Pobyty v Tunisku a Egyptě jsou levné a pláže přitom prázdné

aktualizováno 
Slevu téměř padesát procent nyní nabízejí některé cestovky u zájezdů do Egypta a Tuniska. Na týdenní pobyt stačí jen sedm tisíc korun. Obavy z teroristických útoků v letoviscích jsou přitom zbytečné, ujišťují odborníci na cestovní ruch.

Egypt, Hurghada, Giftun Beach Resort | foto: Profimedia.cz

Bojíme se jet kvůli neklidné politické situaci do Egypta a Tuniska, vzkazují turisté cestovním kancelářím. Důkazem je mnohem menší zájem o tyto země oproti srovnatelnému období minulého roku.

Pro ty, kdo mají odvahu, je to však dobrá zpráva. Na internetových portálech shromažďujících nabídky dovolených jsou zájezdy k mání za velmi dobré ceny. Tak třeba na webu Dovolená. cz je v nabídce osmidenní pobyt v Hammametu ve čtyřhvězdičkovém hotelu se slevou 42 procent. S all inclusive službami vyjde v termínu od 28. května na 9 550 korun včetně všech poplatků a pojištění.

Najdou se tu i stejně dlouhé pobyty s polopenzí v dobrých hotelech za 7 000 korun.

Že šly s cenou dolů, přiznávají také další cestovky: ve vybraných hotelech zlevnil Fischer od 25 procent, EXIM tours a Čedok o 20 procent. U EXIM tours platí slevy do konce dubna, u Fischera do konce května a u Čedoku do vyprodání zásob.

Je to bezpečné: v letoviscích nepokoje nebyly a ani nehrozí

Obavy z teroristických útoků nejsou namístě. Potvrzují to jak cestovní kanceláře, tak i zkušenosti redaktorky MF DNES, která v uplynulém týdnu navštívila turistická centra v Tunisku. Všichni zde si jsou dobře vědomi, že cestovní ruch je významným zdrojem příjmů, a proto jsou už tak dost silná bezpečnostní opatření ještě zesílena.

Kde hledat levnou dovolenou

Chcete prožít krásnou a klidnou dovolenou v Egyptě nebo v Tunisku? Neváhejte a vyberte si z pestré nabídky zájezdů na Dovolená.iDNES.cz.

Hotelové budovy s bazény a dalším relaxačním zázemím tvoří uzavřené komplexy, které hlídají ozbrojení uniformovaní strážci. "Personál si předchází hosty, pláže jsou poloprázdné, klienti dostávají lepší pokoje," dokresluje situaci na místě Tomáš Brejcha z Čedoku.

Mimo letoviska mohou být podle vyjádření ministerstva zahraničních věcí riskantní cesty na sever Sinajského poloostrova, okolí Alexandrie a severního Egypta. "V celém Egyptě nadále nelze zcela vyloučit možnost stávek a demonstrací a s tím spojených problémů," upozorňuje Vít Kolář z tiskového oboru MZV. Podobně v případě Tuniska doporučuje zástupce ministerstva ostražitost, vyhýbat se demonstracím a většímu shromáždění lidí a dbát pokynů personálu hotelů a pořádkových sil.

Pozor na zákaz nočního vycházení a drobné krádeže

V turistických destinacích severní Afriky je bezpečno i podle Jaromíra Beránka z Mag Consulting. V Egyptě sice po pádu režimu stoupla pouliční kriminalita, avšak nevybočuje z celosvětového průměru. "Může docházet ke krádežím zavazadel či k drobným krádežím srovnatelně jako v Evropě či Česku," tvrdí Beránek.

A také stále platí zákaz nočního vycházení od dvou do pěti hodin. Letadla ČSA v Káhiře přistávají právě v noci, takže je potřeba počítat s tím, že se můžete v letištní budově zdržet, než se budete moci vydat na cestu k hotelu.

Last minute pobyty budou, jen na jih Evropy jich bude méně

Ubude last minute zájezdů zejména do Turecka, Španělska či Řecka, které si zájemci vybírají na dovolenou místo pobytů v Egyptě či v Tunisku?

Kam Češi jezdí nejčastěji

1) Chorvatsko 814 000
2) Slovensko 662 000
3) Itálie 553 000
4) Řecko 393 000
5) Rakousko 257 000
6) Francie 184 000
7) Egypt 177 000
8) Spojené království
    145 000
9) Maďarsko 119 000
10) Španělsko 118 000
11) Bulharsko 98 000
12) Německo 95 000
13) Tunisko 85 000
14) Turecko 83 000
Zdroj: AČCKA

"Vzhledem ke sníženému zájmu o Egypt a Tunisko v minulých měsících vzrostla výrazně poptávka po evropském středomoří. Prakticky denně chodí zejména z tureckých a španělských hotelů informace o vyčerpání volných kapacit pro další termíny," uvádí produktová analytička FIRO-tour Pavlína Pešová.

Podle Michala Vebera, tajemníka Asociace cestovních kanceláří ČR, je důvodem pro omezenou nabídku zájezdů na poslední chvíli fakt, že kanceláře jsou po krizovém roce 2009 opatrnější. Nasmlouvaly méně kapacit, aby pak nemusely prodávat levné zájezdy v poslední chvíli.

Navíc ceny last minute by prý neměly klesnout tak výrazně, jak tomu bylo třeba loni. Jenže to samé tvrdili lidé z cestovního ruchu už v loňské sezoně a nakonec bylo zájezdů na poslední chvíli dost. A laciných.

Jaromír Beránek předpokládá, že nabídka last minute bude srovnatelná s minulými roky. V každém případě je lze očekávat minimálně do Tuniska a Egypta.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Elektrokola frčí i v Alpách. Vyzkoušeli jsme je s dětmi v Rakousku

Elektrokola jsou v Alpách tuto sezónu absolutním hitem.

Wilder Kaiser je součástí největšího regionu na světě pro e-bike cykloturistiku. Ve více než sedmdesáti půjčovnách je k...

Další z rubriky

VIDEO: Metropole v Indii je na suchu, miliony litrů vody musí dovážet

Indické město Čenai je na suchu. Vodu přiváží vlak (ilustrační snímek)

Každý den přijíždí do města Čennaí v indickém státě Tamilnádu vlak s více než dvěma miliony litry pitné vody z vodní...

VIDEO: Z řeky ve švýcarských Alpách se stalo rozbouřené bahenní peklo

Prudké přívalové deště v okolí švýcarského města Chamoson přeměnily o víkendu...

Prudké přívalové deště v okolí švýcarského města Chamoson přeměnily o víkendu poklidnou horskou řeku Losentze v...

Na jižním pólu jsem visel hlavou dolů, vzpomíná dobrodruh a miliardář Sehnal

Expedice Pavla Sehnala na jižní pól

Miluje extrémní prostředí, paragliding zkoušel vysoko v horách, nevadí mu teploty minus třicet stupňů. A nedávno se...

Najdete na iDNES.cz