Po stopách Pabla Escobara nebo do Jordánska. Kam se vydat v roce 2019

aktualizováno 
Cestovat se dá po celém světě a každý si v něm najde své místečko. Přesto existují místa, která se Čechům vyplatí letos navštívit. Některé destinace překvapí výhodným spojením a levnými cenami, někdy člověk za trochu odvahy získá spoustu zábavy, kterou jinde na světě nenajde.

Za přírodou, nádhernými plážemi i historií. Kam se vydat v roce 2019? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Srí Lanka

Malý ostrov v jihovýchodní Asii je letos opravdovým hitem. Srí Lanka nabízí snad všechno, co si představujeme pod pojmem exotické dovolené: pláže, vodopády, turistické památky a národní parky (mezi nejznámější patří například Udawalawe či Bundala).

Srí Lanku si za nejlepší destinaci letošního roku zvolili také sami cestovatelé v žebříčku nakladatelství Lonely Planet. „Tato země si momentálně užívá své místo na rovníkovém slunci a změna tu přichází rychle. Po dlouhých letech občanské války tu opravdu dochází k obnově,“ uvádí Lonely Planet. „Na své si tu víc než kdy jindy přijdou rodiny, adrenalinoví šílenci, ekoturisté, milovníci wellness i gurmáni.“

Takřka samozřejmostí je na Srí Lance návštěva čajových plantáží s ochutnávkou místního cejlonského čaje. Historii země si připomenete v pevnosti Galle, která vás svou atmosférou vrátí do koloniálních dob.

Fotogalerie

„K místnímu náboženství a zvyklostem se zase přiblížíte při prohlídkách rozličných buddhistických památek v podobě chrámů, soch a klášterů. Velké množství jich najdete například ve městě Polonnaruwa,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

„Ostrov je vlastně živá botanická zahrada, omývá ji teplé moře s tyrkysovou vodou, v hotelech je možné dopřát si ájurvédské procedury a v národních parcích (například Minnerií a Udawalawe) obdivovat slony. Na Srí Lance jich žije více než pět tisíc a ve večerních hodinách vám leckdy zkříží cestu,“ vypráví Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Jordánsko

Pro některé asi trochu překvapivá volba, ale Jordánsko má dvě obrovské výhody. Tou první je výhodné spojení z Prahy, druhou zajímavý fakt, že kdo v Jordánsku poslední dobou byl, byl nadšený.

„V Jordánsku najdete jedny z nejhezčích památek Blízkého východu,“ tvrdí cestovatel Pavel Fellner. Čekají vás tady příjemní lidé, parádní koupání a také spousta historie. Největším tahákem je skalní město Petra a pochopitelně také pobřeží Mrtvého moře. Atmosféru pouště s krásnými oranžovými dunami zažijete ve Vadí Rum, kde si můžete prohlédnout i petroglyfy staré 2 500 let.

Jeden ze skalních chrámů v Petře (Jordánsko). Lokalita představuje atraktivní...

Jeden ze skalních chrámů v Petře (Jordánsko) Lokalita představuje atraktivní výlet z Eilatu.

Tak snadno jako nikdy předtím se nyní dostanete z Prahy do jordánské metropole...

Tak snadno jako nikdy předtím se nyní dostanete z Prahy do jordánské metropole Ammánu.

Země na první dojem nenadchne bezpečností, ale jde v podstatě jen o předsudky. „Jordánsko je bezpečnou zemí, obecná kriminalita je na nízké úrovni. Všechna turistická střediska jsou v Jordánsku naprosto bezpečná. Pouze při individuálních cestách do odlehlejších venkovských oblastí doporučujeme zvýšenou obezřetnost, výhodou samozřejmě je místní doprovod,“ uvádí stránky ministerstva.

Nezapomeňte jen, že do Jordánska je nutné vízum, případně je možné si zakoupit tzv. Jordan Pass, který obsahuje i vstupné do hlavních památek v zemi (informace zde). Mnozí cestovatelé kombinují návštevu Jordánska také s cestou do Izraele, překročení hranic nebude ve vašem případě nic složitého.

Vietnam

Rozmanitá a překrásná země, navíc z hlediska terorismu velice bezpečná. A českému srdci asi nejbližší asijská kultura, kterou můžete prožít. Vietnam se momentálně nachází na pomyslné křižovatce. Ještě nabízí romantiku asijské exotiky, kterou reprezentují specifický životní styl, vstřícní a družní obyvatelé, nízké ceny, krásná příroda, ale už se začíná rychle rozvíjet turistický ruch.

Dračí zátoka v severním Vietnamu. Tři dny snové plavby patří k výjimečným...

Dračí zátoka v severním Vietnamu. Tři dny snové plavby patří k výjimečným zážitkům.

Je snadné se tam dopravit, ubytovat, cestovat. Rychle však rostou nové resorty, města staví vysoké skleněné budovy a rozsvěcují další a další neony. Vydejte se tam radši dříve, než turistický průmysl definitivně zvítězí nad romantikou.

Jeden z největších taháků letošní sezony se každopádně nachází mimo rušná města. Jde o pohoří Hoang Lien Son, kterému se říká Tonkinské Alpy, na severu Vietnamu. Nová lanovka vás vyveze až na vrchol nejvyšší hory Vietnamu, 3 143 metrů vysoký Fan Si Pan. Od hektické Hanoje je pohoří vzdálené přes 300 kilometrů a čeká zde na vás nejen národní park, ale i odlehlá a vesnická atmosféra místních komunit.

Turistické menu je ve Vietnamu velice bohaté, můžete zamířit do hor, na pláže, na největší plovoucí trh světa v deltě Mekongu, ztratit se v Hanoji, toulat se zemí na motorce nebo na kole, nebo se vydat do zátoky Ha Long a užít si jedinečnou kombinaci smaragdového moře a tří tisíc zubatých ostrovů.

Kolumbie

Kolumbie byla donedávna sužovaná guerillovou válkou narkomafií, teď se konečně otevírá pro turisty. A má co nabídnout: krásné pláže Karibiku i Pacifiku, hory, úchvatná koloniální města, pouště i výborné jídlo.

V posledních letech je v Kolumbii zdaleka největším turistickým tahákem díky slavnému seriálu Narcos osud narkobarona Pabla Escobara, který žil v Medellínu. Putování po jeho stopách nabízí hned několik místních agentur. Turisty zavedou k jeho vile, hrobu, do vězení, které si postavil, i do míst, kde ho zabili.

Medellín a jeho barvy

Medellín a jeho barvy

Místní lidé jsou vynalézaví a někteří dotáhli moderní zábavu pro turisty tak daleko, že si zde můžete zahrát i na mafiány a v jeepech absolvovat takzvanou Escobar Paintball Tour a zastřílet si na stejným místech, kde se střílelo do i za Escobarovy éry.

Zájem turistů je obrovský a každý průvodce vám nabídne jinou verzi příběhu. Některé turisty provází i bývalý Escobarův účetní, který samozřejmě na narkobarona nešetří chválou. Překrucování skutečnosti je tak velké, že radnice v Medellínu má co dělat, aby s pomocí svého muzea a průvodců uváděla fakta na pravou míru. Přečte si také: Hra na policisty a mafiány ve vile drogového krále? Narkoturismus to umožní.

Za návštěvu ale rozhodně stojí i další města. Turisté objevují například Cartagenu, jež je perlou koloniální architektury a vtáhne vás do příběhů spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, který odtud pocházel. Město bylo založeno v červnu 1533 a po dobu trvání španělské kolonie bylo jedním z nejdůležitějších přístavů v celé španělské Americe. Cartagena má jeden z nejrozlehlejších systémů opevnění v Latinské Americe a Karibiku a od roku 1994 je centrum města a jeho opevnění zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V její blízkosti jsou exotické ostrůvky s panenskými plážemi. Zavítat je nutné také do Bogoty, čtvrtého nejvýše položeného hlavního města na světě ukrytého v kolumbijských Andách. Je plné umění, obdivovat tu lze stovky zlatých předmětů po původních obyvatelích.

Keňa

Afrika přitahuje milovníky přírody jako magnet. Život na otevřených pláních Masai Mara nebo u jezera Nakuru patří mezi nejkrásnější přírodní divadla na světě. Masai Mara je skutečným diamantem v koruně afrických parků.

Masajové jsou jedním z nejmladších kmenů ve východní Africe. Žijí na planinách...

Masajové jsou jedním z nejmladších kmenů ve východní Africe. Žijí na planinách Keni a Tanzanie.

Je to otevřenou savanu, v níž se potulují stáda antilop, gepardi, lvi, všude rostou ostnaté akácie, které zbožňují žirafy, k vidění jsou koryta řek, ve kterých se koupou hroši a krokodýli a nechybí modrá obloha, na níž se vznášejí marabu a supi. Keňa ovšem nabízí kromě safari také odpočinek na bělostných plážích východního pobřeží Indického oceánu, kde leží také druhé největší město v Keni.

Zdejší hotely patří k nejlepším v Africe. „Keňa je jednou z nejbezpečnějších afrických destinací. Masajové jsou velmi milí a v nadmořské výšce 1500 metrů, kde leží Masai Mara, se nevyskytují malaričtí komáři. Jediným nebezpečím je, že se vám zde zalíbí natolik, že nebudete chtít domů,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Chřiby

Samozřejmě nesmíme zapomenout na Česko. Krásných a unikátních míst máme v naší zemi dost, bohužel ta nejznámější trpí obrovským náporem turistů. A to nejen těch českých, jak je tomu v případně Adršpachu.

Kam se tedy vydat za unikátní přírodou a užívat si poklidnou atmosféru na turistických trasách? Zkuste moravské Chřiby. „Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal, studánek, hradů a hradišť v nevysoké vrchovině na východě Moravy vás příjemně zaměstná na mnoho dalších let,“ tvrdí dlouholetý redaktor naší redakce Martin Janoška.

Chřiby neboli Buchlovské hory nepoznáte za den ani za dva. Je třeba se do nich vracet průběžně v různých ročních obdobích, hledat na turistických trasách i mimo ně místa dosud neznámá a spolu s nimi objevovat v jiných barvách a náladách lokality už dříve navštívené. Přečtete si: Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby.

Krakov

Polský klenot. Patrně nejhezčí polské město leží pouhých 150 kilometrů od Ostravy. Krakov se stal hlavním městem Polska na počátku 11. století a byl jím až do začátku 17. století, kdy se polský král rozhodl přestěhovat z Krakova do Varšavy a udělat ji novým hlavním městem.

Mezi oblíbené atrakce Krakova patří návštěva královského hradu Wawel s katedrálou a uměleckými sbírkami (Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho), potěší pohled na město z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie i prohlídka židovské čtvrti Kazimierz.

Wawel je nízký vrch v Krakově na levém břehu Visly, na němž stojí Královský...

Wawel je nízký vrch v Krakově na levém břehu Visly, na němž stojí Královský hrad a katedrála sv. Stanislava a Václava.

Velkou výhodou Krakova jsou také blízké turistické taháky v okolí. Pouhých 15 kilometrů od města se nachází Vělička, nejslavnější solný důl světa, který navštíví ročně téměř dva miliony lidí.

V dole můžete i přespat. V hloubce 125 metrů totiž funguje ozdravovna, kterou využívají lidé s respiračními problémy. Přečtete si: Útěk před pylem do solného dolu. Vělička je největší atrakcí Polska.

V Krakově se můžete napojit také na nejpopulárnější stezku v celém Polsku. Cestu z Krakova do Čenstochové lemuje hrdá linie pětadvaceti hradů a strážních věží postavených na vysokých skalách, které díky svému umístění získaly přezdívku orlí hnízda. Psali jsme: Polská „čínská zeď“ sloužila proti Čechům. Dnes je prvotřídní atrakcí.

Téměř 200 kilometrů dlouhou turistickou stezku vytvořil již před sedmdesáti lety velký propagátor turistiky Kazimierz Sosnowski a je možné ji absolvovat buď na kole, nebo autem.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Jediná nudistická restaurace v Paříži po roce a čtvrt končí. Nejsou hosté

Zákazníci pařížské nudistické restaurace na snímku z prosince 2017.

Jediná nudistická restauraci v Paříži brzy zavře. Přestali sem chodit zákazníci. Restaurace byla otevřená od...

Mořský odliv odhalil vrak ponorky na francouzském pobřeží, je z ní atrakce

Vrak německé ponorky UC-61.

Na francouzském pobřeží poblíž Calais se od prosince objevuje vrak německé ponorky, který byl desítky let pohřben v...

Cheopsovo Konopiště. Jak to opravdu vypadá u egyptských pyramid

Turisté se mohou kolem pyramid projíždět na koni, na velbloudu nebo v...

Turisté po nich lezou a tiše se to toleruje. Že by se však někomu podařilo přespat nahoře, je trochu přitažené za...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Další z rubriky

Cesta smrti v Bolívii. Výlet na kole po nejnebezpečnější silnici světa

Ukusujeme další kilometry a postupujeme dál po Silnici smrti.

Sjíždíme nechvalně proslulou Silnici smrti nedaleko hlavního bolivijského správního centra La Paz a řídítka svého kola...

Naleštěná bída Severní Koreje. Hotel bez elektřiny se chlubí světelnou show

Světelná show na budově hotelu Ryugyong

Měla to být výstavní chlouba severokorejského režimu. Jeden z největších hotelů světa. Jenže po více než třiceti letech...

Cheopsovo Konopiště. Jak to opravdu vypadá u egyptských pyramid

Turisté se mohou kolem pyramid projíždět na koni, na velbloudu nebo v...

Turisté po nich lezou a tiše se to toleruje. Že by se však někomu podařilo přespat nahoře, je trochu přitažené za...

Najdete na iDNES.cz