Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Část 2/10

Rychle do Číny!

Vítejte v Číně! Zemi, která vám ukáže, co se stane, když zkombinujete diktaturu...

Vítejte v Číně! Zemi, která vám ukáže, co se stane, když zkombinujete diktaturu s technologií.

Dan se jde jen tak pro jistotu zeptat, jak funguje přechod na druhou stranu a když konečně pákistánského vojáka přesvědčí, že vážně jedeme do Číny, propadne ten dobrý muž panice. „Rychle, rychle, než zavřou!“ To ještě netušíme, že se to bude v Číně opakovat mockrát. Prodereme se selfíčkáři, otočíme auta a k velkému úžasu Číňanů se dožadujeme otevření brány.

„Nevystupujte z vozidel! Pasy a víza!“ První z povelů zaujme zejména Marka na motorce. Nakonec je ale předsunutá hlídka docela milá, byť šokovaná a postupně nás pouští bytelnou branou s rudou hvězdou dovnitř za ostnatý drát, za plot s vysokým napětím, pod dohled mnoha kamer. Musíme si pospíšit, náš průvodce na nás čeká ve městě sto třicet kilometrů odsud. Sem nahoru ho jeho lidová republika nepustí.

Fotogalerie

Ono je to vlastně komické. Stejně absurdně se asi cítili lidé ze Západu na hranici železné opony. Bylo to otravné, potřebovali spoustu papírů, ale mohli dovnitř a hlavně mohli zase ven.

Pak je to celé jen obskurní zážitek. Dokud si neuvědomíte, že přes plot se jen tak místní nedostane a vytane vám starý černý vtip otce se synem stojících u zadrátované hranice, kde se chlapeček ptá: „Tatínku, kdo je zavřený za tím plotem?“ a táta odpovídá „My, synku, my.“

Předpis pro předpis

Vyrazíme pod dohledem kamer dolů do údolí, ale ujedeme sotva kilometr, když se před námi zhmotní obludná budova imigračního oddělení. Normálně to bývá kancelář pro pár lidí, ale toto je kolos s halami pro auta, před kterými už stojí další skupina cestovatelů, kteří sem přijeli díky svým modernějším strojům o pár hodin dříve. Ptáme se, co se tu děje a dozvídáme se, že nic, že tu čekají. A tak čekáme s nimi.

„Vezměte si osobní zavazadlo z auta a pojďte za námi.“ Dumáme, co s tím, protože auta sama jsou náš baťoh. Nakonec každý z nás popadne nějakou tašku, co je zrovna po ruce, donese ji do haly připomínající letiště, nechá ji prohlédnout skenerem, a zase ji pohodí na zem. Moc tomu nerozumíme, ale postupně je více a více jasné, že tady se nepřemýšlí, tady se jede podle předpisů.

Vyrazíme pod dohledem kamer dolů do údolí, ale ujedeme jen pár kilometrů a před...

Vyrazíme pod dohledem kamer dolů do údolí, ale ujedeme jen pár kilometrů a před námi se objeví obludná budova imigračního oddělení.

Pak na povel vytvoříme novou frontu o dvě brány vedle a začneme strkat auta do obřího skeneru. Jedno po druhém rentgenují. Musíme ale uznat, že to vypadá monumentálně a rentgenová fotka auta také stojí za to. Konečně je doskenováno a začnou nám prohlížet auta. To bude na dlouho. Ale jsou alespoň v pohodě. Všichni jsou tu vlastně hrozně milí, jen se evidentně hrozně bojí, že poruší nějaký předpis, nařízení, rozkaz či pravidlo. Občas to vypadá, že ani oni sami nevědí jaké.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Termály a masové hroby. Výlet do Slovinska, kde se rubal každý s každým

Navenek základna trochu připomíná trampskou osadu.

Kočevski Rog je málo známý kout Slovinska. Putování nekonečnými pralesy dokonale nabíjí energií a fyzicky zmožené tělo...

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Najdete na iDNES.cz