Krásnou zemi zničil terorismus, zájem turistů o Srí Lanku prudce klesá

  12:12aktualizováno  12:12
Velikonoční teroristické útoky na Srí Lance vedly k prudkému poklesu zájmu turistů o návštěvu této země. V červnu přijelo na ostrov dokonce o polovinu méně turistů v porovnání s předchozím rokem.

Ještě na počátku letošního roku měla Srí Lanka našlápnuto stát se turisticky nejoblíbenější zemí roku 2019. Malý ostrov v jihovýchodní Asii nabízel snad všechno, co si představujeme pod pojmem exotické dovolené: pláže, vodopády, turistické památky a národní parky (mezi nejznámější patří například Udawalawe či Bundala).

„Tato země si momentálně užívá své místo na rovníkovém slunci a změna tu přichází rychle. Po dlouhých letech občanské války tu opravdu dochází k obnově,“ uvedl Lonely Planet v komentáři k žebříčku, kde si sami cestovatelé zvolili Srí Lanku jako nejlepší destinaci pro rok 2019.

V neděli 21. dubna letošního roku proběhly ve třech kostelech a třech hotelech na Srí Lance teroristické útoky, při kterých přišlo o život přes 250 lidí, včetně 45 cizinců. Zraněných bylo na pět set lidí. Na ostrově byl okamžitě vyhlášen výjimečný stav. Tyto nešťastné události se později začaly označovat jako „krvavá neděle“.

Fotogalerie

Na kouzelný ostrov se během několika sekund opět vrátila atmosféra strachu z občanské války, která byla jedním z nejkrvavějších konfliktů na světě. A už na konci dubna bylo jasné, že teroristické útoky způsobí Srí Lance obrovské škody. V mysli místních obyvatel i v ekonomice celé země.

„Důsledky krvavé neděle budou bezesporu všestranné. Psychologicky dosáhli útočníci maxima. Je patrné, že s relativně malými náklady lze destabilizovat zemi a vážně poškodit její pověst. Projeví se to přirozeně ekonomickými ztrátami v turismu, protože Srí Lanka přišla o pověst poměrně bezpečné země, v níž se násilí cizinců netýká,“ varoval tehdy v komentáři pro MF DNES politolog a publicista Pavel P. Kopecký.

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj zaútočili teroristé. (21. dubna 2019)

Záběry po jednom z útoků na Srí Lance, které přinesla televize Hiru TV. (21.4....

Záběry po jednom z útoků na Srí Lance, které přinesla televize Hiru TV. (21.4. 2019)

Stalo se. Agentura AP tento týden zveřejnila údaje tamního úřadu pro rozvoj turistiky, podle kterých se v prvním pololetí počet návštěv turistů meziročně snížil o třináct procent na zhruba milion. V samotném červnu činil pokles dokonce 57 procent.

Na turistice je přitom přímo závislých zhruba půl milionu obyvatel ostrova. Srílanská vláda původně předpokládala, že příjmy z turistiky v letošním roce dosáhnou pěti miliard dolarů (113 miliard korun). Po teroristických útocích však odhad snížil na 3,7 miliardy dolarů. V loňském roce příjmy činily 4,4 miliardy dolarů.

Cestovní ruch je třetím největším zdrojem devizových příjmů Srí Lanky. Na hrubém domácím produktu země se turistika podílí zhruba pěti procenty. V celém loňském roce navštívilo Srí Lanku 2,3 milionu turistů, napsala agentura AP.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Termály a masové hroby. Výlet do Slovinska, kde se rubal každý s každým

Navenek základna trochu připomíná trampskou osadu.

Kočevski Rog je málo známý kout Slovinska. Putování nekonečnými pralesy dokonale nabíjí energií a fyzicky zmožené tělo...

Další z rubriky

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Slavní jelínci v japonském městě Nara hynou kvůli plastovým obalům

Japonsko, Nara, posvátní jelínci šika

Úřady ve starodávné japonské metropoli Nara varovaly návštěvníky, aby nekrmili nepovoleným jídlem volně žijící jelínky,...

Termály a masové hroby. Výlet do Slovinska, kde se rubal každý s každým

Navenek základna trochu připomíná trampskou osadu.

Kočevski Rog je málo známý kout Slovinska. Putování nekonečnými pralesy dokonale nabíjí energií a fyzicky zmožené tělo...

Najdete na iDNES.cz