Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Zimní výlet do Itálie. Andalo uchvátí všechny náruživé milovníky lyží

Parádní lyžování, skvostné přírodní scenérie a prvotřídní gastronomie. To vše je Andalo, které turistům nabízí jeden velký, nekonečný zimní požitek v italském stylu.

Lyžování v masívu Brenta ocení všichni náruživí lyžaři. | foto: Azienda per il Turismo Dolomiti Paganella

Když stoupáte autem po úzkých serpentinách do Andala, máte pocit, že jste na konci světa. Pak vyšplháte do výšky tisíc čtrnáct metrů nad mořem, přejedete ceduli s označením obce a užasnete. Rázem se ocitnete v rušném městečku plném lidí, obchodů, sportovních potřeb, restaurací a hotelů.

Původní středověká obec, která vznikla sloučením třinácti vesniček zvaných masi, se totiž od minulého století proměnila v jedno z nejpopulárnějších lyžařských středisek v severoitalské provincii Trentino.

Noční Andalo

Vděčí za to své poloze na náhorní plošině Paganella v masivu Brenta, která jí dává okouzlující ráz. Každý lyžař si tak při pobytu na sněhobílých svazích užije skvělou prémii v podobě božských výhledů na okolní hory, údolí a jezera. K tomu připojte padesát kilometrů sjezdovek v náročnějším duchu v lyžařském areálu Paganella. Cvičné loučky a modré tratě pro začátečníky a děti jsou sice k dispozici, nicméně drtivá většina červených sjezdovek bude vyhovovat pokročilejším lyžařům.

Díky kvalitním „sněžným dálnicím“ je tak Paganella oficiálním tréninkovým centrem norských alpských lyžařů. Na černých sjezdovkách se tu prohání severská hvězda Aksel Lund Svindal nebo bývalý americký reprezentant Bode Miller. Po tom, co několikanásobný mistr světa a olympijský vítěz pověsil svoji závodnickou kariéru na hřebík, testuje nezávodní lyže a propaguje lyžařská střediska, která má rád.

Když ještě Miller závodil, míval s americkým lyžařským týmem v Paganelle evropskou základnu. V Trentinu sportovci po několik zim mezi jednotlivými závody světového poháru trénovali a odpočívali. Bode si zdejší rezort oblíbil a jedenkrát do roka zde prezentuje luxusní, vysoce kvalitní lyže Bomber skis, za jejichž vývojem stojí americký realitní magnát Robert Siegel.

Lyžování v masívu Brenta ocení všichni náruživí lyžaři.

Ručně vyráběné lyže si své zájemce teprve získávají. Jejich cena se pohybuje okolo dvou tisíc eur (52 000 Kč) a je jasné, že nejde o lyže pro každého. Milovníci rychlosti si každopádně mohou v rámci akce „Bomber experience“ poměřit své síly na černé sjezdovce Olimpionica 2 právě s Millerem a utkat se s ním v krátkém obřím slalomovém závodě.

Ústřice na sněhu

Korunou lyžařského areálu je 2 125 metrů vysoká Cima Paganella. Hora se nad celou oblastí tyčí jako obrovská skalní stěna a její strategická poloha v srdci Trentina umožňuje panoramatický výhled na celou oblast – od pohoří Brenta po Gardské jezero, údolí řeky Adige až po horské pásmo Pale di San Martino a Catinaccio.

Na vrcholu hory se nachází meteorologická stanice analyzující klima zdejší alpské oblasti a zcela výjimečná horská chata Rifugio La Roda. Tu koupil před třiadvaceti lety Luigi Giovannini a jeho manželka Sabrina Viola. V roce 1996 ji kompletně zrekonstruovali s ohledem na přírodu.

La Roda je tak zcela nezávislá na výrobě energie díky solárním panelům a tepelným čerpadlům, umístěných sto třicet metrů pod zemí. Přestože je to ve vysokohorských podmínkách náročné, v rámci provozu majitelé usilují o co nejmenší produkci odpadu, plastů a používají biologicky rozložitelný materiál.

Pasta je součástí každého italského menu.

Grappa slouží jako digestiv, podporuje trávení po bohatém obědě.

Jejich elán a láska k práci se rovněž odráží v místní kuchyni, která klidně snese pětihvězdičkové hodnocení. Šéfkuchař těží z alpských, místních produktů, vyrobených na náhorní plošině Paganella, jako jsou salámy, sýry, ječmen, zvěřina, houby a plody lesa. Společně se svými kolegy si také všechny suroviny na chatě připravuje sám. Například peče chleba, preclíky, vyrábí těstoviny, solené hovězí maso, aby měl zaručenou nejlepší kvalitu pokrmů. V kuchyni také používá dřevo z horské borovice, jejíž aromatické vlastnosti se odrážejí v chuti jídel. S typickou trentinskou kuchyní si kreativně hraje a kombinuje v ní starobylé recepty s moderními. 

Kulinářské potěšení na chatě dokonce dotáhli tak daleko, že ve výšce nad dva tisíce metrů na mořem podávají rybí pokrmy, plody moře, humry, krevety a ústřice.

Přitom tento nápad vznikl zcela náhodou. Jednou Gigiho a Sabrinu navštívil jejich přítel a objednal si rybí pokrm. Myslel si, že na vrcholku hory nic takového nedostane. Jenže majitelé chaty ho obdařili bohatým rybím obědem, za což sklidili nadšenou pochvalu. Proto se rozhodli v tomto duchu pokračovat a servírovat tyto lahůdky také ostatním hostům. Lyžaři si tak užívají skvělý gastronomický zážitek, který doplňují tradičním aperitivem. Kromě Aperol Spritzu se jim ve skleničkách zrcadlí koktejl Hugo nebo Dodo.

Čtení v přezkáčích

Lyžařský rezort Paganella překvapuje své návštěvníky i další zvláštností: unikátní knihovnou zvanou Biblioigloo. Průhlednou kouli o výšce pět a půl a průměru jedenácti metrů postavili v horách u sjezdovky v Prati di Gaggia, v nadmořské výšce tisíc tři sta třicet tři metrů.

Biblioigloo funguje jako běžná veřejná knihovna s odborným personálem, jen...

Provoz knihovny byl zahájen v prosinci 2014 na základě dohody mezi integrovaným knihovním systém Altopiano della Paganella a Brenta, lyžařskou společností Spa Valle Bianca a lanovkou z Laghetu na Prati di Gaggia. Biblioigloo funguje jako běžná veřejná knihovna s odborným personálem, přičemž je otevřená po celý rok. K jejímu vybavení patří čítárna, dětský, internetový koutek, knihy, časopisy, DVD, wi-fi připojení, počítače, online knihovna a koutek pro malé děti.

V zimě je prostor situovaný hlavně pro caparty, kteří nevydrží lyžovat celý den, aby si zde mohli hrát, malovat, číst a odpočívat v teple. Nicméně dovnitř mohou klidně usednout i dospělí a v rámci pauzy si třeba přečíst časopis.

Výživná procházka

Nejen lyžováním se návštěvníci v Andalu baví. Hodně informačních materiálů jim zde doporučuje výlet k jezeru stejnojmenného názvu. Když ovšem k jezeru přijdete, máte pocit, jako by si z vás někdo vystřelil. V zimě je totiž vápencová skalní prohlubeň prázdná. Andalo je periodické jezero, skoro jeden a půl kilometru dlouhá vodní plocha v průběhu roku mizí a znovu se objevuje v závislosti na ročním období a srážkách. Za normálních podmínek se plní od začátku dubna do poloviny června, poté hladina prudce klesá, až zcela zmizí a znovu se ukáže během podzimních dešťů.

Jezero Andalo v průběhu roku mizí a znovu se objevuje v závislosti na ročním období a srážkách.

Z jedné strany jezera Andalo vede stezka pod modříny, kterou křižují vyznavači walkingu, fatbiků, běžek (dva okruhy jsou večer osvětlené do 21.00 hodin). Najdete tu i milovníky romantiky, kteří si dopřávají vyjížďku na saních tažených koňmi z nedalekého jezdeckého klubu Centro Equitazione Andalo. Většina z nich zamíří do turistické chaty Tana dell´Ermelino (Hranostajova nora), kde si ve společnosti namalovaných a vycpaných hranostajů dopřávají italské dezerty „dolce“.

Zpět do Andala pak směřuje cesta i po druhém břehu jezera, na němž  najdou svůj ráj milovníci pizzy. Restaurace Andel Haus jich peče přes dvacet druhů. K tomu ještě přidává skvělé coccio, pečený věnec z chlebového těsta, který je uvnitř plněný sýrem a na vrchu zdobený například šunkou, rajčátky a rukolou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Lyžařský rezort Paganella je s Andalem spojený lanovkou, k níž zdarma míří ski busy ze všech okolních obcí.

Sportovní areál Centro Sportivo Andalo poskytuje aktivní oddech pod jednou střechou. Můžete zde posilovat, plavat, oddávat se vodním radovánkám, wellnesu a hydromasážím. Nebo vodní skupenství vyměňte za led a běžte až do dvaadvacáté hodiny bruslit na zimní stadion.

Z Andala vyrazte na večeři sněžnou rolbou do Rifugio La Montanara (stačí jen zavolat do chaty, dopravu pro vás zajistí). Pásový obr vás vyveze do výšky tisíc pět set dvacet pět metrů nad mořem, kde se pod horou Altopiano del Pradel ukrývá romantická chata. Pokrmy zde připravuje podle svých tajných, domácích receptů rodina Sartori. Inspiruje se gastromickými tradicemi Trentina a pohostí vás například králíkem s polentou, plněnými knedlíky canederli nebo lahůdkovým vepřovým salámem lardo.

Od 1. ledna 2022 začnou v Trentinu platit nová nařízení. Všichni, kteří využívají alpské sjezdovky, musí mít sjednané pojištění RCT (pojištění odpovědnosti ve vztahu ke třetím stranám), které kryje občanskoprávní odpovědnost za věcné škody nebo zdravotní újmu způsobenou třetím stranám. Pokud by lyžař neměl sjednané pojištění RCT z domova, může si ho snadno sjednat při koupi skipasu.

Dále bude platit zákaz lyžování po požití alkoholických nápojů a dalších návykových látek a děti do 18 let musí povinně nosit přilby.

Ohledně covidových opatření Trentino zapracovalo na odbourání front. Skipas si lyžaři můžou koupit online z domova a bude na ně čekat na recepci ubytovacího zařízení po příjezdu.

Fronty nebudou ani v restauracích a v samoobslužných zařízeních přímo na sjezdovce. Tady se lyžaři postaví do virtuální fronty a přijdou, až když na ně přijde řada.

Vstup do lyžařských středisek je povolen na základě očkování, prodělání covidu nebo negativních testů (antigenní, PCR).

Lyžařská sezóna na Paganelle začíná 27. 11. 2021.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařské překvapení v Rakousku: Skiareál Hinterstoder vás opravdu dostane

Že bych tam jela dobrovolně na hory, to mě nikdy nenapadlo. Český lyžařský hit konce minulého století jsem pokaždé...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Jiný svět pod Matterhornem. Zermatt je lyžařská povinnost

Švýcarské středisko Zermatt je opředené tou nejhonosnější pověstí a skutečnost ji snad ještě předchází. Zimní pobyt...

Položte se do oblouku. V Herlíkovicích vám vydrží tratě až do večera

Zima se aktuálně vrátila na české hory, proto jsme jeli okusit konzistenci „varhánků“ do skiareálu Herlíkovice, který...

Lyžařské překvapení v Rakousku: Skiareál Hinterstoder vás opravdu dostane

Že bych tam jela dobrovolně na hory, to mě nikdy nenapadlo. Český lyžařský hit konce minulého století jsem pokaždé...

Zillertal: jak si v Rakousku užít 550 kilometrů sjezdovek najednou

Opatření proti čínskému viru nabourala plány mnoha cestovatelů a ovlivnila nejenom cesty za exotikou, ale také do...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...