bude zavírat.

Vrtbovská zahrada v Praze

Palácové zahrady v Praze

Valdštejnská zahrada v Praze

Valdštejnská zahrada v Praze

Královská zahrada

Vrtbovská zahrada v Praze

Palácové zahrady v Praze

Palácové zahrady v Praze

Palácové zahrady v Praze

Zahrada Na Valech v Praze

Palácové zahrady v Praze

Autoři: , ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

Když odvaha zvítězí nad nudou. Nejlepší gastronomické zážitky pro rok 2019

Večeře v oblacích je již tradiční součástí pražského gastronomického podzimu....

Stále více lidí si do svých novoročních plánů zařazuje nejrůznější gastronomické zážitky. Nabídka je rok od roku...

Najdete na iDNES.cz