Četníkem se mohl stát jen svobodný, bezdětný muž nebo vdovec. Bylo také stanoveno, že uchazeč musí mít určitý počet zubů na jednu dáseň, žádnou pleš a musí mít obě varlata a penis. Ilustrační snímek. | foto: Repro MF DNES

Četnické humoresky v realitě: s pleší a bez varlat tehdy do služby nebrali

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Pokud máte rádi opravdové putování časem, navštivte četnickou kancelář a kasárna ze třicátých let minulého století v Chlumci nad Cidlinou. Na chvíli se tu stanete četníky a poznáte jejich službu na vlastní kůži. Můžete třeba napsat hlášení na psacím stroji, sejmout otisky prstů nebo si potěžkat četnickou karabinu.

Otevírám dřevěné dveře a rázem se ocitám v první republice. Pod nohama vržou hnědé parkety, v rohu hučí kovová kamna a vedle nich stojí stojan na lavor. Ze zdi shlíží dislokační mapa a šuplíky dřevěných stolů jsou plné inkoustu, násadek a perkových hrotů.

Mezi okny visí velká fotografie prezidenta Masaryka a místností se line vůně starobylého nábytku. Jsem v četnickém muzeu, které zřídila parta nadšenců a milovníků historie.

Četnictvo bylo vojensky organizovaným sborem, proto byli četníci kromě velitele či svých ženatých kolegů ubytováni v kasárnách.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, pro iDNES.cz