Ratanakiri: kambodžský divoký Západ

aktualizováno 
Po široké hlavní třídě se valí oblaka prachu. Právě tudy projelo auto s horníky z diamantového dolu. Červená mlha pomalu dopadá na okolní zástavbu, vegetaci i skupinku domorodých žen spěchajících domů s plnými nůšemi z místního tržiště. Vše je zbarvené do ruda, i nebe ozářené zapadajícím sluncem. Tohle je Banlung, provinční metropole kambodžského "divokého Západu".
Kambodža: jeden ze strážců na pohřebišti Kachon

Kambodža: jeden ze strážců na pohřebišti Kachon | foto: Anna ŠmídováiDNES.cz

Očistec na silnici

Ratanakiri, jedna z vůbec nejodlehlejších kambodžských provincií, se rozprostírá na severovýchodě země v těsně blízkosti laoské a vietnamské hranice.

Přestože se pozvolna dostává do podvědomí cestovatelů potulujících se v těchto zapomenutých končinách, její návštěva není rozhodně pro každého.

Už samotná cesta je výzva. Více než 600 km dlouhá trasa z Phnompenhu trvá sice letadlem necelé dvě hodiny, po zemi však zabere až tři dny.

Zatímco první dvě etapy do mezistanice Strung Treng autobusem po nové silnici a rychlou lodí po Mekongu jsou doslova procházkou růžovou zahradou, závěrečný 160 kilometrový úsek je učiněným očistcem.

Čtyři hodiny natřásání po neskutečně vymleté polní cestě s šesti dalšími pasažéry v málem osobním autě pilotovaném vášnivým příznivcem Ari Vataneho (pozn.red. legendární finský závodník světové really) hnou žaludkem i těm nejodolnějším jedincům. Ten, kdo nepohrdne při zastávce v polovině cesty nabízenému občerstvení, pak zaslouží minimálně bobříka za železný žaludek.


Hlavní třída "westernového" městečka Banlung

Westernové městečko

Stejně drsný jako přístupová cesta je i samotný Banlung. První dojmy po příjezdu jsou značně rozpačité. Člověka se zmocní takový zvláštní pocit, na jednu stranu máte dojem, že jste nikdy nic podobného neviděli, na druhou ve vás hlodá vzpomínka na něco familiárně známého. Najednou vám to dojde. Banlung jakoby z oka vypadl všem těm westernovým městečkům z filmů o divokém Západě.

Při procházce po hlavní třídě tak napjatě čekáte, z jakého lokálu zaslechnete známý kankán, odkud se asi vyvalí tlupa ožralých kovbojů a za kterým rohem se spustí vášnivá přestřelka. Nic takového se nekoná. Nejsou tu ani žádní ošlehaní pistolníci na nezkrotných koních, i když místní motorkáři - taxikáři, připraveni vás odvézt, kam si jen budete přát, vypadají také dost odhodlaně. A co teprve jejich kolegové za volantem ocelových ořů.

Na pole na motorce

Poté, co se dostatečně nabažíte westernové atmosféry Banlungu, prohlédnete si
místní tržiště, dva buddhistické chrámy a několik obchůdků s drahými kameny, je nejvyšší čas vyrazit na průzkum širokého okolí.


Okolí jezera Yeak Lom

Připravte se na to, že čím dál pojedete, tím to bude zajímavější, ale zároveň náročnější - hlavně prašnější a červenější. Jedna pozoruhodná atrakce se však
nachází hned kousek za městem.

Malé jezírko vulkanického původu Yeak Lom obklopené bujnou tropickou vegetací je ideálním místem na spláchnutí všudypřítomného červeného prachu. Vyjma koupele v jeho křišťálově čistě vodě zde můžete navštívit až nečekaně dobře udělané kulturní centrum představující život původních obyvatel z okolních vesnic.

Pokud se chcete dozvědět víc, vyplatí se vyrazit na zhruba čtyřhodinovou kulturně-biologickou procházku s jedním ze zdejších anglicky mluvících průvodců. Dozvíte se něco o animistické víře, tradičních ceremoniích a zdlouhavých předsvatebních přípravách lidu kmene Tompuon. Řada těchto tradic dnes ale upadá v zapomnění. Místo k šamanovi chodí domorodci na krevní testy do nemocnice a na pole už nejezdí na koni, ale na motorce.

MŮŽE SE HODIT

Doprava
Nejrychlejší a nejpohodlnější doprava do Ratanakiri vede vzduchem. Vnitrostátní
kambodžské aerolinky sem létají z Phnompenhu zhruba za 60 USD (zpáteční za 110
USD).

Cesta po zem běžnou dopravou zabere 3 dny a přijde zhruba na 20 USD. Při
použití taxíku se dá celá zvládnout i za jeden náročný den, ale bude vás to celé stát mnohem víc.

Ubytování
Možností ubytování je v Banlungu celá řada, nejlepší je asi velký betonový hotel Ratanak (noc cca 4 USD) přímo v centru městečka, kterému vládne rodina mistra Lenga. V přízemí je i poměrně laciná a populární restaurace. Mistr Leng je neuvěřitelně schopný a protřelý pán. Pokud disponujete dostatkem financí, rád vám pomůže zařídit veškeré výlety po okolí.

Ochránci duší

O poznání "původnější" vesnice se nacházejí kolem cesty do Ta Veng - velké osady na břehu řeky Tonle Saň, odkud můžete pokračovat dál do nitra Národního parku Virachay. Některé vesničky obývají příslušníci vzpomínaného etnika Tompuon, jiné patří lidu z kmene Kreung či Charay. V celém Ratanakiri žije celkem 8 etnických skupin, které sem v minulosti přišly z různých koutů Asie.

Dalším místem, jež určitě stojí za návštěvu, je jedno z tompuonskych pohřebišť. Hodně navštěvovaný hřbitov leží například u vesničky Kachon a břehu řeky Tonle Saň. Za pozornost vděčí především zvláštním dřevěným sochám stražícím jednotlivé hroby. Naď dušemi zemřelých bdí vždy dvě lidské postavy (mužská a ženská) a dva strážci z říše zvířat. Samotné hroby chrání různé zdobené dřevěný stříšky. Celý hřbitov postupně zarůstá džunglí, jež dotváří magickou atmosféru.

More Casu

Pozoruhodných atrakcí se v okolí Banlungu nabízí ještě celá řada, třeba diamantové doly či několik velkých vodopádů. Pokud je chcete všechny navštívit, musíte disponovat mořem času, jak na dopravu, tak na samotný průzkum.

Smysluplnou výpravu do Národního parku Virachay nemá například cenu vůbec plánovat, pokud nemůžete obětovat alespoň 4 dny.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Virunga je opět bezpečná, turisté se mohou vrátit ke gorilám v mlze

Vrchol Bisoke se nachází ve výšce 3 711 m n m.

Národní park Virunga na východě Konga, kde žije více než polovina světové populace kriticky ohrožených goril horských,...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz