Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Po stopách Pabla Escobara nebo do Jordánska. Kam se vydat v roce 2019

Cestovat se dá po celém světě a každý si v něm najde své místečko. Přesto existují místa, která se Čechům vyplatí letos navštívit. Některé destinace překvapí výhodným spojením a levnými cenami, někdy člověk za trochu odvahy získá spoustu zábavy, kterou jinde na světě nenajde.
Za přírodou, nádhernými plážemi i historií. Kam se vydat v roce 2019? Ilustrační snímek

Za přírodou, nádhernými plážemi i historií. Kam se vydat v roce 2019? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Srí Lanka

Malý ostrov v jihovýchodní Asii je letos opravdovým hitem. Srí Lanka nabízí snad všechno, co si představujeme pod pojmem exotické dovolené: pláže, vodopády, turistické památky a národní parky (mezi nejznámější patří například Udawalawe či Bundala).

Srí Lanku si za nejlepší destinaci letošního roku zvolili také sami cestovatelé v žebříčku nakladatelství Lonely Planet. „Tato země si momentálně užívá své místo na rovníkovém slunci a změna tu přichází rychle. Po dlouhých letech občanské války tu opravdu dochází k obnově,“ uvádí Lonely Planet. „Na své si tu víc než kdy jindy přijdou rodiny, adrenalinoví šílenci, ekoturisté, milovníci wellness i gurmáni.“

Takřka samozřejmostí je na Srí Lance návštěva čajových plantáží s ochutnávkou místního cejlonského čaje. Historii země si připomenete v pevnosti Galle, která vás svou atmosférou vrátí do koloniálních dob.

„K místnímu náboženství a zvyklostem se zase přiblížíte při prohlídkách rozličných buddhistických památek v podobě chrámů, soch a klášterů. Velké množství jich najdete například ve městě Polonnaruwa,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

„Ostrov je vlastně živá botanická zahrada, omývá ji teplé moře s tyrkysovou vodou, v hotelech je možné dopřát si ájurvédské procedury a v národních parcích (například Minnerií a Udawalawe) obdivovat slony. Na Srí Lance jich žije více než pět tisíc a ve večerních hodinách vám leckdy zkříží cestu,“ vypráví Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Jordánsko

Pro některé asi trochu překvapivá volba, ale Jordánsko má dvě obrovské výhody. Tou první je výhodné spojení z Prahy, druhou zajímavý fakt, že kdo v Jordánsku poslední dobou byl, byl nadšený.

„V Jordánsku najdete jedny z nejhezčích památek Blízkého východu,“ tvrdí cestovatel Pavel Fellner. Čekají vás tady příjemní lidé, parádní koupání a také spousta historie. Největším tahákem je skalní město Petra a pochopitelně také pobřeží Mrtvého moře. Atmosféru pouště s krásnými oranžovými dunami zažijete ve Vadí Rum, kde si můžete prohlédnout i petroglyfy staré 2 500 let.

Jeden ze skalních chrámů v Petře (Jordánsko) Lokalita představuje atraktivní výlet z Eilatu.

Tak snadno jako nikdy předtím se nyní dostanete z Prahy do jordánské metropole Ammánu.

Země na první dojem nenadchne bezpečností, ale jde v podstatě jen o předsudky. „Jordánsko je bezpečnou zemí, obecná kriminalita je na nízké úrovni. Všechna turistická střediska jsou v Jordánsku naprosto bezpečná. Pouze při individuálních cestách do odlehlejších venkovských oblastí doporučujeme zvýšenou obezřetnost, výhodou samozřejmě je místní doprovod,“ uvádí stránky ministerstva.

Nezapomeňte jen, že do Jordánska je nutné vízum, případně je možné si zakoupit tzv. Jordan Pass, který obsahuje i vstupné do hlavních památek v zemi (informace zde). Mnozí cestovatelé kombinují návštevu Jordánska také s cestou do Izraele, překročení hranic nebude ve vašem případě nic složitého.

Vietnam

Rozmanitá a překrásná země, navíc z hlediska terorismu velice bezpečná. A českému srdci asi nejbližší asijská kultura, kterou můžete prožít. Vietnam se momentálně nachází na pomyslné křižovatce. Ještě nabízí romantiku asijské exotiky, kterou reprezentují specifický životní styl, vstřícní a družní obyvatelé, nízké ceny, krásná příroda, ale už se začíná rychle rozvíjet turistický ruch.

Dračí zátoka v severním Vietnamu. Tři dny snové plavby patří k výjimečným zážitkům.

Je snadné se tam dopravit, ubytovat, cestovat. Rychle však rostou nové resorty, města staví vysoké skleněné budovy a rozsvěcují další a další neony. Vydejte se tam radši dříve, než turistický průmysl definitivně zvítězí nad romantikou.

Jeden z největších taháků letošní sezony se každopádně nachází mimo rušná města. Jde o pohoří Hoang Lien Son, kterému se říká Tonkinské Alpy, na severu Vietnamu. Nová lanovka vás vyveze až na vrchol nejvyšší hory Vietnamu, 3 143 metrů vysoký Fan Si Pan. Od hektické Hanoje je pohoří vzdálené přes 300 kilometrů a čeká zde na vás nejen národní park, ale i odlehlá a vesnická atmosféra místních komunit.

Turistické menu je ve Vietnamu velice bohaté, můžete zamířit do hor, na pláže, na největší plovoucí trh světa v deltě Mekongu, ztratit se v Hanoji, toulat se zemí na motorce nebo na kole, nebo se vydat do zátoky Ha Long a užít si jedinečnou kombinaci smaragdového moře a tří tisíc zubatých ostrovů.

Kolumbie

Kolumbie byla donedávna sužovaná guerillovou válkou narkomafií, teď se konečně otevírá pro turisty. A má co nabídnout: krásné pláže Karibiku i Pacifiku, hory, úchvatná koloniální města, pouště i výborné jídlo.

V posledních letech je v Kolumbii zdaleka největším turistickým tahákem díky slavnému seriálu Narcos osud narkobarona Pabla Escobara, který žil v Medellínu. Putování po jeho stopách nabízí hned několik místních agentur. Turisty zavedou k jeho vile, hrobu, do vězení, které si postavil, i do míst, kde ho zabili.

Medellín a jeho barvy

Místní lidé jsou vynalézaví a někteří dotáhli moderní zábavu pro turisty tak daleko, že si zde můžete zahrát i na mafiány a v jeepech absolvovat takzvanou Escobar Paintball Tour a zastřílet si na stejným místech, kde se střílelo do i za Escobarovy éry.

Zájem turistů je obrovský a každý průvodce vám nabídne jinou verzi příběhu. Některé turisty provází i bývalý Escobarův účetní, který samozřejmě na narkobarona nešetří chválou. Překrucování skutečnosti je tak velké, že radnice v Medellínu má co dělat, aby s pomocí svého muzea a průvodců uváděla fakta na pravou míru. Přečte si také: Hra na policisty a mafiány ve vile drogového krále? Narkoturismus to umožní.

Za návštěvu ale rozhodně stojí i další města. Turisté objevují například Cartagenu, jež je perlou koloniální architektury a vtáhne vás do příběhů spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, který odtud pocházel. Město bylo založeno v červnu 1533 a po dobu trvání španělské kolonie bylo jedním z nejdůležitějších přístavů v celé španělské Americe. Cartagena má jeden z nejrozlehlejších systémů opevnění v Latinské Americe a Karibiku a od roku 1994 je centrum města a jeho opevnění zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V její blízkosti jsou exotické ostrůvky s panenskými plážemi. Zavítat je nutné také do Bogoty, čtvrtého nejvýše položeného hlavního města na světě ukrytého v kolumbijských Andách. Je plné umění, obdivovat tu lze stovky zlatých předmětů po původních obyvatelích.

Keňa

Afrika přitahuje milovníky přírody jako magnet. Život na otevřených pláních Masai Mara nebo u jezera Nakuru patří mezi nejkrásnější přírodní divadla na světě. Masai Mara je skutečným diamantem v koruně afrických parků.

Masajové jsou jedním z nejmladších kmenů ve východní Africe. Žijí na planinách Keni a Tanzanie.

Je to otevřenou savanu, v níž se potulují stáda antilop, gepardi, lvi, všude rostou ostnaté akácie, které zbožňují žirafy, k vidění jsou koryta řek, ve kterých se koupou hroši a krokodýli a nechybí modrá obloha, na níž se vznášejí marabu a supi. Keňa ovšem nabízí kromě safari také odpočinek na bělostných plážích východního pobřeží Indického oceánu, kde leží také druhé největší město v Keni.

Zdejší hotely patří k nejlepším v Africe. „Keňa je jednou z nejbezpečnějších afrických destinací. Masajové jsou velmi milí a v nadmořské výšce 1500 metrů, kde leží Masai Mara, se nevyskytují malaričtí komáři. Jediným nebezpečím je, že se vám zde zalíbí natolik, že nebudete chtít domů,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Chřiby

Samozřejmě nesmíme zapomenout na Česko. Krásných a unikátních míst máme v naší zemi dost, bohužel ta nejznámější trpí obrovským náporem turistů. A to nejen těch českých, jak je tomu v případně Adršpachu.

Kam se tedy vydat za unikátní přírodou a užívat si poklidnou atmosféru na turistických trasách? Zkuste moravské Chřiby. „Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal, studánek, hradů a hradišť v nevysoké vrchovině na východě Moravy vás příjemně zaměstná na mnoho dalších let,“ tvrdí dlouholetý redaktor naší redakce Martin Janoška.

Chřiby neboli Buchlovské hory nepoznáte za den ani za dva. Je třeba se do nich vracet průběžně v různých ročních obdobích, hledat na turistických trasách i mimo ně místa dosud neznámá a spolu s nimi objevovat v jiných barvách a náladách lokality už dříve navštívené. Přečtete si: Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby.

Krakov

Polský klenot. Patrně nejhezčí polské město leží pouhých 150 kilometrů od Ostravy. Krakov se stal hlavním městem Polska na počátku 11. století a byl jím až do začátku 17. století, kdy se polský král rozhodl přestěhovat z Krakova do Varšavy a udělat ji novým hlavním městem.

Mezi oblíbené atrakce Krakova patří návštěva královského hradu Wawel s katedrálou a uměleckými sbírkami (Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho), potěší pohled na město z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie i prohlídka židovské čtvrti Kazimierz.

Wawel je nízký vrch v Krakově na levém břehu Visly, na němž stojí Královský hrad a katedrála sv. Stanislava a Václava.

Velkou výhodou Krakova jsou také blízké turistické taháky v okolí. Pouhých 15 kilometrů od města se nachází Vělička, nejslavnější solný důl světa, který navštíví ročně téměř dva miliony lidí.

V dole můžete i přespat. V hloubce 125 metrů totiž funguje ozdravovna, kterou využívají lidé s respiračními problémy. Přečtete si: Útěk před pylem do solného dolu. Vělička je největší atrakcí Polska.

V Krakově se můžete napojit také na nejpopulárnější stezku v celém Polsku. Cestu z Krakova do Čenstochové lemuje hrdá linie pětadvaceti hradů a strážních věží postavených na vysokých skalách, které díky svému umístění získaly přezdívku orlí hnízda. Psali jsme: Polská „čínská zeď“ sloužila proti Čechům. Dnes je prvotřídní atrakcí.

Téměř 200 kilometrů dlouhou turistickou stezku vytvořil již před sedmdesáti lety velký propagátor turistiky Kazimierz Sosnowski a je možné ji absolvovat buď na kole, nebo autem.

  • Nejčtenější

Ekologická pohroma. Řeka Drina se v Bosně změnila v plovoucí skládku

Tuny odpadu se opět nahromadily na řece Drině, která se nachází na východě Bosny. Proměnily se tak v plovoucí skládku....

Kde se ohřát v zimě. Pět tipů na dovolenou u moře, která vás nezruinuje

Premium Sednout do letadla a za pár hodin být u teplého moře pod neustále svítícím sluncem. Není to paráda? Přitom splnění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RETRO: Oteplovačky, pletené palčáky, hucule. V čem jsme jezdili na hory

Seriál Počasí už zase konečně připomíná zimu, a tak malí i velcí užívají sněhových radovánek. Pamatujete se, v čem jsme před...

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Do Brna odklonem po Tišnovce skrz nacistické továrny

Seriál Dnešní Mašinfíra nás vezme na odklonovou trasu, po které loni jezdila většina vlaků mezi Prahou a Brnem. Rychlíkem...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

VIDEO: Prohlédněte si vnitřek Velké pyramidy v Gíze pohodlně z gauče

Pyramidy v Gíze, zařazené na seznam sedmi divů světa, lákají každý rok miliony turistů z celého světa. Pokud toužíte...

OBRAZEM: Nejdelší mosty světa patří železnici a stojí převážně v Číně

Za většinou nejdelších mostů světa se stačí vydat do jedné jediné země. Čína se totiž s ambicemi dosahovat velkých věcí...

Týden po Alaska Highway. Legendární silnicí projíždíme krásný divoký kraj

Naprostá většina návštěvníků směřujících na Aljašku nebo na Yukon volí dopravu letadlem či lodí. Proč se ale nevydat na...

Nabité kuře i nůž v laptopu. Co odhalily kontroly zavazadel v USA

Úřad pro bezpečnost dopravy nepatří ve Spojených státech amerických k populárním agenturám. Kontrolami zavazadel totiž...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...