Pokud bažíte po pravé turistice, Slovenský ráj vás nemůže zklamat. Oproti "západním" střediskům se tu výletníci nemohou na každém kroku dopovat pivem nebo langoši. Turistických osvěžoven je v této části Slovenska méně. A tak se turisté musí často spoléhat na své síly a zásoby.
Nedotčená krajina
Najdete tu i další unikáty. Znáte snad u nás nějakou lanovku, která by končila na stanovišti bez jediného, maličkého stánečku s občerstvením? Ve Slovenském ráji vede lanovka uprostřed turistického centra Dědinek na vrchol Geravy. Odtud je rozcestník na řadu turistických cest. Pořádný bufet tu však nenajdete. Místo toho na vás vyskočí čtyři kozy, které škemrají o jídlo z vašich batohů. Opodál řehtají koně a pobíhají psi - jako z westernu.
Oblast Slovenského ráje místy připomíná krajinu Švýcarska, někdy zase záběry z Divokého západu: hory, jezera, panoramatické vláčky, velké bílé skály...
Ledová Dobšinská Maša
Jedním z turistických center ráje jsou Dědinky - vesnička na jihu oblasti, která získává přízeň turistů především díky přehradě Palcmanská Maša. Voda připomíná horskou říčku - nádherně čistá a ledově studená. Plave tu více pstruhů než lidí. Většina z rekreantů se sluní na břehu nebo pluje na vypůjčených šlapadlech a loďkách.
Ceny za ubytování jsou opravdu příznivé - kolem 250 Sk na osobu a noc (asi 180 Kč). |
V Dědinkách jsme se ubytovali i my. "Kdo si tady nedá na dveře nápis PRIVAT, tak je blázen," říká jeden z turistů. A má zřejmě pravdu - v této malé vesničce nabízí nocleh snad každý druhý dům. Turisté sem přijíždějí často "nablint" a pozdě večer shánějí ubytování. Vždycky se něco najde...
NĚKOLIK TIPŮ NA VÝLET V OBLASTI
VÝSTUP ZEJMARSKOU ROKLINOU
Z Dědinek vede krásná trasa Zejmarskou roklinou na Geravy (1032 m.n.m.). Tento výstup je dobrodužný zvláště po dešti, kdy to na kamenech podkluzuje a žebříky mezi roklinami jsou od bláta. Krásný pohled na vodopády, vyvřeliny, vzácné rostliny, celková výměra oblasti - 72,7 hektarů.
LANOVKOU NA GERAVY A PAK PĚŠKY NA KLAUZY
Na Geravy se můžete dostat také sedačkovou lanovkou (60 Sk na osobu). Na konci dráhy vás čeká rozcestník několika turistických tras a s ním i dilema kudy dál. Pokud milujete potůčky s křišťálovou vodou, kde budete téměř stoprocentně sami,
vydejte se směrem na Klauzy. Příjemná cesta lesem sem trvá asi 2, 5 hodiny.
Na horním toku Bieleho potoka je účelová vodní nádrž Klauzy. Průzračná voda je ledová i v té největší slovenské horúčavě. Rozhodně však stojí za to šaty odhodit a do vody na pár sekund skočit. Sluníčko ve spojitosti s třpytivou vodou a panenským klidem má na duši blahodárný vliv.
DOBŠINSKÁ ĹADOVÁ JASKYŇA
Návštěvu jeskyně neberte v létě na lehkou váhu. Je tam skutečně zima - až minus šest stupňů. Na vstup do jeskyně čeká zhruba stovka lidí. Dveře jeskyně se otevírají a z nich dýchne závan ledového vzduchu. Postupně se začnou vynořovat odcházející návštěvníci. Na jejich tvářích je vidět, že jsou rádi, že už to mají za sebou.
Teď je řada na nás. Scházíme do podzemí. Kolem jsou ohromné, gigantické "sjezdovky" z ledu. Ledové sochy rostoucí až ke stropu připomínají zakleté bytosti v království ledu. Dozvídáme se, že přijemně chladé prostředí u vchodu jeskyně objevili poutníci už dávno. Do prostor jeskyně se ale poprvé odvážil až banský inženýr E. Ruffiny se dvěma společníky (1870). O jeskyni více - ZDE.
MOTORÁČKEM NA ČERVENOU SKÁLU, PAK PĚŠKY NA STRATENÚ PÍLU
Z této cesty se musí vracet okouzlen každý, kdo měl v dětství rád mašinky. Na zastávce Dobšinská ledová jeskyně nastupte do vláčku, který vás proveze horskou krajinou až do zastávky Červená skála. Cesta připomíná Pražský Semering především svými tunely a mosty, které překlenují různé potoky a cesty. Doporučení na tento železniční zážitek však nenaleznete v žádném průvodci. Snad proto, že si o krásách této cesty cvrlikají snad všichni slovenští vrabci na místních střechách a turističtí průvodci to tedy "nechávají" na nich.
Vlak piští a vy cítíte, že také hodně zatáčí a klesá. To proto, že se celá trať během několika minut stočí o celých 360 stupňů. Při výjezdu z tunelu se vám hlava zatočí také proto, že právě podjíždíte onen kamenný most. |
A najednou se ocitnete na vysokém kamenném mostě, který si s mostem v Žampachu (nedaleko Prahy) snad v ničem nezadá. Výhled je velkolepý, hloubka pod vámi úctyhodná. Ještě snad zahlédnete kupoli nedalekého kostela městečka Telgart a šup a už jste zase v tunelu.
Na Červené skále se můžete občerstvit v místní cukrárničce a za několik minut jede motoráček zpět. Vystupte na zastávce STRATENÁ, odkud vede překrásná cesta podél skal a jezírek.
Potkáte tu i takové dobrodruhy, kteří sjíždějí prudké kopce po okraji lesa na kolech. Podobnou skupinku jsme tu viděli i my, za pár chvil jeden člen výpravy skončil i s kolem ve vodě.
Po návratu do Dědinek jsme zašli na nefalšované slovenské halušky a zapili je Smädným Mnichem.
PÁR DOBRÝCH RAD PŘED CESTOU |
Vyměňte peníze už doma |
Vodní nádrž Klauzy |
Geravy - stanoviště lanovky |
Lanovka na Geravy |
Palcmanská Maša v obci Dědinky |
Palcmanská Maša v obci Dědinky |
Spišský hrad - pohled na hradby |
Vláček, kterému místní říkají "motorka". |
Slovenský ráj - Dědinky |