Lyžování, pohoda a nízké ceny. Lyžařská centra Evropy, která vás nezruinují

  • 43
Najít dobrou sjezdovku, či ski resort, kde si lyžování užijete naplno a přitom se finančně nezruinovat? Pro lyžaře je nalezení správné odpovědi větší problém, než zledovatělý svah. Ano, kvalita za rozumnou cenu se v Evropě dá najít. Ale musíte vědět, kde hledat. Lonely Planet s tím může pomoci.

Białka Tatrzańska, Polsko

Polské Tatry? Pohoda a fantastické noční lyžování.

Na první dobrou většinou nikomu Polsko jako vysněná destinace fandů zimních sportů nenaskočí. Což je docela velká nespravedlnost. Jen kousek od slovenských hranic vás totiž s otevřenou náručí přivítají polské Tatry. Přesněji tedy střediska Kotelnica, Bania a Kaniówka, které dohromady utváří jeden propojený lyžařský areál.

Upřímně, pokud tu čekáte divokou strhující jízdu, nejspíš budete trochu zklamaní. Sjezdovky tu nesahají nad tisíc metrů nadmořské výšky. Je to terén, který je o pohodě. Zato je zdejších osmnáct kilometrů sjezdovek naprosto ideální pro začátečníky a mírně pokročilé.

Ceny jsou tu proti západoevropskému standardu jako pohlazení. Za šestidenní skipas tu dáte necelých 3 200 Kč a platí pro všechna zdejší střediska. Ubytování na den a osobu v soukromém zázemí tu vyjde na tisícovku. Velkou kvalitou jsou i zdejší monstrózní snídaně, po nichž vydržíte na svahu až do tmy. A jen kousek odtud jsou i termální lázně. To aby vám k té pohodě nic nechybělo.

Val Cenis, Francie

Převaha táhlých modrých sjezdovek charakterizuje francouzské Val Cenis.

Že jste nikdy neslyšeli o lyžařských vesničkách ve Val Cenis? Není divu, zapáleným profíkům totiž moc nevoní. V podvědomí jim svítí modrou barvou. A skutečně, těch středně náročných sjezdů tu mají 125 kilometrů. Nic drastického, ale ani nic nudného.

Samozřejmě že pokud by vás omrzel život a chtěli byste zažít trochu adrenalinu, najdete tu i pár velmi náročných sjezdovek vyznačených černou. Začít můžete u samého vrcholku, ve středisku ležícím 2 800 metrů nad mořem. A příjemně táhlým bílým sametem dobře udržovaných svahů se dostanete až do údolí.

Pokud vám jde jen o dobré lyžování a nenákladné ubytování, budete tu jako doma. A za dobrou kuchyní odtud stejně můžete „přes kopec“ do Itálie.

Co za to? Jak uvádí průvodce Lonely Planet, který sestavil žebříček relativně levných a přitom kvalitních lyžařských středisek, průměrná cena se teď drží na 5 625 Kč za šestidenní skipas. Ale přičtěte k tomu ještě třináct tisíc za týdenní ubytování v apartmánu pro čtyři až šest osob.

Sudelfeld-Bayrischzell, Německo

Sudelfeld je největší lyžařské centrum Bavorska.

V porovnání s lyžařskými středisky v sousedním Rakousku je jen drobečkem. Sjezdovek tu mají „jen“ jednatřicet kilometrů. Nemají tu skoro nic pro úplné začátečníky, ale těm alespoň mírně pokročilejším z nabízí velmi vyváženou porci zážitků. A úměrné tomu jsou i zdejší ceny.

Cena skipasu pro hlavní sezonu tu nyní činí 6 440 Kč na šest dní, týdenní pobyt v útulném penzionu vás vyjde na 13 500 Kč. Náklady na ubytování můžete ještě snížit, když zamíříte do herberku. Přesněji tedy do jedné z Jugendherberge, tedy mládežnických ubytoven. Za přespání v nich zaplatíte pětadvacet eur, a budete u toho mít veškerý základní komfort.

Sudelfeld-Bayrischzell disponuje řadou adrenalinových červených a černých sjezdovek, povedenou freeride-zónou. A protože tu pilně dosněžují, nedostatků se bát nemusíte.

Boí Taüll, Španělsko

Španělské Boí Taüll se může pochlubit pětačtyřiceti kilometry sjezdovek.

Zažité stereotypy velí, že Španělsko jsou pomeranče, skleníky a fotbal. Ale lyže? Na to, že Pyreneje se šplhají do výšky dvou tisíc metrů nad mořem, se rádo zapomíná. A právě z toho těží Boí Taüll.

Nabízí 45 kilometrů sjezdovek, které navzdory svým kvalitám nejsou vůbec přeplněné. Za potěšující se dá považovat i to, jak pestrá je tu směs lyžařů. Tedy nejen supící profíci, nervózně podupávající při stání na vlek. Ale najdete tu i partičky přátel a rodiny s dětmi.

Sjezdovky se nachází na severních návětrných stranách, takže na nich dobrý sníh opravdu dlouho vydrží. Asi tím největším bonusem tu je rozvinutá kultura après-ski. Jinými slovy, je tu pořád co dělat – vidět – zažít i poté, co lyže odložíte v boudě.

Na šestidenní skipas si nechejte stranou 5 650 Kč, týdenní ubytování v apartmánu se dá sehnat pod dvanáct tisíc. A ještě maličkost: snazší cesta sem vede z francouzského Toulouse než ze španělské Barcelony.

Nízké Tatry, Slovensko

V Jasné je vám od začátku jasné, že jste blíž Alpám než českým střediskům.

Říká se, že Chopok je nejrozsáhlejším a nejrozvinutějším středoevropským lyžařským střediskem mimo Alpy. Většinou to tedy tvrdí jen sami Slováci, ale něco na tom bude.

Jasná v Nízkých Tatrách patří k těm vzácným zahraničním lokalitám, kde můžete strávit celý den na svahu a nezaslechnout jediné české slůvko, abyste si večer mohli s klidem objednat večeři česky bez obav, že vám nebudou rozumět.

Dvacítka rychlých vleků a 49 kilometrů sjezdovek navyšuje standard Jasné na úroveň solidní mezinárodní lyžařské destinace, ovšem pořád s velmi slušnými cenami.

Suma za šestidenní skipas startuje na 3 800 Kč, což vzhledem k nabízenému komfortu vražedné není. A ubytování? To už záleží na vaší chuti a místních kapacitách. Dvoulůžkový pokoj na noc stojí přibližně 2 500 Kč. Podrobnou reportáž z toho střediska si můžete přečíst zde.

Sauze d’Oulx, Itálie

Sauze d’Oulx, Itálie

Mléčnou dráhu nemusíte hledat jen na hvězdné obloze. Další chvalně proslulou Mléčnou dráhou – Via Lattea, se pyšní i na francouzsko-italských hranicích. A věřte, že smetanově zasněžené svahy Sauze d’Oulx vám zachutnají.

Nikdo nepopírá, že zimní cestovní ruch tu funguje jako dobře promazaný stroj. Ale pořád to ještě není tak divoké, abyste se tu cítili ušlapáni davy. Dost tomu napomáhá i délka stromy lemovaných sjezdovek, která se blíží 440 kilometrům.

Nabízí tu prvotřídní terény pro středně pokročilé lyžaře, dvě třetiny sjezdovek mají červenou barvu. Chválit je třeba i to, že si region pořád uchoval něco ze svého kouzla a nestal se turistickým skanzenem. Kuchyně je tu autentická, vína vynikající.

A ceny? Šestidenní skipas nyní stojí 5 250 Kč. S ubytováním je to o něco horší, týdenní bydlení na dohled lanovky pod patnáct tisíc korun neseženete.

Vogel, Slovinsko

Lyžařské středisko Vogel ve Slovinsku

Největší komplikací lyžařského střediska Vogel je, že nemálo z tamních hoteliérů tu pořád ještě nevěří na zimu. Přesněji řečeno, v zimní sezoně spíše omezují kapacity. Takže zařizovat tu dobré ubytování musíte opravdu v předstihu.

A jaké další komplikace tu objevíme? Vlastně už žádné. Pokud je dobrá zima, nemá Vogel chybu. Nepatří sice k obřím lyžařským střediskům, nabízí jen dvaadvacet kilometrů modrých a červených sjezdovek. Jinak tu nechybí nic. Celé to zpestřují výhledy na Julské Alpy, které se jen tak neokoukají.

Ubytování v dvoulůžkovém pokoji na jednu noc seženete v horizontu 2 800 Kč, pětidenní skipas pak přijde na 3 840 Kč. Pokud chcete ještě trochu ušetřit, investujte do pořízení permanentky nejen na svah, ale i na autobusovou dopravu. V dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou tu totiž leží restaurace i pamětihodnosti.

Borovets, Bulharsko

V Borovets se zimní sporty kultivují už od 19. století.

Skutečně překvapivý šampion výběru kvalitních lyžařských středisek, které vám dopřejí kvalitu za rozumnou cenu, leží v Bulharsku.

Podle Lonely Planet si tu na své přijdou všichni. Stačí se jen nebát východního temperamentu, s jakým tu místní nabízí pohostinství. Zima nemusí chutnat jen po svařáku a grogu, ale klidně i po rakiji.

Pokud hledáte dobré lyžařské zážitky, příjemnou atmosféru, místo okořeněné historií a dech beroucími výhledy, je prý Borovets to nejlepší. Hora Musala, sahající do nadmořské výšky 2 560 metrů nad moře, je garantem stabilní sněhové pokrývky i bez umělého zasněžování.

Sjezdovek tu počítají dohromady 58 kilometrů, rovnoměrně rozložených mezi modré a červené. A ceny? Ty jsou na tom to nejlepší. Šestidenní skipas v hlavní sezoně by vás určitě víc než 4 400 Kč stát neměl. Ubytování tu pak dokážete sehnat i za sedm tisíc na celý týden.