Když vám za barákem vyroste sopka. Psi vyli, rostliny vadly, ptáci zmizeli

V roce 1943 se u mexické vesnice San Juan Parangaricutiro z ničeho nic probudila k životu nová sopka. Žhavá láva tehdy pohltila dvě vesnice, jako zázrakem se celá událost obešla bez ztrát na lidských životech. Nově vytvořený vulkán se okamžitě stal vědeckou senzací a dodnes láká turisty z celého světa. Tragédii smutně připomíná věž kostela, která stojí osamocena v lávovém poli.
Sopečný kužel vulkánu Paricutín vyrostl z pukliny v kukuřičném poli během...

Sopečný kužel vulkánu Paricutín vyrostl z pukliny v kukuřičném poli během několika dní. | foto: Profimedia.cz

Proměnu, k níž docházelo na kukuřičném poli, zaznamenal jako první farmář Dionisio Pulido krátce po Vánocích v roce 1942. Vysázené rostliny chřadly bez ohledu na to, kolik vody jim dopřál. Pak se ve studních začala ztrácet voda. Místu se prý také začali vyhýbat ptáci, psi tu vyli dlouho do noci.

Postarší bohabojní občané vesničky San Juan Parangaricutiro, která se nachází dvacet kilometrů západně od města Uruapan, tehdy hovořili o kletbě, zlých znameních a blížícím se konci světa.

Měli svým způsobem pravdu. Dne 20. února 1943 začala na kukuřičném poli vyvěrat ze země nová sopka. Zprvu nenápadně, trhlinou v zemi, z níž se utvořil kráter. O dva dny později už o sobě ale dala vědět mnohem bouřlivěji.

Věž kostela v San Juan Parangaricutiro ustála devět let otřesů a sopečné aktivity.

Říká se, že první velkou erupci ohlásilo dunění pod povrchem půdy a chvění země, při němž se roztančily a rozezněly všechny zvony v kostele. Jejich zvuk obyvatele probudil a dost možná zachránil před první ničivou masou sopečných pum. Struskový kužel sopky z kráteru totiž rostl bleskovým tempem, které umocňovaly výrony žhavé lávy, vulkanického popela a vyvržených kamenů. Z roviny někdejšího pole za vesnicí doslova před očima zděšených lidí vznikal kopec vysoký několik desítek metrů.

Sopka bere vše

Popis toho, jak vlastně vzniká sopka, doložil osobně farmář Dionisio Pulido. V poledne 20. února 1943 společně s rodinou obdělával pozemek, připravovali jej na jaro. Náhle se země v blízkosti vyboulila směrem vzhůru a vytvořila trhlinu o průměru 2 až 2,5 metru a délce 50 metrů. „Slyšeli jsme syčivé zvuky, z rozpraskané země unikal kouř, který byl cítit jako zkažená vejce. Během několika hodin se trhlina vyvinula v malý kráter.“ Pulido měl tehdy co dělat, aby zachránil svou rodinu a varoval vesničany.

Vesnice San Juan Parangaricutiro stála necelé dva kilometry od nově se utvářejícího jícnu. Místní obyvatelé na nic nečekali a během následujících hodin vesnici ve spěchu opustili. Celkem 1 895 lidí za sebou zanechalo celý svůj nemovitý majetek, aby si zachránili holou existenci.

Postup lávového pole byl naštěstí pomalý. Všech 1 895 obyvatelů se dokázalo evakuovat.

Nejmladší sopka známého světa – pojmenovaná Paricutín – zatím nemilosrdně úřadovala v okolní krajině. Lávová pole se valila přes silnice, zahrady, pole a domy.

Láva postupovala pomalu. Vulkán postupně překryl plochu 25 kilometrů čtverečních vrstvenou krustou a pohltil dvě vysídlené vesnice. Trvalo rok, než láva dosáhla až ke kostelu v již opuštěné vesnici San Juan Parangaricutiro, jehož zvony poprvé varovaly obyvatele. Rozžhavená hmota postupně obtékala schodiště a stěny dómu, roztavila hřbitovní zeď, přetekla přes hroby.

Zrození vulkánu krok za krokem

Během několika měsíců se sopka Paricutín vytáhla erupcemi do výšky 336 metrů, a přirůstala až do roku 1952, kdy její kužel čněl 424 metrů nad okolní krajinu. Tehdy se růst konečně zastavil. Vulkán se uklidnil a nyní je považován za dormantní. To znamená, že sopka je sice aktivní, ale spící, a nehrozí tak bezprostřední riziko výbuchu.

Paricutín se za devět let svého soptění stala nefalšovanou vědeckou senzací. Pro badatele – geology, geofyziky a vulkanology – se tu nabízela unikátní příležitost pozorovat zrod sopky krok za krokem. V novodobé historii se taková příležitost nabízela vlastně poprvé.

Vědci tu pořídili tisíce vzorků, mapovali a zakreslovali. Taková dokumentace má nedocenitelnou hodnotu pro předpovídání chování dalších sopek ve světě. Dvěma zničenými mexickými vesnicemi se tu platilo za informace, které jednou mohou zabránit zničení stovek dalších.

V roce 1997 byla sopka Paricutín vyhlášena jedním ze sedmi přírodních divů...
Procitnutí nové sopky Paricutín 22. února 1948 mělo podobu děsivého ohňostroje.

Kostelní věž jako maják naděje

Filmová kuriozita

Historicky výpravný snímek Kapitán z Kastilie, natočený v roce 1947, českého diváka nejspíš nezasáhl. Kromě hereckých výkonů je jeho nezamýšlenou zajímavostí, že ve finálních scénách na pozadí záběrů doutná probouzející se Paricutín. To ve scénáři nebylo.

Lidé z vulkánem zasažené oblasti byli přesídleni do nově vystavěné vesnice, jež dnes stojí prakticky na předměstí Uruapanu, druhého největšího města státu Michoacán. Své sídlo pojmenovali stejně, San Juan Paragaricutiro, jen k názvu přidali Nuevo – nové. Jako symbol nového počátku.

Jejich stesk po původní vesnici ale ještě nevyprchal. Teď, když už je bezpečné vydat se k Paricutín, podnikají pravidelné výroční poutě na místo katastrofy.

Z vesnice San Juan Parangaricutiro nezůstalo kromě kostela nic. Vše překrylo lávové pole.

Věž kostela se zvony, které je varovaly, totiž zůstala i po devíti letech otřesů a soptění stát nehnutě na svém místě. Láva se obdivuhodně vyhnula hlavní chrámové lodi, a ponechala relativně netknutý i oltář.

Kostel je napůl pohřbený ve ztuhlé lávové hornině a za ním se v pozadí tyčí mohutný struskový kužel Parícutin. Je to jediné, co z vesnice zbylo. Hluboce věřící obyvatelé původního San Juan Paragaricutiro v tom spatřují neklamné znamení boží vůle, a nachází tak jisté vnitřní smíření.

V roce 1997 byl kužel sopky vyhlášen jedním ze sedmi přírodních divů světa. Výstup na sopečné úbočí, spojený s prohlídkou kostela v lávovém poli, je dnes ponurým magnetem turistů. Ale také hlavním zdrojem příjmů z cestovního ruchu celého regionu.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...