Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

  • 27
Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé závidět. Ale co když už vás klasické destinace nudí? Magazín Víkend DNES pro vás vybral nejen pro letošní rok cestovní zážitky z trochu jiného soudku.

Svatý muž v indickém Váránasí

V severním Vietnamu jsem vyfotil výstražnou ceduli: „Stop! Můžete se lehce ztratit.“ Vedl k ní dlážděný chodníček, který končil u velkého stromu. Dál už nebylo nic než džungle. Pro výletníky u té cedule končil svět. Pod dohledem průvodce přišli po vyznačené trase, vyfotili se a šli zpátky.

Já ztracení naopak miluju. Mnohokrát jsem si potvrdil, že teprve když člověk opustí známé cesty, zažije to nejzajímavější. Psychologové tomu říkají „opuštění komfortní zóny“ a shodují se, že vše neobvyklé člověka vnitřně obohatí.

Vydejte se tam, kde jste ještě nebyli. Vyzkoušejte něco, o čem jste netušili, že to existuje. Ochutnejte jídlo, které jste nikdy nejedli. Že nevíte, jak to dopadne? Právě v tom je kouzlo.

1. Setkání se smrtí

Esence Indie. Mystické město Váránasí na břehu Gangy stálo dřív, než byl postaven Řím. Kdo tu zemře a je na břehu řeky spálen, unikne prý z koloběhu převtělování, takže se sem sjíždějí staří a nemocní z celé Indie. Najměte si loďku a projeďte se po Ganze kolem nekonečné záplavy paláců a chrámů. Zážitek z Váránasí vám z hlavy nikdo nevymaže do konce života.

2. Nejvyšší horská dráha

Americká dráha Kingda Ka se tyčí do výšky 139 metrů. Jízda připomíná volný pád, na 206 km/h tady vozíky zrychlí za 8,5 sekundy. Pasažéři přitom zažijí přetížení až 4,8 G. Dráhu najdete v Jacksonu v americkém státě New Jersey, jen předem raději uspořádejte rodinné záležitosti a odpusťte všem, kteří vám v životě ublížili.

3. Hřebíčkový ráj

V přístavu Manado na indonéském ostrově Sulawesi nasednete do lodě a plujete celou noc směrem ke břehům Filipín.

Ráno vystoupíte na ostrově Sangihe - v ráji, kam cizinci nejezdí.

Pralesy, opuštěné pláže, háje kokosových palem, rybářské vesničky… A plantáže hřebíčku, který omamně voní celým ostrovem.

Vůbec nic se tu neděje, a právě v tom je celý fígl. Ležet, procházet se a nechat si čistit hlavu nicneděláním. Plus tou všudypřítomnou vůní hřebíčku.

4. Dunajské nekonečno

Stovky kilometrů říčních ramen, jezer, rybníků, písečných náspů a bažin - to je delta Dunaje u rumunského města Tulcea. Můžete si najmout rybářskou loďku a vnořit se do bludiště jednoho z nejúžasnějších ekosystémů planety. Doporučujeme lokálního průvodce, který vám bude cestou chytat ryby a vařit z nich rumunské lahůdky. Do lodě nezapomeňte naložit zásoby domácí kořalky cujky.

5. Offroad na Islandu

Kolem ledového ostrova vede okružní asfaltka a místy tu žijí lidé, ale vnitrozemí Islandu je pusté. Dokonalá měsíční krajina sopek, divokých řek a ledovců je místy zbrázděna prašnými cestami. Běžným autem tu neprojedete, budete potřebovat čtyřkolku. Ale pozor, jezdit se smí jen po značených trasách! Nezapomeňte na GPS a přídavné nádrže, benzinky v pustině nejsou.

Za bizarním surfem po písečných dunách vyrazte do pouště Kalahari nedaleko...

6. Písečné surfování

Za bizarním surfem po písečných dunách vyrazte do pouště Kalahari nedaleko města Swakopmund. Jízda je pomalejší než na lyžích, a když se vymáznete, bolí to míň než na sjezdovce. Dole jste za pár sekund. Ale v Namibii nemají vleky, na kopec musíte lézt po svých.

7. Adrenalin v korunách

Nebaví vás chodit do práce? Choďte po stromech! Tzv. zipline u města Chiang Mai je systém visutých plošin spojených dvojitými ocelovými lany, na která se přicvaknete v horolezeckém úvazku. Bezpečně tak prošmejdíte jinak nedostupný ekosystém horních pater tropického pralesa v severním Thajsku. Zážitek kombinuje adrenalin a neobvyklý způsob poznání.

8. Země klášterů

Tak se přezdívá Arménii, kde se křesťanství stalo státním náboženstvím už v roce 301 jako v první zemi na světě. V tamních horách najdete desítky klášterů, jejich objíždění nadchne i ateistu, jde o úžasné památky. Připočtěte pohostinné Armény a máte dokonalý tip pro dovolenou na vlastní pěst.

9. Vznášedla v Británii

Lákají vás řvoucí stroje? Už jste zkusili čtyřkolky, motorky, minikáry a vodní i sněžné skútry? Dalším krokem je vznášedlo - podivný stroj, který na vzdušném polštáři projede všude. V anglickém městě Sandwich sídlí firma British Howercraft, tam vás v téhle neobvyklé hračce nechají povozit. Jen se připravte, že to hučí jako vichr z hor.

10. Jízda smrti po Mekongu

Speedboat připomíná člun zkřížený s formulí 1, z jehož zadku trčí obrovitá vrtule. Zapnete plovací vestu a nasadíte motorkářskou helmu, která je povinná. Za zády vám zahřmí motor o výkonu mnoha set koní a plavidlo se rychlostí 100 km/h rozletí po řece. Nezapomeňte špunty do uší - je to randál! Klasická trasa vede z laoského Huay Xai do Luangprabangu, což trvá celý den.

Tureckou Kappadokii si rozhodně užijte z koše balonu.

11. Balonem nad „houbami“

Skalní města tureckého kraje Kappadokie, vysoká až desítky metrů, připomínají zkamenělé mnichy v kápích, houby nebo penisy. Záleží jen na vaší fantazii. Kromě nádherných treků opuštěnými údolími se nad jednu z nejkrásnějších krajin světa můžete vznést i v horkovzdušném balonu. Neskutečné výhledy, hlavně kolem městečka Göreme!

12. Seakajak v Řecku

Seakajak je větší bratr normálního kajaku určený na moře, snadno ovladatelný a prakticky nepotopitelný. Pádlovat v něm zvládne každý. Dovnitř nastrkáte věci a jídlo na týden a se zkušenými instruktory vyplujete podél pustých řeckých ostrovů. Spát budete tam, kam Egejským mořem dopádlujete. Nezkušeným pomůže česká agentura Wok Outdoor.

13. Raftování v Malém Tibetu

Kalná řeka Zanskar se v Ladakhu, zvaném též Malý Tibet, zakusuje do dramatické soustavy hlubokých roklí s téměř kolmými stěnami, připomínajícími americký Grand Canyon. Zkušení vodáci z cestovek v Lehu vám natáhnou záchrannou vestu a helmu, posadí vás do člunu a svezou vás peřejemi.

14. Trek na velbloudech

Turisté se na ně vyškrábou u pyramid, vyfotí se a to je vše. Dobrodružněji laděný poutník si může v káhirských cestovkách domluvit třeba i několikadenní putování na velbloudech pouští s veškerou parádou. Tedy s noclehem na písku, místním jídlem vařeným přímo v poušti, návštěvou domorodých vesniček… Nejčastěji se jezdí kolem oázy Bahariya.

15. Zážitkové údolí

Po horách se dá chodit leckde, ale v rakouském Zillertalu je toho v jediném, 47 km dlouhém údolí namixováno víc než kdekoli jinde. Stovky kilometrů tras pro kola s 30 tisíci výškovými metry splní sny každého cyklisty. Horolezci tu kromě lezeckých lajn ve volné přírodě najdou dvě haly s umělými stěnami i lanové centrum. Vyznavači paraglidingu si tady báječně zalétají, pěší treky netřeba počítat.

Celou cestu je co fotit.

16. Rumunská úzkokolejka

Údolím Vaser v horách Maramureš v severním Rumunsku se proplétá jedna z posledních evropských lesních úzkorozchodných tratí s parním pohonem. Kromě klád a dřevorubců vozí i výletníky. Jediným rizikem jsou tady podnapilí strojvůdce, topič i průvodčí. Přečtěte si: Do Rumunska za párou. Lesní úzkokolejka vozí dělníky a baví turisty

17. Po stopách polární lišky

Češi pochodují z Prahy do Prčice, Švédi se vydávají z vesnice Nikkaluokta do Abiska daleko za polárním kruhem.

Trasa dlouhá 110 km tvoří pochod Fjällräven Classic. Hory, jezera, ledovce…

Na treku je pár zastávek, kde vám dají razítko a něco k jídlu. Ve švédském Laponsku často prší, ale to patří k věci.

Na většině trasy chybí mobilní signál, což nejdřív působí neurózu, ale pak to přinese pocit nebeské úlevy. Nebýt online je luxus, který už neznáme.

18. Evropská divočina

Kousek na východ od slovenských Medzilaborců je vesnička Osadné. Leží doslova na konci světa pod Vlčími horami, jak se neoficiálně přezdívá Bukovským vrchům. Jen asi šest kilometrů na sever dojdete přes hranici do polské Balnice. Kolem zdejší hospůdky se potulují vlci a zubři, u říčky Solinky se kupí bobří hráze. Divoký východ na dosah!

19. Plavba za lemury

Motorovou lodí můžete putovat po madagaskarském toku Tsiribihina dva až tři dny. Při plavbě skrz rybářské vesničky budete pozorovat vodní ptáky, krokodýly, lemury a další zvířata, ale hlavně spoustu madagaskarských endemitů. Říká se tak druhům, které nežijí nikde jinde na světě. Šlágrem je soutěska Bemaraha a úchvatné vodopády Anosin Ampela. Ve stínu majestátních baobabů tu najdete přírodní bazény.

20. Tunely Vietkongu

Za vietnamské války se komunističtí vojáci před Američany schovávali v desítkách kilometrů „krysích děr“ - podzemním labyrintu, kde se vyznali jen zasvěcení. Chodby spojující okolní vesnice jim umožňovaly nepozorovaný přesun a nečekané výpady do týlu. Třípatrový systém nedaleko Cu Chi byl vybaven sklady zbraní, nemocnicí, modlitebnami a plánovacími místnostmi velitelů. Tunely jsou technickým zázrakem vybudovaným bez pomoci moderní techniky. Vietnamci je kopali ručně. Dnes je část přístupná, ale nesmíte trpět klaustrofobií.

Až budete na Kubě, vzpomeňte si, že kromě kouření doutníků a popíjení rumu se...

21. Box na Kubě

Kde taky jinde, že? Kubánský box má obrovskou tradici, a když se naučíte dělovku pod vedením zdejšího mistra, čeští hospodští gauneři nebudou mít šanci. Boxerskou školu Rafaela Treja najdete v zastrčené uličce Cuba ve staré Havaně. Cena je individuální, ale když s sebou vezmete adidasky jako dárek, budete mít lepší vyjednávací pozici.

22. Za medvědy na Kodiak

Na aljašském ostrově prý skoro všichni znají česká auta - Škodovka podle něj totiž pojmenovala jedno ze svých SUV. Kromě asi 13 tisíc lidí tu žije i 3 500 příslušníků poddruhu medvěda hnědého - kodiaka. Třímetrové šelmy vám ukáže průvodce (sami je v divočině raději nehledejte). Pohled na medvědy chytající za svítání v řece lososy se nezapomíná.

23. Na korbě přes Karákóram

Přetížený malovaný truck supí do zatáček pod zabijáckou osmitisícovkou Nanga Parbat. Silnice se vzletně nazývá Karákóram Highway (KKH).

Pákistánským inženýrům trvalo přes 20 let, než se s pomocí 8 tisíc tun dynamitu prostříleli napříč čtyřmi nejvyššími pohořími světa - Karákóramem, Himálajem, Pamírem a Hindúkušem.

Tato silnice bývá označována za jednu z nejkrásnějších projížděk na planetě, skvěle se tu stopuje.

Náklaďáky šplhají stovky metrů nad bouřícím tokem Indu a kolem se tyčí vrcholy pokryté ledovci.

24. Pěších 5 tisíc kilometrů Amerikou

Od hranic s Mexikem až na hranice s Kanadou se můžete projít pěšky Amerikou po dálkové trase, které se říká Continental Divide Trail (CDT). Půjdete všemi typy krajiny od hor přes pouště a močály až po pralesy. CDT se dá ujít asi za šest měsíců. Je to drsné, ale naplňující. Podle těch, kdo CDT ušli, budete po dokončení treku někdo úplně jiný.

25. Etnický kaleidoskop v Kašgaru

Pokud někde místo lišek dávají dobrou noc velbloudi, tak v západočínské provincii Sintiang. Jejím srdcem je město Kašgar na okraji pouště Taklamakan, kdysi jedna z klíčových zastávek na Hedvábné stezce. Zašlou atmosféru dávné obchodní trasy můžete zažít každou neděli, kdy se v Kašgaru na břehu řeky Tuman koná největší a nejbarevnější trh ve Střední Asii. Scházejí se tu tisíce obchodníků z Číny, Pákistánu, Kyrgyzstánu, Kazachstánu a dalších zemí.

V Nepálu učí létavé dravce, aby doprovázeli tandemové letce na rogalu.

26. Parahawking v Nepálu

Některé činnosti zvládají lidé lépe než ptáci - třeba uvařit omáčku na špagety. Ptáci se ovšem při letu nad horami lépe vyznají v termice (stoupavých vzdušných proudech). V Nepálu proto dravce cvičí, aby doprovázeli tandemové letce na rogalu. Výhledy na Himálaj nemohou být krásnější, pokud vás vede opeřenec. Parahawkingové centrum v Pokhaře se jmenuje Blue Sky.

27. Transsibiřský expres

Ideálním způsobem poznání ruské duše je pít s Rusy vodku ve vlakovém kupé. Z Moskvy do Vladivostoku je to po nejdelší železniční trati světa 9 288 km a nejrychlejší vlak to ujede asi za šest dnů. Lepší je zastavit se cestou třeba v Jekatěrinburgu, v Irkutsku, na Bajkale nebo v Chabarovsku, takže délku si určíte sami. Prostě kouzelné drncání přes Sibiř, kde se cílem stává samotná cesta.

28. Pouť na „Konec světa“

Říká se tak srílanskému národnímu parku Hortonovy pláně, kde svět náhle končí 800 metrů vysokým skalním srázem. Vysokohorský terén se tu během dne halí do mlžného oparu, což Konci světa dodává až mystický ráz. Trekové trasy jsou tu vyznačeny, takže nemůžete zabloudit a někam spadnout. Putování je skvělým doplňkem oblíbeného popojíždění vláčkem po centrální vysočině, kde se pěstuje čaj.

29. Rybaření v Norsku

Lososi, štiky, makrely, okouni, platýsi, pstruzi… Asi v žádné jiné zemi světa vám ryby nebudou skákat na háček tak snadno jako v Norsku. Rybařit se tu dá jak v jezerech a na řekách, tak i v moři (kde není třeba povolení). Často chytíte i trofejní kusy a budete si to pamatovat do smrti.

30. Přes 55 alpských viaduktů

Ve švýcarském Svatém Mořici nasedněte na jednu z nejpozoruhodnějších historických železnic světa. Jmenuje se Albula a na první pohled nic nenaznačuje, že je pod ochranou UNESCO. Řeklo by se obyčejný vláček s moderními prosklenými vagony. Ale ty viadukty! Odvážných staveb, mnohde navazujících na tunely, je na trati do starobylého města Chur 55. Stavitelé se kdysi museli poprat s velkým převýšením i s řadou strmých údolí.