Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Na běžkách kolem skalních měst. V okolí Tiských stěn turisté nespěchají

Letošní zima připravila milovníkům sněhu bohatou nadílku radosti. Po mnoha letech se nyní na běžkách projedete i v místech, kde to obvykle možné není. Jednou z takových lokalit jsou Tiské a Ostrovské stěny.

Na lyžích po hraně Tiských stěn | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Pískovcová skalní města kolem Tisé jsou vyhledávaným místem letních výletníků, za dobrých sněhových podmínek se tu však můžete vyžít i v zimě. Oblast protkává síť strojově upravovaných běžkařských tras, kterou doplňují prošlapané stopy vedoucí například k četným skalním vyhlídkám.

U Tisé také končí přibližně 84 kilometrů dlouhá východní větev Krušnohorské lyžařské magistrály, vedoucí od Lesné přes Klíny, Dlouhou Louku, Nové Město, Adolfov až k Děčínskému Sněžníku.

Ráno na Děčínském Sněžníku

Během jednodenního lyžování bych rád prozkoumal celou oblast kolem Tisé a kromě upravených stop chci navštívit i některé hůře přístupné skalní vyhlídky. Beru tedy raději backcountry lyže, ve kterých se vejdu do stopy a zároveň mne podrží i v půlmetr tlusté sněhové peřině, kterou budu možná muset prošlapávat.

Dobrým výchozím bodem je parkoviště u hotelu Sněžník, kde začínají upravované stopy vedoucí k Tisé. Já se však nejprve chci vydat opačným směrem, na vrchol Děčínského Sněžníku, nejvyšší bod Děčínské vrchoviny a CHKO Labské pískovce. Stoupám po pěší trase kolem švédského hřbitova až na vrcholové plató naší nejvyšší stolové hory.

Na vrcholu Děčínského Sněžníku stojí už od roku 1864 kamenná rozhledna, která patří mezi technické památky.

Na vrcholu hory stojí už od roku 1864 kamenná rozhledna (aktuálně uzavřená), která patří mezi technické památky a je jednou z nejhezčích rozhleden na našem území.

Na lyžích kloužu od rozhledny hlubokým sněhem podél okraje kolmých pískovcových útesů, nabízejících dramatické výhledy do všech světových stran. Ranní oblačnost se bohužel ještě nestačila rozpustit, a tak se mi nabízí téměř černobílý pohled na zasněženou krajinu až kamsi k Děčínu.

Z okraje kolmých pískovcových útesů se otevírají dramatické výhledy do všech...

Z okraje kolmých pískovcových útesů se otevírají dramatické výhledy do všech světových stran.

Strmý úsek k rozcestí Pod Koňskou hlavou raději sejdu pěšky a pak už se napojuji na neznačenou vrstevnicovou lesní cestu, která mě provede severními svahy Děčínského Sněžníku k Zadní Vsi a Sněžníku.

Labyrint běžkařských stop uprostřed skal

Ve Sněžníku se napojuji na klasické stopy a trasu Krušnohorské lyžařské magistrály. Jedu po páteřní lyžařské trase oblasti, která vede od Sněžníku přes Turistickou chatu až do Rájeckého sedla. Tenhle parádní úsek bez většího převýšení a se dvěma stopami na klasiku patří mezi běžkaři k nejoblíbenějším.

Krátká odbočka mě přivádí k Turistické chatě, která nabízí ubytování a občerstvení. Lyže tady zapíchnu do sněhu a jdu se podívat do nedalekého skalního města. K jedné z ikon Tisé, skalnímu hřibu, je to od chaty jen asi sto metrů. Odtud se otevírá pěkný výhled na zasněžené skály, jejichž černá barva kontrastuje s bílými sněhovými čepicemi, které je pokrývají. Pěší stezka zde sestupuje schodištěm do skalního města, pokud se sem v zimě vydáte, buďte připraveni na ledovatý a kluzký terén!

Kamenný hřib v Tiských stěnách

Kamenný hřib v Tiských stěnách

Vracím se ke svým ski a pokračuji k Rájeckému sedlu, k turistickému rozcestníku Nad Rájcem. Odtud pokračuje Krušnohorská lyžařská magistrála západním směrem k Petrovicím a dále lze dojet například až do Adolfova. Já však chci protentokrát zůstat v oblasti skal, takže uhýbám doprava a sjíždím do Ostrova.

V Ostrovských skalách

Závěr klesání je docela strmý, dá se však na lyžích bez problémů zvládnout. Osada Ostrov leží v údolíčku těsně u česko-německé hranice. Údolí Bělé z jedné strany ohraničují desítky metrů vysoké Ostrovské stěny z tvrdého pískovce, které s oblibou vyhledávají horolezci.

Výhled z Ostrovských skal

Výhled z Ostrovských skal

Na druhé straně se pak zvedají již na německém území ležící skalní jehly s nádhernou vyhlídkou Grenzplatte, odkud se otevírá panoramatický pohled na údolí Bielatal, vesnici Ostrov a nezaměnitelnou siluetu Sněžníku.

Nyní musím necelý kilometr po silnici pěšky, než mě směrovník upozorní na odbočku do lesa. Výstup vede údolíčkem lemovaným z obou stran skalami a patří k nejtěžším úsekům na okruhu. Jdu raději pěšky, opačným směrem jde o náročný sjezd, který bych na běžkách doporučil jen zkušenějším. Úsek je naštěstí krátký a po pár minutách se vyhoupnu na mírně zvlněné zalesněné plató.

Chci se podívat k ostrovským skalám shora, naštěstí tu přede mnou již několik lyžníků projelo, takže nebudu muset prošlapávat. Lyžařská stopa vede podél bezpočtu skalních vyhlídek na Ostrov a celé údolí potoka Bělá. Stačí si jen vybrat!

Západ slunce z Tiských stěn

Západ slunce z Tiských stěn

Vracím se zpět na upravené tratě a po Mlýnské cestě stoupám ke Sněžníku. Překvapuje mě, že přes nádherné počasí tu potkávám jen minimum lidí. Tady málokdy potkáte nadupané sportovce jako například v Jizerských horách, ale spíše turistické běžkaře, kteří nikam nespěchají.

Na závěr dne ještě vyrážím na jednu ze skalních vyhlídek, odkud fotím zapadající slunce. Při pohledu k horám nad Telnicí si dávám závazek příště pokračovat po Krušnohorské magistrále dál na západ.

Může se hodit

Parkování: Parkoviště u Turistické chaty v Tisé, Sněžník u hotelu Sněžník, nebo podél silnice směr Sněžník asi 500 m od Turistické chaty (v místě, kde magistrála kříží silnici). Od zimní sezony 2021/22 by měl fungovat skibus Děčín – Jílové – Tisá.

Občerstvení: Turistická chata v Tisé (aktuálně výdejové okénko)

Úprava stop: východní část od Rájeckého sedla udržuje pomocí skútru Hudysport Hřensko – bývají zde vyříznuté dvě klasické stopy bez možnosti bruslení. Západní polovinu od Rájeckého sedla do Petrovic upravuje spolek Zapomenuté Pohraničí rolbou, tady najdete jednu klasickou stopu a pás pro bruslení.

Mapa tras: http://zapomenute-pohranici.cz/mapa.pdf

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Oheň ve vodě. Vodopád věčného plamene přitahuje vědce i lovce záhad

Premium Ve skále za zurčícím vodopádem v americkém státě New York plápolá oheň. Živí snad věčný plamen skryté zásoby zemního...

Letošní dubnové počasí je důkaz, že atmosféra je v pořádku, říká meteorolog

Premium Proč v dubnu jeden den chumelí a nazítří se vyhříváme v letním slunci? Zbláznilo se klima? Kdeže! Právě naopak: je to...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou...

Krásný výlet v Podkrkonoší. Na pohled tu nic není, ale kráčely tudy dějiny

Pokud si chcete na procházce prohlédnout Umrlčí hlavičky, Velké opičky nebo na Boscovu lahvici, zamiřte na Ovocnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtenáři cestují: Krev zvířat a mrtví doma. Sulawesi nám ukázalo, co je smrt

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Žádný Václavák. Kde na Šumavě uniknete davům a ještě se báječně sklouznete

Dlouhé sjezdy i táhlá stoupání, daleké šumavské výhledy a torza někdejších osad a samot. Na běžkařském okruhu po...

Mezi skalami a bunkry. Nádherný přejezd Lužických hor ocení samotáři

Lužické hory navazují na západě na České Švýcarsko, na východě na Jizerské hory a Ještědský hřbet a na jihu přecházejí...

Zkusili jsme lyžování v Turecku. Nádherné sjezdovky, ale hrozně tu fouká

Premium Zimní sezona 2020/2021 na českých horách nestačila ani začít a už skončila. Ani pohled přes hranice k našim sousedům...

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...