Víkendová lyžovačka? Na umělém sněhu!

  9:38aktualizováno  9:38
Kdo si bude chtít o víkendu jen tak vyjet do zasněžených hor, může se vydat téměř kamkoli a na sníh narazí. Sníh totiž leží na všech vrcholech vyšších než 1000 metrů. Ale kdo si chce skutečně zalyžovat, musí vybírat bedlivěji: ne všechny sjezdovky jsou sjízdné, na mnohých situaci zachraňuje umělý sníh.

Sněhové podmínky se liší místo od místa. Rekordní šedesáticentimetrové závěje jsou na jesenickém Pradědu, v krkonošských Mísečkách a Medvědíně leží asi třicet centimetrů. O pět centimetrů míň má Svatý Petr.

Běžecké tratě ve Špindlerově Mlýně jsou převážně upravené, v provozu je asi polovina vleků a lanovek. Ve Svatém Petru si lyžaři budou muset odpustit sjezd na nejriskantnější trati. Kvůli konání závodu bude totiž od pátku do úterka s výjimkou neděle uzavřena černá sjezdovka.

V Jizerských horách momentálně fungují dvě zimní střediska ze tří. "ž jezdí lanovka na Špičák a Severák a sjezdovky jsou pokryty třiceti centimetry umělého sněhu,"řekl za správce areálu Pavel Bažant. Se zprovozněním třetího střediska v Bedřichově se počítá o víkendu.

Poprvé v letošní zimní sezoně mohou vyrazit lyžaři na Ještěd. Díky mrazům je už na sjezdovkách dostatek technického sněhu. "O víkendu začne jezdit vlek na sjezdovce F10, postupně zasněžujeme i ostatní svahy," řekl tajemník představenstva Jiří Zeronik. Sjezdovka je osvětlená, dá se tu lyžovat až do devíti večer.

Velmi dobré podmínky pro lyžování hlásí Krušnohorský Klínovec. Lyžaře tu čeká tyřicet centimetrů umělého sněhu. Sjezdovka na Božím Daru s pětadvaceti centimetry je v rovozu pouze částečně.

Málo sněhu je i v Orlických horách, například v Říčkách pouhých patnáct centimetrů.

I místo na lyžování na Šumavě je potřeba vybrat dopředu, protože například na Špičáku na Šumavě je pouze pět a deset centimetrů sněhu.

Lepší je to na Zadově, v Kramolíně a v Kašperských Horách, kde je třicet centimetrů. Právě zde si budou moci lyžaři v pátek poprvé vyzkoušet nové sjezdovky. Areál nabídne dvě uměle zasněžené sjezdové tratě o délce přes jeden kilometr. Na svahu zatím leží třicet centimetrů umělého sněhu.

V Jeseníkách jsou nejlepší podmínky na Pradědu, kde leží okolo 60 cm zmrzlého sněhu. Částečný provoz nabízejí Červenohorské sedlo (15 cm sněhu), Petříkov (40 cm) a Ramzová (30 cm).

Nejhůř by dopadli lyžaři v Beskydech. Na Pustevnách je pouhých deset centimetrů umělého sněhu, jiná střediska hlásí rovnou nulu. Meteorologové slibují sníh, ale nebude ho mnoho. "Nasněží maximálně pět centimetrů,"předpovídá Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Pohoda na horách panuje dál, některá střediska mají přes metr sněhu

Ilustrační snímek

Lyžařská střediska v celé České republice hlásí ideální podmínky pro příznivce zimních sportů. Skiareálům pomohlo v...

Najdete na iDNES.cz