Pár kamenů, které Bůh hodil doprostřed moře...

  8:01aktualizováno  23. dubna 9:46
Když Bůh stvořil svět, zůstalo mu v rukou pár kamenů, a protože nevěděl, co s nimi, hodil je jako nepořádná hospodyňka do moře. Tak prý, podle jedné z bájí, vznikly řecké ostrovy. Kolik jich ale vlastně je? A který je ten pravý pro vaši dovolenou?

Ostrovy, které nejdou spočítat

Renomovaný francouzský knižní průvodce Michelin tvrdí, že řeckých ostrovů je 427. Jen 134 je prý obydlených. Další průvodci se v počtu rozcházejí.

Do Řecka míří každé léto miliony turistů, chtějí se podívat, kde vše začalo. Na památky tu narazíme na každém kroku: od zřícenin po zachovalé chrámy či antická města.

S davy turistů se mění i ta pravá atmosféra, a tak se často po dovolené ptáme: viděli jsme to pravé Řecko? Nebo jsme čekali usměvavé domorodce hrající na buzuki a popíjející rakiji? I ty lze však v Řecku spatřit. Kromě proslulých letovisek jsou zde totiž ostrovy s polozapomenutými místy. Jako na Kykladách.

 AKROPOLIS
* DESÍTKY FOTEK Z ŘECKA SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Sedm divů

Do Řecka přicestuje každý rok přes deset milionů turistů. To, co je v jiných přímořských zemích obyčejné, se v Řecku stává divem.

1. Pobřeží a pláže
Řecké pobřeží měří, díky téměř dvěma tisícovkám ostrovů, 15 020 kilometrů. Pláže jsou v Řecku všeho druhu: od kamenitých přes smíšené až po dlouhé písečné karibského typu.

2. Slunce
Počasí je v Řecku vždy stoprocentní. Krásně tu bývá od dubna do konce října. Pokud můžete, vyjeďte na dovolenou na začátku nebo na konci sezony.

3. Příroda
Nejvyšší horou Řecka je Olympos (2917 metrů), který je častým cílem trekových výprav (pozor na náhlé změny počasí). Jsou tu i jiné unikáty: mořský příkop u ostrova Santorini či nejdelší soutěska Evropy - Samariá na Krétě.

4. Moře
Břehy omývají čtyři okrajová moře - Jónské, Egejské, Krétské, Libyjské. Voda je tu čistá, průzračná. Teplota se pohybuje od 23 do 28 stupňů.

5. Památky
Řecko je kolébkou evropské civilizace a antické památky jsou snad všude. K těm se přidávají bohaté pravoslavné kláštery.

6. Kuchyně
Řecké kulinářství je nesmírně pestré - od nepřeberného množství předkrmů (mezes) přes grilovaná nebo mletá masa až po čerstvě ulovené ryby nebo plody moře. Vybírejte si převážně malé taverny, kde často ani nemají jídelní lístky. Stojí za to!

7. Životní styl
Pokuste se přizpůsobit řeckým zvyklostem, dodržujte siestu a večery si užívejte v tavernách při dlouhé večeři. Prodloužíte si život! Jako Řekové.

Za Diem na Naxos

Souostroví Kyklady v Egejském moři tvoří 34 ostrovů. Kyklos znamená řecky "kruh" a název souostroví vychází z toho, že všechny ostrůvky jsou v jakémsi kruhu, za jehož centrum byl považován ostrov Delos, významné náboženské středisko antického Řecka. Podle mytologie byly do podoby ostrovů proměněny nymfy Kyklady, které takto potrestal bůh moře Poseidon, protože mu odmítly přinášet dary.

Největším ostrovem je Naxos, velký jako Praha. Tady vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus a právě odsud se vydal na pevninu dobýt sídlo bohů - Olymp.

Přijíždíte-li lodí ke stejnojmennému hlavnímu městu, první, co vás upoutá, je obrovské osamělé okno nad přístavem. "Portara" (brána) jak tento fragment nazývají Řekové, pochází z Apollonova chrámu, který tu stál v 6. století před naším letopočtem. Z chrámu se nezachovalo nic jiného.

Na protilehlém vršku stojí benátská pevnost a kolem ní se rozprostírá staré město, které nechal postavit benátský dobyvatel Marco Sanudo v roce 1207. Do strmých a úzkých uliček starého města se dá jít pouze pěšky. Pitoreskní domy z kamenů jsou spojeny tajemnými průchody a malebnými patii, pod arkádami se tísní malé krámky se zeleninou a ovocem, ale i nálevny rakije. Všemu vévodí katedrála ze 13. století.

Přístavní promenáda si zachovala téměř starobylý ráz, i když kolem moře je přecpané restauracemi. Ve vnitrozemí turisty potkáte skutečně jen zřídka a nejlepší způsob dopravy na Naxu je kolo. Takové poznávání zeleného ostrova, porostlého vinnou révou a olivovníky je nejpříjemnější.

Ostrov má asi 17.000 obyvatel, v hlavním městě jich žije 6.000. Vpodvečer tu ožívá hlavně mořská kolonáda, na níž se scházejí v tavernách rybáři, aby si dali před večeří sklenku ouza nebo rakije.

Na Naxu je jen menší letiště, které ostrov chrání před nájezdy milovníků koupání. Díky tomu si Naxos zachoval příjemnou atmosféru bez tisíců turistů. Pokud se sem chcete dostat, zkuste to lodí!TYPICKÁ BRÁNA PORTARA NA OSTROVĚ NAXOS

Paros pro romantiky 

Nedaleký ostrov Paros má s Naxem mnoho společného, i když je dvakrát menší. I zde se dají turisté spočítat téměř na prstech jedné ruky. V antických dobách byl ostrov velice významným zejména díky svým mramorovým lomům a s tím souvisící sochařské umělecké škole. Ze zdejšího mramoru se stavěla například aténská Akropole.

Vnitrozemí Parosu není tak zelené a bohaté jako na nedalekém Naxu, ráz krajiny je spíše syrový, ale malé bílé vesničky s kostelíky a kláštery dávají jednoduchosti kraje nezapomenutelný ráz.

Na severu ostrůvku leží malé rybářské městečko Naoussa, považované za jedno z nejkrásnějších v celém souostroví. Jeho nejmalebnější část se rozkládá kolem mořské laguny, kam přijíždějí ze svých výprav rybáři. Vykládají své úlovky, jako prádlo rozvěšují na šňůry kolem taveren chobotnice, suší, opravují a svinují své sítě tak, aby mohli nad ránem opět vyrazit na moře.PAROS

Bájná Atlantida a Ibiza Řecka

Ostrůvek Santorini patří k nejnavštěvovanějším místům Řecka. Je to místo, kde kdysi (možná) stávala bájná Atlantida. Během jednoho dne lze poznat ta nejzajímavější místa ostrova. Santorini má miliony obdivovatelů, ale jednoho velkého rivala. Tím je další kykladský ostrov - Mykonos považovaný za "Ibizu Řecka". (Ibiza je známá svým diskotékovým životem.) Na dovolenou sem přijíždějí celebrity z celé Evropy.

Termíny pobytů na tomto ostrově je třeba si zamluvit dlouho dopředu. Nejšarmantnějším místem je hlavní město, které je unikátní ukázkou klasického kykladského architektonického stylu. Při podvečerní procházce vás ani neudiví, když tu potkáte pelikána. Tento pták je symbolem ostrova a vždycky se tu nějaký potuluje. Určitě zavítejte i do přístavu zvaném Malé Benátky.

Každý z řeckých ostrovů má svou typickou atmosféru a každý je jiný. Letenky i lodní lístky či ubytování se dají zajistit po internetu nebo v některé ze specializovaných cestovních kanceláří. A počasí? To je v Řecku vždycky stoprocentní!SANTORINI

Malebné městečko Chania, kde se smísily turecké a křesťanské vlivy. Benátský přístav obklopují kavárničky, jen pár kroků odtud leží chanijská perla - čtvrť Topanás s úzkými uličkami, malými krámky a tavernami.

Každý bedekr turistům doporučuje návštěvu soutěsky Samaria. To je však v létě - vinou horka a množství turistů sebevražda. Vydejte se raději do soutěsky Imbros, je mnohem kratší a neokupují ji záplavy turistů. Soutěskou, která se v jednom místě zúží až na dva metry, vás bude provázet zvuk zvonečků koz kri-kri.

Zbytky paláce, který se stal centrem mínójské kultury, sahají do roku 2000 před naším letopočtem. O částečnou rekonstrukci paláce se pokusil britský archeolog sir Arthur Evans. Nápadité sloupy turistům umožňují popustit uzdu fantazii a představit si palác v celé jeho kráse.

Nedaleko kláštera Préveli leží jedna z nejkrásnějších pláží Kréty, kde je možné se koupat jak ve sladké, tak v mořské vodě. Koryto řeky lemují palmy, oleandry a eukalypty.

Hlavní dominantou města jsou hradby a pevnost ze 16. století. Jak Krétou kráčela historie, kostel svatého Mikuláše v pevnosti se změnil na mešitu sultána Ibrahima s velkou kupolí. Za návštěvu určitě stojí i benátský přístav, uličky Starého města s domy s dřevěnými balkony.

Pohled na oprýskané zdi kláštera a usměvavé mnichy, kteří si v benátské fontáně s postavami Adama a Evy chladí kýtu masa a soudek s vínem, potěší každého romantického snílka. Atmosféru umocňují pomerančovníky rostoucí na nádvoří.

Památky v Athénách

Chalkidiki

Chios

Ostrov Korfu

Meteora

Santorini

Pláž

Rhodos

Pohled do údolí Enipea během výstupu na Olymp

Nei Pori

Řecký ostrov Santorini.

Metaxa

Akropolis

Athény: Zeus, Diův chrám

Korfu

Brána do Starého Města ve městě Rhodosu

Noční Rhodos

Přístav Rhodos

Rhodos

Přístav v Rhodosu

Zakynthos - Modré jeskyně

Zátoka Atheni

Mykény

Olympia

Řecko

Rhodos

Unikátní zkamenělý les na řeckém ostrově Lesbos

Městečko Molyvos na řeckém ostrově Lesbos

Mytilini, hlavní město ostrova Lesbos

Pláž Elafonísi, Kréta - Řecko

Pláž Golden Beach, Thassos - Řecko

Typická brána Portara na ostrově Naxos, tyčící se nad přístavem stejnojmenného hlavního města

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Najdete na iDNES.cz