Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Ponožky? Díky, raději knihu! Pořádné dárky pro cestovatele, kteří rádi čtou

Kdo by se rád alespoň na chvíli nevydal na výlet v pohodlí svého domova. Nabízíme vám přehled zajímavých knižních titulů, díky kterým se dozvíte spousty zajímavých informací o různých zemích a členům vaší rodiny pomohou získat inspiraci na cesty do nového roku.

Četba (ilustrační foto) | foto: SXC

1. Česko krásné, Česko mé

Publikace s poetickým názvem zavádí čtenáře do míst, která v rámci České republiky patří k těm nejzajímavějším. Čtenáře zavede na hrady a zámky, do přírody, měst i za lidovou kulturou.

Obal knihy Česko krásné, Česko mé

Knize nakladatelství Freytag & Berndt výrazně dominuje obrazová složka, obsahuje více jak 400 barevných fotografií.

Originální atmosféru daných míst vykreslenou v rozmanitých záběrech ještě podtrhují velkoformátové rozkládací fotografie, kterých zde najdete třináct.

Autoři Jaroslav Kocourek a Marek Podhorský nehleděli při výběru lokalit jen na jejich všeobecnou proslulost – vedle „osvědčených“ destinací ve své knize vsadili i na méně známá místa, která jsou však pro svoji malebnost či jedinečnost výborným tipem na výlet.

2. Tajemství ukrytá v písku

Česká, potažmo československá egyptologie si letos připomíná sto roků existence. Naši egyptologové mají za sebou celou řadu zásadních objevů, o kterých poutavě vypráví Ivana Faryová v knize Tajemství ukrytá v písku. V knížce zúročila svůj dlouhodobý intenzivní zájem o tři tisíce let trvající civilizaci říše faraonů.

Obálka knihy Tajemství ukrytá v písku

Kromě specialisty na staroegyptské náboženství Jiřího Janáka v ní hovoří profesoři Miroslav Verner a Miroslav Bárta, to jest bývalý a současný ředitel Českého egyptologického ústavu, a řada dalších pracovníků. Jejich činnost je soustředěna na lokalitu Abúsír, vybranou v roce 1960 za hlavní místo českých výzkumů.

Objevili zde stovky památek, z nichž některé vzbudily opravdovou senzaci. Například hrobka správce královských paláců Iufay s neporušeným sarkofágem a mumií a s unikátním souborem textů, který naši vědci nazvali Hadí encyklopedie egyptského kouzelníka. Nebo osmnáct metrů dlouhý člun – a přirozeně další hrobky i papyrové archivy. Podrobnou recenzi si můžete přečíst zde. Vydalo nakladatelství Universum.

3. Prázdniny v Evropě

Ladislav Zibura zraje jako víno. Jeho přednášky a knihy patří k tomu nejzábavnějšímu vyprávění o cestování, které v Česku můžete zažít. A obliba jeho v pořadí čtvrté knihy dokazuje, že z nastavené laťky neubral ani o centimetr.

Obal knihy Prázdniny v Evropě od Ladislava Zibury

V knize Prázdniny v Evropě od nakladatelství BizBooks se čtenáři mohou těšit na 14 000 kilometrů dlouhou cestu stopem. Ve společnosti svérázných řidičů vyráží Zibura z horkých Athén přes divoký Balkán, rodný střed a malebné Pobaltí až za polární kruh.

Společně s ním pak objevíte místa, která jste vždy chtěli navštívit, jen jste o nich dosud neslyšeli. A taky se přesvědčíte, že žijete na tom nejrozmanitějším kontinentu světa. A ještě se u toho zasmějete.

4. Proč být hrdý, že jsem Čech

Při výběru míst uvedených v této knize byl kladen důraz zejména na kulturní bohatství naší vlasti, její přírodní skvosty, historickou tradici i proslulé rodáky.

Protože nejde o encyklopedii, je možné, že zde některé lokality budete hledat a nenajdete je. Náhradou za to vás snad potěší objevení jiných míst, o kterých jste třeba dosud nevěděli.

Obal knihy Proč být hrdý, že jsem Čech

Zařazení osobností do jednotlivých oblastí vyplývá z nejrůznějších vztahů k příslušným místům. Autoři je nevybírali pouze kvůli místu narození, ale přihlíželi i k prostředí, kde dotyční vyrůstali, chodili do školy, měli své lásky, nebo kde tvořili a trávili volný čas.

Text doprovází nádherná mozaika fotografií, která nenechá nikoho na pochybách, že je v naší vlasti krásně a titul knihy má své opodstatnění.

5. Rough Guide: Německo

Německo je tak trochu stranou zájmu českých turistů, přesto že naši západní sousedé mají ve své zemi spousty destinací té nejvyšší kvality.

Obálka knihy Turistický průvodce: Německo

Můžete si užívat gastronomické, kulturně poznávací i relaxační zážitky, prohlížet si architektonické skvosty nebo se ponořit do historie, která krutě zasáhla do osudů milionů lidí.

S průvodcem řady Rough Guide od nakladatelství Jota se vydáte také na cyklostezky a projdete se ve stopách nejzásadnějších evropských myslitelů a umělců. Celobarevné mapy, vyznačení doporučených tras a aktuální informace o ubytování na cestách jsou v této řadě průvodců samozřejmostí.

6. Šumava známá i neznámá

Opravdový chrám přírody, největší oáza zeleně uprostřed Evropy, romantika i nostalgie, dramatické příběhy a záhady – je těžké vystihnout charakteristiku Šumavy, pohoří, ke kterému se všichni musíme pořád vracet.

Obal knihy Šumava známá i neznámá

Autoři se zabývají tamější přírodou, historií i památkami. Vedle známých turistických center a historických měst (Vimperk, Prachatice) připomínají i zaniklé osady a vesnice, místa, která byla dlouhé roky veřejnosti nepřístupná.

Právě na Šumavě přece byla ta nejostřeji střežená hranice, pověstná „železná opona“.

Vedle známých přírodních lokalit (Boubínský prales, Černé a Čertovo jezero) nechybí vyprávění o oblastech, kam zdaleka tolik návštěvníků nepřijde (Milešický prales), o místech znovuobjevených v posledních desetiletích (Prášilské jezero, jezero Laka, Plechý a Plešné jezero, pravý břeh Lipenské přehrady), o úžasných technických dílech (Schwarzenberský kanál), o originální architektuře (volarské domy). Závěrečnou kapitolu tvoří přehled značených turistických cest a tipy na nejhezčí výlety.

Kniha vyšla již před dvěma lety, pro velký zájem byla okamžitě rozebrána a nakladatelství se naštěstí rozhodlo pro dotisk titulu. Doporučujeme!

7. Krajinou vína

Autor Václav Žmolík vás provede českými a moravskými vinařskými oblastmi. Seznámí vás s příběhy jednotlivých odrůd, které se na daných místech pěstují a dozvíte se také mnoho zajímavostí z historie a současnosti okolní krajiny a místních pamětihodností.

Obal knihy Krajinou vína

V každé z deseti kapitol je popsána nejen historie dané odrůdy a specifikace oblasti, pro kterou je typická, ale i charakteristika odrůdy a tipy, s jakými pokrmy je vhodné ji kombinovat.

Jsou zde představeni i samotní vinaři, a to včetně našich největších osobností z tohoto oboru. Knihu doplňují barevné fotografie, přehledné mapky oblastí a jmenný rejstřík.

8. Český výletník

Jakub Pokorný je novinář, který ve svém volnu rád vyráží na na první pohled nezajímavá místa. Všední. Přesto v nich dokáže nacházet souvislosti, příběh a kuriozity, které jsou pro tato místa typické.

Víte například, jak vypadá krajina u Nových Heřminov, jež zanedlouho zmizí pod vodou přehradní nádrže? Která z plzeňských řek a který český pravoslavný kostel jsou nejkrásnější?

Obálka knihy Výletník II

Kudy vede „neviditelná“ hranice Čech a Moravy, zrušená před 70 lety, a jaké památky ji dodnes připomínají?

Mohou blaničtí rytíři z hlediska logistiky vůbec opustit horu? A jaké to je stoupat v klášteře v Králíkách povinně po kolenou do schodů?

Aktuální druhá řada cestovatelského seriálu Český výletník obsahuje 117 nových tipů na výlety, sahajících od Komorní hůrky na západě až po Velkou Javořinu na východě. 

Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neuvěřitelný příběh ostrova Nauru. Bohatství přivedlo místní na mizinu

Od objevení Příjemného ostrova a vzniku jednoho z nejbohatších států světa až k úplné bídě a totálnímu zničení všeho...

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěva největšího trhu Jižní Koreje. Ochutnáme všechno, na co narazíme

Krátce po páté odpoledne uzamkne široké ulice Soulu, více než desetimilionové jihokorejské metropole, neprostupná šnečí...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Divoké hory bez lidí i turistických značek. Lowcost Arménie vás překvapí

Cesty do neznáma na jiný kontinent nemusí být notně drahou záležitostí. Pokud je člověk ochotný vzdát se na pár dnů...

OBRAZEM: Obrácená tramvaj. Wuppertal láká na unikátní steampunkovou atrakci

Turisté z celého světa cestují do malého městečka nedaleko německého Düsseldorfu, aby si prohlédli a svezli se unikátní...

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

Znudění turisté hledají ubytování. Přespat můžete v majáku i ve slonovi

Premium Novodobí turisté jsou, co se týče ubytování, čím dál náročnější. Mnohým z nich už nestačí jen kemp u vody nebo obyčejná...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...