Tunisko - represe za fasádou turistické idylky

  13:04aktualizováno  13:04
Opojná vůně jasmínu, kvetoucí citroníky a pomerančovníky, malebné domky na středozemním pobřeží - tak vidí miliony turistů tuniskou idylu. Rub téže mince ale ukazuje sankce proti kritikům režimu a těžké porušování lidských práv. I výbuch u synagogy na Džerbě je škrábancem na této pěkné fasádě, kterou by prezident bin Alí tak rád své zemi zajistil.

Ihned po výbuchu u synagogy na ostrově Džerba odřízli policisté celou čtvrť. Stopy, které by mohly nasvědčovat, že šlo o záměrnou explozi, byly okamžitě zahlazeny.

U synagogy začaly hlídkovat bezpečnostní síly a tuniské úřady hlásaly jen oficiální verzi události: byla to nehoda, nikoliv atentát. Co nejrychleji se měl obnovit klid a pokoj.

Blízkovýchodní krize zasáhla i Tunisko
Tato arabská země je stejně jako její velký soused Alžírsko zachvácena nepokojem, vyvolaným postupem Izraelců proti Palestincům.

Německo už zná pachatele atentátu

Atentát v Tunisku turisty zřejmě neodradí

Psychoterapeutka Beate Stolzová z Brém zažila před nedávnem na výletě násilnou demonstraci několika set lidí na tuniském pobřeží. "Na náš autobus se snesla sprška kamení, všechna okna vymlátili. Demonstranti křičeli 'Arafat' a 'bin Ládin'. Byli jsme úplně vyděšení a vrhali jsme se na podlahu," líčí.

Represe tuniského režimu
Už řadu let obhájci lidských práv a novinářské svazy kritizují svévoli, represe i "imunitu mučitelů" v Tunisku. Počet politických vězňů v zemi, převážnou většinou islamistů, ale i členů zakázané Strany tuniských dělnických komunistů (PCOT), je odhadován na tisícovku.

Prezident Zín Abidín bin Alí, který se dostal k moci pučem proti Habíbu Burgibovi v roce 1987, se nechal naposledy v říjnu 1999 potvrdit v úřadě více než 99 procenty hlasů, a zůstane tedy u kormidla ještě nejméně do roku 2004.

"Cenzura je nosným prvkem policejního státu, který vybudoval prezident bin Alí. Každá informace, která může být posouzena jako kritika režimu, je prakticky zakázána - a to i v oblastech, kde vládní moc vůbec nic neriskuje," praví se v prohlášení mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Tunisko pod palbou kritiky obhájců lidských práv
Podle mezinárodní organizace Amnesty International jsou v Tunisku na denním pořádku kromě zatýkání, mučení, odposlouchávání telefonů a kontroly pošty i pomlouvačné kampaně a zastrašování.

Domácí obhájci lidských práv, mezi nimiž jsou aktivní především ženy - jako například Chadídža Šarífová, která dříve působila ve vedení nyní už rozpuštěné Tuniské ligy za lidská práva a dnes stojí v čele Sdružení demokratických žen, přičítají špatnou situaci v oblasti lidských práv především faktu, že vláda plně kontroluje justici.

Prezidenta bin Alího pak obviňují z toho, že si chce zajistit absolutní moc a doživotní imunitu. Podle některých zpráv se už dnes v Tunisku rozběhla kampaň za jeho znovuzvolení v roce 2004.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Pohled na pevnost If z přijíždějícího přívozu

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně...

VIDEO: Máme pláže jako na Azurovém pobřeží, pochvalují si v Paříži

„V Paříži máme pláže jak na Azurovém pobřeží“, pochvalují si místní

Část nábřeží Seiny v Paříži se během víkendového parného počasí změnila v pláž. Místní obyvatelé si spokojeně...

Od starých Řeků po fašismus. Výlet do nenápadného okolí Neapole

Neotřelý pohled na Amalfi z vnitrozemí. Abyste si jej užili, bude vás to stát...

Nádherné pobřežní scenérie na pozadí ikonického Vesuvu, dekadentní metropole italského jihu, četné pozůstatky antické...

Najdete na iDNES.cz