Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

aktualizováno 
Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé hory. Nejméně navštěvovaná a zároveň nejnižší beskydská dvanáctistovka se stala nechtěným cílem skoro již jarního výletu.

Travný z Lysé hory | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Nejnižší beskydskou horou převyšující 1 200 metrů je Travný (1 203 m), který tvoří přes hluboké údolí říčky Mohelnice souseda Lysé hoře. Vystupuje izolovaně bez návaznosti na okolní hřebeny, což zvyšuje jeho mohutnost i sportovní hodnotu výletů v jeho masívu.

Ze všech beskydských „velikánů“ bývá nejméně navštěvovaný, za což může odlehlost od prosperujících turistických center a do jisté míry i plochý, lesem porostlý vrchol, jenž neposkytuje dnes už žádný rozhled. No a taky tam není žádná chata. Výškově nejvýhodnější a nejkratší je výstup z Visalají, kam se lze vyvézt autobusem či autem.

Beskydský konec světa

Travný jsme chtěli tentokrát otestovat na běžkách, jelikož elektronické zimní mapy uvádějí na jeho úbočích dlouhou a velmi slibně vypadající traverzovou běžkařskou trasu v délce více než 20 km.

Nese honosné označení Beskydská magistrála-4 a spojuje horské letovisko Visalaje s lyžařským střediskem Sviňorky v Morávce. A abychom si tuto trasu ještě o něco prodloužili, nechali jsme se zavézt autobusem údolím říčky Morávky daleko za přehradu až na konečnou zastávku do osady Bebek.

Fotogalerie

Bebek je nádherné opuštěné místo ztracené uprostřed hor a lesů, které by klidně sneslo označení beskydský konec světa.

Výletní hospoda, kterou tu mapy ještě ze setrvačnosti pořád uvádějí, je dávno zavřená. Kupodivu sem ale v sobotu ráno a dopoledne přijíždí každou hodinu pravidelně autobusový spoj. Ten náš v 7:13 je zcela prázdný a vůbec se nezdá, že by tomu mělo být u dalších spojů jinak. Kromě několika chalupářů kde nic tu nic, jen zima, sníh a nekonečný les.

Po prohrnuté lesní cestě se zákazem vjezdu se vydáváme s běžkami v rukách vzhůru údolím Morávky a pak kolem Ježanského potoka k dolní stanici lyžařského vleku Visalaje.

Jeho horní stanice se nachází kousek od velkého parkoviště stejnojmenné a dnes nepříliš fungující rekreační lokality. Když jsme se chtěli v nedalekém hotelu Visalaje během pracovního týdne ubytovat, sdělili nám, že kvůli nedostatku hostů během všedních dnů asi zavřou. A na provoz vleků v blízkém okolí není prý kromě víkendů spoleh, „bo“ nejsou lidi. Pozoruhodné! Jinde jich je až moc!

Hora Smrk z Visalají

Hora Smrk z Visalají

Osada Zemřelov u Visalají

Osada Zemřelov u Visalají

Beskydská magistrála beze stop

Oranžové směrovky označující vysněnou lyžařskou trasu úbočím Travného do Morávky nás posílají z Visalají na prohrnutou zledovatělou cestu, kde to na nějaké svezení vůbec nevypadá. Jsou z ní však hezké pohledy na Lysou horu a Smrk s popředím roztroušených chalup malebné, ale podle názvu poněkud ponuré osady Zemřelov.

Situace nepřející běžkám se nezmění ani po vstupu do lesa, kde je jasné, že rolba tudy během letošní zimy ještě neprojela a místo běžkařů se tudy pohybovali především pěšáci nebo skialpinisté. Tvrdý, několika oblevami zdecimovaný a rozbrázděný sníh je rychleji schůdný pěšky, takže běžky zůstávají stále v rukách.

Definitivní rozhodnutí, že z běžkování tentokrát nic nebude, padne u rozcestí Plato. Beskydská magistrála-4 bez známek lyžařské stopy, navíc rozdupaná, odbočuje traverzem vlevo, zatímco vyšlapaný chodníček ve sněhu směřuje vzhůru po zelené značce na Travný. Cesta přes jeho vrchol je za daných podmínek nejkratší a zároveň nejrychlejší možnost, jak se dostat zpět k zaparkovanému autu v Morávce.

Výhled z paseky pod Travným směrem na Slovensko

Výhled z paseky pod Travným směrem na Slovensko

Takže neplánovaně vzhůru na nejopuštěnější beskydskou dvanáctistovku, kde jsme ještě v zimě nebyli! A není třeba vůbec ničeho litovat, snad jenom toho, že běžky mohly zůstat doma. Důvěra v internet a touha po pohodlí dosud nepoznaných lyžařských stop se v tomto ohledu bohužel nevyplatila!

Beskydská oblast tmavé oblohy

Tvrdý sníh krásně nese, takže výstup na Travný odsýpá stejně rychle jako v letních podmínkách. Nic vyloženě strmého, spíše dlouhé, táhlé úseky. Zcela převažuje smrkový lesní porost, jen po dosažení temene jižní rozsochy ve výšce okolo 1 000 metrů se nakrátko objeví velká paseka se zpětným výhledem směrem na Slovensko. Vidět je bílý štít Babí hory a rozeklané pásmo Malé Fatry.

Ještě krátký pohled na sousední Lysou a les se opět zavře a už se neotevře! Z instalovaných cedulek na stromech se dozvídáme, že se pohybujeme v oblastech beskydské tmavé oblohy, výskytu chráněných karpatských šelem a teritoriu tetřeva hlušce.

Smrk a Lysá hora z jižního úbočí Travného

Smrk a Lysá hora z jižního úbočí Travného

Zarostlý výhled z Travného na Lysou horu

Zarostlý výhled z Travného na Lysou horu

Travný býval podle názvu kdysi holý a pásly se na něm ovce. Čtyřicet let staré mapy uvádějí na Travném ještě salaš a dokonce reportáže staré osm let, které lze vyhledat na internetu, zmiňují nádherný pohled z vrcholu na Lysou horu. Nic z toho ale už dnes není pravda. Ani více než metrová sněhová nadílka neumožňuje spatřit z plošiny Travného něco víc než houští mladých smrků. Škoda!

Navzdory pověsti nejopuštěnější beskydské dvanáctistovky potkáváme docela dost výletníků různého ražení. Někteří tu s plnou polní bivakovali, jiní si sem vyběhli jen v botaskách a trenýrkách, další se trápí na úzkém chodníčku mezi vzrostlými i popadanými smrčky se skialpinistickou výbavou. Naše běžky v rukách či na rameni jsou dalším doplňkem pestrého koloritu návštěvníků.

Beskydští partyzáni v přechodu

Sestup z Travného přes hřeben Malého Travného do Morávky je zdlouhavá a v závěru už i únavná záležitost. Metrů směrem dolů je mnohem více, než by bylo opačným směrem na Visalaje. A navíc čím blíže k cíli, tím větší padák!

Údolí Morávky

Údolí Morávky

Malý a Velký Travný od severu

Malý a Velký Travný od severu

Blízkost Morávky signalizuje malý lesní památník v místě, kde se nacházel bunkr sovětských partyzánů. V prosinci 1944 jej obklíčili nacisti, krvavá řež si vyžádala celkem 50 obětí. Památník je pozoruhodný svou obyčejností a absencí rudé hvězdy, symbolu sovětského výkladu české novodobé historie, která obvykle u žádného podobného památníku nechybí. Vznikl totiž už v roce 1946, pouhý rok po skončení války. Mezi partyzány, kteří „padli, abychom žili“ je taky jméno Ahmed. Před evropskou uprchlickou krizí bychom si ho asi nevšimli.

Další partyzánský památník v podobě sousoší Noční přechod se nachází dole u parkoviště v Morávce. Pochází z roku 1968 a o deset let později byl dokonce prohlášen za národní kulturní památku. Než k němu dorazíme, čeká nás ještě asi nejkrásnější vyhlídka z celé trasy směrem na ostravskou aglomeraci a zasněžené Jeseníky s typickým bílým zářezem Velké kotliny. A na závěr pak strmý sešup po sjezdovce již druhým rokem nefunkčního a chátrajícího skiareálu Sviňorky.

Může se hodit

Itinerář trasy
Bebek – Visalaje (zelená a žlutá); 4 km – Plato (zelená); 6,5 km – Travný (zelená a modrá); 9,5 km – Partyzánský bunkr (zelená); 13 km – lyžařský vlek Sviňorky (zelená); 14 km – Morávka (neznačeno); 15 km.

Jak se tam dostat
Po rychlostní komunikaci do Frýdku-Místku, odtud pokračovat směr Český Těšín a na prvním výjezdu odbočit na Nošovice. Pak pořád rovně přes Vyšní Lhoty do Pražma, kde se cesty dělí. Vlevo se jede na Morávku, vpravo údolím Mohelnice na Visalaje. V obou místech jsou velká parkoviště.
V případě použití hromadné dopravy je východiskem autobusové nádraží ve Frýdku-Místku. Spoje na Visalaje a zejména Morávku jsou časté.

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 96 – Moravskoslezské Beskydy

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Najdete na iDNES.cz