Tyto statistiky zveřejnil šéf analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek.
Válka v Perském zálivu na začátku 90. let celkový pokles světové turistiky nevyvolala. Podle Beránka ale v době Pouštní bouře turisté z Evropy a Ameriky věřili, že se válka udrží na iráckém území.
Poprvé po dvaceti letech světová turistika klesla až loni po teroristických útocích na USA. Tehdy se totiž turisté začali obávat terorismu mnohem více.
Pokud by se válka s Irákem přenesla formou třeba jen nevýznamných teroristických útoků do Evropy nebo Ameriky, pak by světové mezinárodní příjezdy mohly klesnout krátkodobě na polovinu, v některých regionech by terorismus mohl turistiku zmrazit na nějakou dobu úplně.
Dopad by válka jistě měla nejen na turistiku zemí na Blízkém východě, ale i na další arabské země, které patří mezi lákavé turistické cíle, jako je Egypt či Tunisko. Oba státy jsou přes výrazné snížení cen, kterým se snaží turisty získat zpět, letos v návštěvnosti pod úrovní loňského roku.
Specificky se může válka odrazit na cestování například do Turecka, které je sice arabskou zemí, současně je však členem NATO.
Podle údajů Světové turistické organizace mezinárodní příjezdy loni po dvaceti letech růstu poprvé poklesly o 1,3 procenta, hlavně v důsledku omezení turistiky po útocích na USA.
Světový cestovní ruch - statistiky |
Příjezdy v mezinárodním cestovním ruchu loni dosáhly 689 milionů ve srovnání s 697 miliony v roce 2000. V průběhu prvních osmi měsíců roku 2001 vzrostly příjezdy v mezinárodním cestovním ruchu jen o tři procenta, což znamená pokles o víc jak jeden bod proti průměrnému ročnímu přírůstku 4,3 procenta za posledních deset let. V posledních čtyřech měsících roku pak celosvětové příjezdy klesly o 11 procent, přičemž propad se projevil ve všech regionech. |