Jak si sjet 3-Tre a nemít na to

  14:23aktualizováno  14:23
Dolce vita, Madonna di Campiglio! Na pobyt ve slavném italském zimním středisku pod vrcholky načervenalých štítů Dolomit nemá jen tak někdo. Tak nějak se stále sluší přijet sem v červeném ferrari, obalit se do kožichu z nějaké přísně chráněné šelmy a do restaurací vstupovat v obleku či šatech z luxusního milánského butiku.

Ne každý si může či chce tento "sladký život" dopřávat, pro milovníka lyží by však byla věčná škoda si nevyzkoušet zdejší skvělé lyžařské i běžkařské terény.

Pro ty, kdo mají s luxusem Madonny di Campiglio problémy, existuje cesta, jak se vyhnout lesku a užít si - například již zmíněnou sjezdovku 3-Tre, terén pro slavnou slalomovou trať Světového poháru. Ta cesta vede například z nedalekého Pinzola.

Pinzolo si v daleko větší míře než Madonna di Campiglio zachovalo tvář přívětivého městečka, které ještě před vynálezem turistického průmyslu bylo synonymem pro chudobu a odkud z početných rodiny prchal, kdo jen mohl, do světa za prací. Časy, kdy bylo živobytí ve zdejších horských údolích opravdu těžkým údělem, v Pinzolu dodnes připomíná socha brusiče nůžek.

Dnes už takřka nikdo z městečka neprchá, turistika jej učinila dobrým místem k podnikání. Na prvním místě je tu samozřejmě zimní turistika - místo je ideální především pro rodinné lyžování na zhruba třiceti kilometrech sjezdovek, v nejvyšších partiích přesahujících nadmořskou výšku 2000 metrů.

DÁRKY PRO LYŽAŘE Vyhrajte zapůjčení lyží - včetně nejnovějších modelů - na týden zdarma a jiné dárky v soutěži! Hrajte ZDE.

Z Pinzola vyváží lyžaře gondolová lanovka až do výšky 1508 metrů, kde teprve (ukrytá od městečka hradbou lesů) začíná ta pravá lyžařská pohoda. A v nejvyšším bodě lanovek, na Doss del Sabion, je vyhlášené místo, odkud si lze za pěkného počasí prohlédnout jako nikde jinde celé panoráma oblasti, které si říká tak slibným názvem Val di Sole - Slunečné údolí.

Lyžování v Pinzolu však slibuje ještě jeden hodnotný zážitek. Přesně na opačném konci lyžařského areálu, na místě, kde se ráno nastupuje do gondolové lanovky, je k vidění zdaleka nejhezčí kostel v celém regionu Trentino, do kterého Pinzolo spadá.

Omítka kostela San Vigilia je pokryta vzácnými freskami z roku 1539 od renesančního malíře Simone Baschenise. Pravda, jsou to fresky hodně hrůzostrašné - souborně jsou známé (a proslavené) pod názvy Triumf smrti, Sedm hlavních hříchů a Zmrtvýchvstání Krista. Nespočet kostlivců na stěnách kostela tu názorně ilustruje, že před smrtí neuteče pán ani kmán.

Pro ty, kdo se svého osudu bojí či je opravdu v Dolomitech nezajímá nic než lyžování, však Pinzolo slibuje ještě jeden opravdu hodnotný zážitek. Jaký? No přece lyžování v Madonně di Campiglio!

Většina zdejších týdenních skipasů totiž počítá alespoň s jedním dnem lyžování u sousedů. A tam už si nároční lyžaři, ale i ti, kteří milují dlouhotrvající zážitek, přijdou opravdu na své. Ti první kromě proslavené sjezdovky 3-Tre i na drsné Direttisimě vedoucí z vrcholu Monte Spinale strmě dolů, ti druzí zřejmě neodolají sedm kilometrů dlouhé sjezdovce vedoucí ze sedla Grosté až k dolní stanici kabinové lanovky na konci města.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat

Val di Sole leží asi 780 kilometrů od Prahy. Cesta vede přes Rozvadov, na Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Egnu-Oru až do Madonny di Campiglio nebo do Pinzola. Cesta z Brna jede přes Vídeň, Salcburk, Brenner, Trento do Pinzoly nebo Madonny.

Kolik to stojí
Permanentka na šest dní zahrnující jeden den v Madonně di Campiglio stojí 117 eur. Rozšířený skipas Superskirama Dolomiti Adamello-Brenta na šest dní přijde na 186 eur.

Celkem je v areálu na 90 kilometrů sjezdovek. Nesmí se ovšem zapomínat ani na běžkaře - v okolí jsou nádherné upravené běžecké trasy o délce zhruba 30 kilometrů.

A když už jste tady, neměli byste vynechat ani procházku po proslaveném středisku. Právě zde začala přeměna kdysi chudého a odlehlého údolí v místo, kam se začala sjíždět společenská smetánka. V roce 1868 zde podnikatel Giovanbattista Righi zakoupil starý poutnický hospic a přeměnil jej v hotel.

Místo si pak oblíbil i rakouský císař František Josef - a o lesku Madonny di Campiglio až do dnešních dnů bylo rozhodnuto. Skutečně vzkvétající oblast však z Madonny di Campiglio a okolí učinilo až vybudování lyžařských areálů před více než padesáti lety.

No a komu nestačí ani Madonna di Campiglio? Ten si měl prostě a jednoduše koupit skipas zvaný Superskirama Dolomiti Adamello-Brenta, který platí pro celé Slunečné údolí. Tedy celkem 340 kilometrů upravených sjezdovek. A to všechno zhruba 780 kilometrů od Prahy.

V zimě vypadá Madonna di Campiglio jako zalitá smetanou - a "smetánka" se sem taky ráda sjíždí.

Když je inverze, obklopí vás v Pinzolu ze všech stran štíty Dolomit utopené v mlze.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Pohoda na horách panuje dál, některá střediska mají přes metr sněhu

Ilustrační snímek

Lyžařská střediska v celé České republice hlásí ideální podmínky pro příznivce zimních sportů. Skiareálům pomohlo v...

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Děti a skialpinismus. Jak začít, jakou výbavu pořídit a kam vyrazit

Na skialpech zažijete dobrodružství. Velká Fatra, výstup na vrchol Skalná Alpa

Skialpinismus má v našich krajích tak trochu špatnou pověst a v povědomí lidí představuje jakousi fyzicky náročnou a...

Najdete na iDNES.cz