Paříž uctí památku princezny Diany, pojmenuje po ní náměstí u místa nehody

  14:46aktualizováno  14:46
Téměř dvaadvacet let po tragické smrti britské princezny Diany se pařížská radnice rozhodla pojmenovat po ní náměstí v centru města. S odvoláním na své zdroje o tom informoval list Le Monde.

Princezna Diana (Leicester, 27. května 1997) | foto: AP

Nové jméno by mělo nést místo nad tunelem u mostu de l’Alma, ve kterém šestatřicetiletá matka britských princů Williama a Harryho v srpnu 1997 zemřela.

Podle listu Le Monde ponese název „Dianino náměstí“ místo na břehu řeky Seiny, na kterém stojí od roku 1989 socha Plamen svobody, jež je replikou pochodně z newyorské Sochy svobody.

V posledních dvou desítkách let se tento památník francouzsko-amerického přátelství stal neoficiálním Dianiným pomníkem a řada turistů ani netuší, že socha nebyla vztyčena na její počest.

Pojmenování místa po zesnulé britské princezně dala podle francouzského listu již v polovině dubna zelenou pařížská komise, která rozhoduje o názvech náměstí, ulic a parků. Definitivně by měla rozhodnutí schválit městská rada na zasedání, které se bude konat od 11. do 14. června.

Místo, kde stojí Plamen svobody, se mělo původně jmenovat po řecké operní pěvkyni Marii Callasové. Pařížská radnice o tom rozhodla v červenci roku 1997 a slavnostní ceremonie se měla konat v září téhož roku, kdy uplynulo od zpěvaččiny smrti dvacet let.

Auto, v němž při nehodě zemřeli řidič, Dodi Al Fayed a princezna Diana utrpěla...

Auto, v němž při nehodě zemřeli řidič, Dodi Al Fayed a princezna Diana utrpěla smrtelná zranění (Paříž, 31. srpna 1997).

Plány tehdy překazila právě Dianina srpnová tragická nehoda. Slavnostní přejmenování na náměstí Marie Callasové se nikdy neuskutečnilo a odhalena nebyla ani připravená pamětní deska. Po řecké sopranistce nakonec pojmenovali o tři roky později středovou alej na třídě Georgese Madela v 16. pařížském obvodu.

Podle listu Le Monde se uvažovalo o pojmenování místa nad tunelem de l’Alma po princezně Dianě už dříve, snahy vždy ztroskotaly na odporu královského dvora v Londýně.

Bývalá manželka prince Charlese v srpnu 1997 zahynula při autonehodě spolu se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem. V okamžiku neštěstí se řidič jejich vozu snažil uniknout bulvárním fotografům. V rychlosti vyšší než 120 kilometrů za hodinu narazil do jednoho z pilířů mostu. 

Vyšetřování odhalilo, že řidič měl v krvi alkohol, trojí laboratorní zkouška ukázala 1,8 promile, tedy třikrát více než byla povolená norma. V jeho krvi se nalezly i stopy léků proti depresi.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Podzemní kaňon Reky v Šumící jeskyni

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Duše Švýcarska za jediný den. Gruyeres si zamiloval i autor Vetřelce

Malé náměstí před gruyerským hradem

Říká se, že kdo nebyl v Gruyères, nebyl ve skutečnosti nikdy ve Švýcarsku. Nezbývá, než dát tomuto tvrzení za...

Najdete na iDNES.cz