Z Česka až na konec světa

Co by tady ještě mohlo být za život? Už tři dny uplynuly od chvíle, co jsme přejeli severní polární kruh na 66 stupních a 33 minutách zeměpisné šířky. I v červenci tady leží ostrůvky sněhu a my pokračujeme dál na sever.

Silnice vede - až na vzácná lidská sídliště - převážně syrovou přírodou, zmizela už i železnice, jež nás provázela ještě kus nad polární kruh.

Najednou je všechno ještě drsnější, třebaže sníh už zase někam zmizel. Poslední benzinku jsme minuli před mnoha hodinami. Projíždíme krajinou bez obydlí, stromů i keřů zbrázděnou hluboko do pobřeží zakouslými mořskými fjordy a porostlou jen zelenými lišejníky.

A pak se ve srázu pod cestou něco hnulo. Na silnici klikatící se před naším autem znenadání skočilo velké hnědobílé zvíře. Na hlavě mělo doširoka rozvětvené paroží.

Přivítal nás statný sob. Tak přece tu je život.

Najednou začínají na mořském pobřeží prosvítat barevné rybářské domečky. A u silnice se vyloupl nápis "toll road" čili výzva k zaplacení mýtného.

Leťte zdarma, kam chcete. Soutěžte o dvě zpáteční letenky do kterékoli evropské destinace, kterou si vyberete.

Tady už není o civilizaci pochyb. Jsme mnohem severněji, než leží třeba Island, a na přibližně srovnatelné rovnoběžce s Grónskem či Sibiří.

Naším cílem je Nordkapp, nejsevernější cíp Evropy, jakého lze dosáhnout "suchou nohou". Nazvat ho pevninou by byla lež, neboť nekřesťanské jednosměrné mýtné (zhruba 700 českých korun v přepočtu za dva cestující v autě) jsme zaplatili za šestikilometrový podmořský tunel, který vede z kontinentu na severonorský ostrov Mageroya.



Soby potkáte ve Skandinávii skoro všude

Ždímání našich bankovních karet (opravdu lze v téhle pustině platit elektronicky!) není ani zdaleka konec. Logicky si zde domysleli, že kdo se dotrmácí až sem, už se těžko před něčím zastaví. A tak samozřejmě platíme dalších asi 700 korun - tentokrát ovšem za každou osobu - jako "vstupné" na vysněný Nordkapp.

Až tam pojedete, nečekejte za své peníze přírodní zázraky, byli byste zklamaní. Museli jsme si vystačit s pocitem, že jsme "tu" byli.

Na konci světa na třísetmetrové skále nad nekonečným oceánem, proslulé fotografiemi s drátěnou zeměkoulí, nás aspoň potěšilo, že v arktickém kraji lze klidně chodit v šortkách a sandálech. Pobřeží severního Norska ohřívá Golfský proud, takže v létě je tu asi o 20 stupňů Celsia tepleji než na Sibiři, a dokonce ani v zimě tu prý moře nezamrzá.

Půlnoční slunce nepřekvapí, za tím se sem přece jezdí. Každý rok, od 11. května až do 31. července. V zimě, kdy je tu zase 24 hodin denně tma, se sem nikdo nedostane bez sněžného skútru. Ale ani v létě není snadné zahlédnout zlatý kotouč, jak se jen skloní k mořské hladině a znovu začne stoupat. Na severní zeměpisné šířce 71 stupňů 10 minut 21 vteřin se prohání vítr tak divoce, že dokáže zahalit azurové nebe během deseti minut těžkými šedivými mračny.

V tu chvíli si rádi odpouštíme čtyřhodinovou túru tundrou na doopravdy nejsevernější výběžek Evropy, mys Knivskjellodden, ležící ještě o 27 vteřin zeměpisné šířky severněji než Nordkapp. Spokojíme se s krátkým pohledem a rychle prchneme do podzemního labyrintu.

MŮŽE SE HODIT

Jak tam dojet

Bez trajektu přes Balt lze jet po dvou dánských mostech, za každý se platí jednosměrné mýtné bezmála 1000 českých korun. Na sever lze pokračovat buď přes nudnější Švédsko, kde je na výběr více tras, nebo malebným Norskem po silnici E6 zvané "arktická dálnice", ač je to místy jen klikatá okreska.

Na co si dát pozor

Na severu hlavně na soby. A všude na rychlost. V celé Skandinávii platí přísné rychlostní limity (obvykle kolem 80 km/h) důkladně avizované značkami a jejich dodržování se často (i za pomoci automatů) kontroluje. Pokuty jsou vysoké.

Bydlení a jídlo

Zdarma lze přenocovat kdekoli mimo obydlí. Ve Skandinávii lze spát v přírodě, stačí mít s sebou stan a spacák. Za deště si lze najmout chatku v kempu nebo lůžko v hostelu. Jídlo je velmi drahé, základní potraviny (pečivo, jogurty, kozí sýr, ovoce, zelenina) stojí běžně čtyřnásobek ve srovnání s českými obchody, oběd v hospodě zhruba od 400 korun.

To šílené vstupné u vjezdu se platí, jak se nakonec ukazuje, za procházku jakýmsi jeskynním chrámem konzumu. Podobně jako u jiných přírodních divů světa, třeba Niagarských vodopádů nebo islandských gejzírů, i tady je jakýmsi hlavním oltářem suvenýrový supermarket přetékající zaručeně místními, a proto patřičně drahými cetkami. Ty samozřejmě ztrácejí jakoukoli hodnotu přesně ve chvíli, kdy jsou zaplaceny. Snad je proto smysluplnější usednout do panoramatického kina nebo k některému z barových pultů.

Ale pozor, mají tu i opravdovou svatyni! Nordkapp se pyšní kaplí (ovšemže nejsevernější ze které novomanželé často odcházejí přímo do apartmá, jež údajně nabízí nezapomenutelný panoramatický výhled v celém okruhu 360 stupňů na severní oceán i pevninu. Prý mají nadlouho dopředu vyprodáno.

Nemohli jsme si ten unikát prohlédnout, při naší návštěvě se tam zrovna odebíral čerstvě sezdaný polský pár středního věku. Čtyřiadvacetihodinový pobyt i se šampaňským je stál zhruba deset tisíc korun.

Nakonec jsme zjistili, že kupodivu nejpoutavějším přírodním divem celého dalekého kraje se zdá být Kirkeporten, kam se vstupné nevybírá. Je to jakási skalní brána a dojdete k ní za půl hodiny přes kopec ze zátoky s rybářskou vesnicí Skarsvag. V létě mezi půlnocí a druhou hodinou ranní lze skrz ten kamenný oblouk za jasného nebe pozorovat noční slunce.

V Norsku jsou skutečně mnohem krásnější a Česku bližší atrakce než Nordkapp. Došlo nám to, když jsme nasedali do auta s vidinou bezmála čtyř tisíc kilometrů zpáteční cesty do Prahy ze 71. na 50. rovnoběžku.

Přesto Nordkapp nějak záhadně přitahuje poutníky všeho druhu, obyčejné turisty stejně jako thajského krále. Ten zde byl v roce 1907 a má na místě malou svatyni. Čechům se snad Nordkapp jeví magický proto, že je odtud mnohem blíž než do Prahy na severní pól vzdálený "pouhých" 2100 km.

Do třísetmetrové výšky nad mořskou hladinou se tyčí šedivé skály nejsevernější výspy Evropy, Nordkappu.

Pohlednice z Nordkappu ukazuje místní fenomén: půlnoční slunce

V protisměru: sob

Pohled na Skarsvag, jednu z rybářských vesniček na dalekém severu, ze stezky vedoucí ke skalní bráně Kirkeporten

Soby potkáte ve Skandinávii nejen na Nordkappu, rádi se procházejí po lesních silnicích v mnoha koutech severní Evropy

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...