Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Ponožky? Díky, raději knihu! Pořádné dárky pro cestovatele, kteří rádi čtou

Kdo by se rád alespoň na chvíli nevydal na výlet v pohodlí svého domova. Nabízíme vám přehled zajímavých knižních titulů, díky kterým se dozvíte spousty zajímavých informací o různých zemích a členům vaší rodiny pomohou získat inspiraci na cesty do nového roku.

Četba (ilustrační foto) | foto: SXC

1.Česko krásné, Česko mé

Publikace s poetickým názvem zavádí čtenáře do míst, která v rámci České republiky patří k těm nejzajímavějším. Čtenáře zavede na hrady a zámky, do přírody, měst i za lidovou kulturou.

Obal knihy Česko krásné, Česko mé

Knize nakladatelství Freytag & Berndt výrazně dominuje obrazová složka, obsahuje více jak 400 barevných fotografií.

Originální atmosféru daných míst vykreslenou v rozmanitých záběrech ještě podtrhují velkoformátové rozkládací fotografie, kterých zde najdete třináct.

Autoři Jaroslav Kocourek a Marek Podhorský nehleděli při výběru lokalit jen na jejich všeobecnou proslulost – vedle „osvědčených“ destinací ve své knize vsadili i na méně známá místa, která jsou však pro svoji malebnost či jedinečnost výborným tipem na výlet.

2.Tajemství ukrytá v písku

Česká, potažmo československá egyptologie si letos připomíná sto roků existence. Naši egyptologové mají za sebou celou řadu zásadních objevů, o kterých poutavě vypráví Ivana Faryová v knize Tajemství ukrytá v písku. V knížce zúročila svůj dlouhodobý intenzivní zájem o tři tisíce let trvající civilizaci říše faraonů.

Obálka knihy Tajemství ukrytá v písku

Kromě specialisty na staroegyptské náboženství Jiřího Janáka v ní hovoří profesoři Miroslav Verner a Miroslav Bárta, to jest bývalý a současný ředitel Českého egyptologického ústavu, a řada dalších pracovníků. Jejich činnost je soustředěna na lokalitu Abúsír, vybranou v roce 1960 za hlavní místo českých výzkumů.

Objevili zde stovky památek, z nichž některé vzbudily opravdovou senzaci. Například hrobka správce královských paláců Iufay s neporušeným sarkofágem a mumií a s unikátním souborem textů, který naši vědci nazvali Hadí encyklopedie egyptského kouzelníka. Nebo osmnáct metrů dlouhý člun – a přirozeně další hrobky i papyrové archivy. Podrobnou recenzi si můžete přečíst zde. Vydalo nakladatelství Universum.

3.Prázdniny v Evropě

Ladislav Zibura zraje jako víno. Jeho přednášky a knihy patří k tomu nejzábavnějšímu vyprávění o cestování, které v Česku můžete zažít. A obliba jeho v pořadí čtvrté knihy dokazuje, že z nastavené laťky neubral ani o centimetr.

Obal knihy Prázdniny v Evropě od Ladislava Zibury

V knize Prázdniny v Evropě od nakladatelství BizBooks se čtenáři mohou těšit na 14 000 kilometrů dlouhou cestu stopem. Ve společnosti svérázných řidičů vyráží Zibura z horkých Athén přes divoký Balkán, rodný střed a malebné Pobaltí až za polární kruh.

Společně s ním pak objevíte místa, která jste vždy chtěli navštívit, jen jste o nich dosud neslyšeli. A taky se přesvědčíte, že žijete na tom nejrozmanitějším kontinentu světa. A ještě se u toho zasmějete.

4.Proč být hrdý, že jsem Čech

Při výběru míst uvedených v této knize byl kladen důraz zejména na kulturní bohatství naší vlasti, její přírodní skvosty, historickou tradici i proslulé rodáky.

Protože nejde o encyklopedii, je možné, že zde některé lokality budete hledat a nenajdete je. Náhradou za to vás snad potěší objevení jiných míst, o kterých jste třeba dosud nevěděli.

Obal knihy Proč být hrdý, že jsem Čech

Zařazení osobností do jednotlivých oblastí vyplývá z nejrůznějších vztahů k příslušným místům. Autoři je nevybírali pouze kvůli místu narození, ale přihlíželi i k prostředí, kde dotyční vyrůstali, chodili do školy, měli své lásky, nebo kde tvořili a trávili volný čas.

Text doprovází nádherná mozaika fotografií, která nenechá nikoho na pochybách, že je v naší vlasti krásně a titul knihy má své opodstatnění.

5.Rough Guide: Německo

Německo je tak trochu stranou zájmu českých turistů, přesto že naši západní sousedé mají ve své zemi spousty destinací té nejvyšší kvality.

Obálka knihy Turistický průvodce: Německo

Můžete si užívat gastronomické, kulturně poznávací i relaxační zážitky, prohlížet si architektonické skvosty nebo se ponořit do historie, která krutě zasáhla do osudů milionů lidí.

S průvodcem řady Rough Guide od nakladatelství Jota se vydáte také na cyklostezky a projdete se ve stopách nejzásadnějších evropských myslitelů a umělců. Celobarevné mapy, vyznačení doporučených tras a aktuální informace o ubytování na cestách jsou v této řadě průvodců samozřejmostí.

6.Šumava známá i neznámá

Opravdový chrám přírody, největší oáza zeleně uprostřed Evropy, romantika i nostalgie, dramatické příběhy a záhady – je těžké vystihnout charakteristiku Šumavy, pohoří, ke kterému se všichni musíme pořád vracet.

Obal knihy Šumava známá i neznámá

Autoři se zabývají tamější přírodou, historií i památkami. Vedle známých turistických center a historických měst (Vimperk, Prachatice) připomínají i zaniklé osady a vesnice, místa, která byla dlouhé roky veřejnosti nepřístupná.

Právě na Šumavě přece byla ta nejostřeji střežená hranice, pověstná „železná opona“.

Vedle známých přírodních lokalit (Boubínský prales, Černé a Čertovo jezero) nechybí vyprávění o oblastech, kam zdaleka tolik návštěvníků nepřijde (Milešický prales), o místech znovuobjevených v posledních desetiletích (Prášilské jezero, jezero Laka, Plechý a Plešné jezero, pravý břeh Lipenské přehrady), o úžasných technických dílech (Schwarzenberský kanál), o originální architektuře (volarské domy). Závěrečnou kapitolu tvoří přehled značených turistických cest a tipy na nejhezčí výlety.

Kniha vyšla již před dvěma lety, pro velký zájem byla okamžitě rozebrána a nakladatelství se naštěstí rozhodlo pro dotisk titulu. Doporučujeme!

7.Krajinou vína

Autor Václav Žmolík vás provede českými a moravskými vinařskými oblastmi. Seznámí vás s příběhy jednotlivých odrůd, které se na daných místech pěstují a dozvíte se také mnoho zajímavostí z historie a současnosti okolní krajiny a místních pamětihodností.

Obal knihy Krajinou vína

V každé z deseti kapitol je popsána nejen historie dané odrůdy a specifikace oblasti, pro kterou je typická, ale i charakteristika odrůdy a tipy, s jakými pokrmy je vhodné ji kombinovat.

Jsou zde představeni i samotní vinaři, a to včetně našich největších osobností z tohoto oboru. Knihu doplňují barevné fotografie, přehledné mapky oblastí a jmenný rejstřík.

8.Český výletník

Jakub Pokorný je novinář, který ve svém volnu rád vyráží na na první pohled nezajímavá místa. Všední. Přesto v nich dokáže nacházet souvislosti, příběh a kuriozity, které jsou pro tato místa typické.

Víte například, jak vypadá krajina u Nových Heřminov, jež zanedlouho zmizí pod vodou přehradní nádrže? Která z plzeňských řek a který český pravoslavný kostel jsou nejkrásnější?

Obálka knihy Výletník II

Kudy vede „neviditelná“ hranice Čech a Moravy, zrušená před 70 lety, a jaké památky ji dodnes připomínají?

Mohou blaničtí rytíři z hlediska logistiky vůbec opustit horu? A jaké to je stoupat v klášteře v Králíkách povinně po kolenou do schodů?

Aktuální druhá řada cestovatelského seriálu Český výletník obsahuje 117 nových tipů na výlety, sahajících od Komorní hůrky na západě až po Velkou Javořinu na východě. 

Autor:
  • Nejčtenější

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

Především kvůli požárům a dalším lidským zásahům se převrací přirozené procesy v Amazonském pralese. Alespoň to tvrdí...

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino údolí u České...

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nic pro lidi se závratí. Portugalci otevřeli nejdelší visutou pěší lávku světa

V Portugalsku oficiálně zahájila provoz nejdelší visutá pěší lávka na světě. Dílo, které se nachází nedaleko města...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině...

Helvétské vrcholky vás ohromí. Ale sáhnete si trochu hlouběji do kapsy

Hranice různých zemí nejsou zavřené navždy a jednou se opět rozletíme do světa. Země helvétského kříže má v našich...

Po stopách Karla Maye. Půjčte si auto a projeďte si jih Spojených států

Jestli je někde země zaslíbená motoristům, pak je to jižní část USA. Divoký západ, prérie, kde se proháněli indiáni a...

Pečené maso, divoké pláže a čisté moře. Objevte neznámá zákoutí na Krétě

Premium Většina lidí jezdí na Krétu za tyrkysovým mořem a nádhernými plážemi. Přestože je koupání ve vlnách a povalování...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...