Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování většinou stačí, aby na kraji Prahy leželo kolem deseti centimetrů sněhu. Na Cukráku pak bude pravděpodobně dvojnásobek, v oblasti mezi horami Houpák, Tok a Praha pak může být klidně půl metru.

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Bývalé dopadové plochy pod Tokem a Houpákem jsou holé a v zimě tu panují stejně drsné podmínky jako na horách. Pro nepříliš kopcovitý terén bez prudkých kopců je tato oblast vhodná i pro začátečníky nebo rodiny.

Problematické je v Brdech občasné protahování lesních cest pluhem a také soužití mezi běžkaři a pěšími turisty, kteří stopy často rozšlapávají. Zatím jediný čistě běžkařský areál Brd najdeme u Těškova, všude jinde je potřeba stopy prošlapat.

I z proto jsou Brdy ideální oblastí pro backcountry touring. Na širokých běžkách se můžete toulat cestou necestou mimo civilizaci a pozor musíte dát pouze na uzavřené armádní oblasti a místa dosud neasanovaná od vojenské munice.

Pro start celodenního výletu jsem zvolil parkoviště na okraji obce Orlov, kam zajíždí i autobusová linka z Příbrami. Výškou 650 m n. m. je to jeden z nejvýše položených nástupních bodů Brd. Výše leží například Teslíny u Padrťských rybníků, což je další z oblíbených výchozích míst.

Fotogalerie

Kdybych neměl informaci z internetu, že nahoře leží přes 40 cm sněhu, asi bych se v Orlově otočil a jel domů, na parkovišti totiž leží jen poprašek sněhu. Vyrážím tedy s lyžemi na ramenou, míjím dřevěnou sochu dobrého ducha Brd, rytíře Fabiána, a stoupám na vrchol Třemošné.

Ačkoliv Třemošná se svými 779 metry není ani zdaleka nejvyšším vrcholem Brd, patří mezi velmi oblíbené cíle. Zejména skalní výchoz zvaný Kazatelna láká svým výhledem na jih, tady máte před sebou jako na dlani celou Příbram a za dobré viditelnosti můžete spatřit Šumavu, Novohradské hory a za výjimečných podmínek prý také Alpy.

Když sem konečně od parkoviště vysupím, právě vychází slunce a prozařuje teplým světlem krajinu. Spolu s dvaceti centimetry sněhu, který tu leží, najednou vše vypadá mnohem optimističtěji.

Po středobrdské magistrále na Tok

Jakmile vyšlápnu na nedaleký hřeben Třemošné, nasazuji lyže a po modré značce kloužu k hlavnímu vrcholu. Z paseky se odtud otevírá hezký pohled k nejvyššímu vrcholu Tok, který je mým dalším cílem.

Pohled z hřebene Třemošné k západu na Tok

Pohled z hřebene Třemošné k západu na Tok

V brdském lese

V brdském lese

Jedu po takzvané středobrdské magistrále, která jako přejezdová běžkotrasa spojuje na 23 kilometrech Orlov a Zaječov, přičemž překonává nejvyšší vrchol Brd, 865 metrů vysoký Tok. Jedu přes vrchol Ohrádka po hezky vyšlapané stopě sledující zelenou značku, ale na rozcestí Obecnické sedlo mě čeká nepříjemné překvapení a brdská klasika: Buršovská cesta je protažená, takže asi kilometr musím stoupat lesem podél cesty, než mohu uniknout na lesní cestu zvanou Káňská.

Parádní úsek po Káňské mě přivede na žlutou značku a dále po zelené prošlapávám stopu až k Carvánce. Na mýtině zde stojí lovecká bouda a kdysi zde stávala nejvýše položená hájovna Brdských lesů. Bylo to dokonce nejvýše celoročně obývané místo v Čechách, vyjma příhraničních hor.

Odtud je to už jen skok na nejvyšší vrchol celých Brd, 865 metrů vysoký Tok. Největší zajímavostí Toku je bezesporu bývalá dopadová plocha, kterou porůstá hustý vřes a odkud se otevírají nádherné výhledy až někam k hlavnímu městu. Na otevřených sněhových pláních fučí vítr a připadám si jako někde na hřebenech Krkonoš.

Na otevřených sněhových pláních Toku si budete připadat jako na hřebenech...

Na otevřených sněhových pláních Toku si budete připadat jako na hřebenech Krkonoš.

Kolem dopadové plochy Jordán

Po červené sjíždím k asi nejslavnější lesní cestě Brd, k Aliance. Tato cesta z osmnáctého století se vine dolů do Obecnice podél dopadové plochy a nabízí nádherné výhledy. Ale byla by škoda hned sjet dolů a nepodívat se na vrchol Houpák a k nedalekému pěchotnímu srubu, který je známý například z filmu Obecná škola.

Z vyhlídky Houpák se podle znalců otevírá jedno z nejhezčích panoramat v Brdech. Obdivovat můžete pohled na blízké brdské vrcholy i daleké výhledy severním směrem až ke Krušným horám. Pode mnou leží fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola. Z vyhlídky by se dalo sjet po cestě přímo ke srubu, ale já volím delší cestu velkým obloukem po hranici dopadové plochy Jordán.

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

V hlubokém sněhu sleduji částečně zavátou stopu na Dlouhý vrch a potom po zelené klesám nádherným březovým lesem s vyhlídkami na Houpák kolem Parmovy nádržky na rozcestí K letišti. Tady už je sněhu hodně málo, takže pokračování po středobrdské magistrále a zajížďku přes bývalé letiště k vyhlídce Jindřichova skála vypouštím a po modré stoupám zpět do „hor“.

Cestou necestou na Klobouček

Modrá značka mě přivede k rozcestí u Mariiny studánky. Doplnění pramenité vody přijde vhod, protože od rána lyžuji mimo civilizaci a všechny další prameny leží pod sněhem.

Modrá značka od rozcestí podjíždí holou dopadovou plochu Tok a pak začíná stoupat ke Kamenným schodům. Ještě že mám backcountry lyže, vynechávám stoupání a traverzuji vlevo lesem směrem, kde podle mapy tuším rozhledový vrchol Klobouček.

Hezký výhled z Kloboučku

Hezký výhled z Kloboučku

Na otevřených sněhových pláních Toku si budete připadat jako na hřebenech...

Na otevřených sněhových pláních Toku si budete připadat jako na hřebenech Krkonoš.

Sněhu je tak akorát, takže nakonec přijíždím na zpočátku nenápadný vrcholek, z něhož se však otevírá hezký výhled východním směrem. Přímo pod vrcholem se staletým dubem padá dolů kolmá skalní stěna s několika mrazovými sruby.

Den se pomalu nachyluje, a je tedy třeba najít co nejrychlejší cestu zpět do civilizace. Z Kloboučku je nejkratší cesta do Obecnice, ale protože mám auto v Orlově, beru to zkratkou přes les a přes hřeben Třemošné téměř 30 kilometrů dlouhý okruh uzavírám.

Může se hodit

Autor: pro iDNES.cz

Elektrokolo

Podívejte se, jak vybrat elektrokolo, prohlédněte si testy elektrokol od renomovaných autorů a nabízíme i rady a na údržbu.

Testy elektrokol: Horská kola s pevným rámemCeloodpružená horská kolaKrosová, městská a silniční

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte jižní pohraničí Česka? Otestujte své znalosti zeměpisu

Dálková cesta Via Czechia – Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi....

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z...

Zapomenutým pohraničím na běžkách. Krušnohorskou magistrálu ocení dálkaři

Krušnohorská lyžařská magistrála představuje jednu z nejkrásnějších dálkových tras v Česku. Pravidelně strojově jsou...

Pohodová turistika na ledovci. Rakouský Dachstein není jen o lyžování

Premium Tajemný svět ledovců a horských vrcholů působí na člověka vždy silným, až magickým dojmem. Neodolatelně ho přitahuje,...

Mezi skalami a bunkry. Nádherný přejezd Lužických hor ocení samotáři

Lužické hory navazují na západě na České Švýcarsko, na východě na Jizerské hory a Ještědský hřbet a na jihu přecházejí...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....