Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Opouštím Egypt a mířím do Jordánska

  10:25aktualizováno  10:25
Na egyptských hranicích jsem se pokusil ukrást jejich nádhernou SPZ, kterou jsem dostal na dobu pobytu v zemi. Bohužel marně. Celník už mě měl po hodině plné zuby, když jsem mu tvrdil, že jsem ji ztratil. Řekl, že nás nepustí, dokud ji nepřinesu. Myslel to asi vážně, protože deset minut před vyplutím trajektu jsem ji "našel".

Suezský průplav nás překvapil tím, jak je úzký. Trajekt byl zdarma a podnikavý kapitán přišel pro svůj bakšiš dost pozdě. Už jsem byl totiž na můstku z lodi, a tak jsem mu stačil jen zamávat a usmát se. Jeli jsme nádhernou suezskou pouští, ve které jsme zase zažili pouštní bouři.

Poušť po pár hodinách skončila a dále až do Noweiby nás doprovázela soutěska a silnice mezi krásnými horami, kde beduíni pásli ovce a velbloudy na kamenech, kde sem a tam vykukovalo křoví. Žili v chýších z bahna. Táhly se několik set metrů podél silnice. Občas jsme se u nich zastavili, popovídali si vzájemně nesrozumitelným jazykem, občas se najedli, napili a dali jim pár tužek.

Celníka jsem neoblafnul
Noweiba bylo naše poslední město v Egyptě. Odtamtud nám zítra jede trajekt do Jordánska. Pak pojedeme za kamarádkou do Izraele a dál uvidíme. Ráno jsme se koupali, opalovali a ve 12 hodin odjeli na celnici, kde nás celníci po čtyřech hodinách odbavili.

Chtěl jsem jejich nádhernou SPZ, za kterou jsem zaplatil asi 70 dolarů, ale  nepodařilo se mi ji ukrást a šéf už mě měl po hodině lhaní plné zuby, když jsem mu tvrdil, že jsem ji ztratil. Řekl, že nás nepustí, dokud ji nepřinesu. Myslel to asi vážně, protože  "jsem ji našel" deset minut před vyplutím trajektu. On se jen pokrytecky usmál, popřál nám opět WELCOME TO EGYPT a odpluli jsme lodí.

Mimo nás vezla také hordu egyptských poutníků, kterým se splnil sen a odjížděli na pouť do Saúdské Arábie, (pro nás Evropany nepřístupné, ale já se tam prostě dostanu) konkrétně do MEKKY.

Někde v dáli, asi  šest hodin plavby nás čeká další překrásná zem - JORDÁNSKO. Za sebou máme více než půl cesty, a čeká nás ještě pět šest možná sedm tisíc kilometrů. 

Jordánsko: ve vzduchu je cítit podzim
Pozdě v noci jsme dopluli do AQABY, nejjižnějšího města Jordánska. Tušil jsem, že se nám bude v této zemi líbit, celníci byli příjemní, usměvaví, vše šlo hladce a rychle a také nikdo nepožadoval žádný bakšiš.

Ulice byli poměrné čisté, lidé upraveni, obchody naplněné zbožím všeho druhu, řidiči byli ohleduplnější a v obchodech ani nikde jinde už skoro nikdo nesmlouval. Noci už začaly být chladné a ve vzduchu byl cítit i tady pozdní říjen. V Aqabě jsme zůstali dva dny, užívali si hezkých pláží, krásných obchůdků a restaurací nabízejících mořská, arabská a orientální jídla.

WADI RUM je pouštní údolí, kde dodnes žijí Beduíni. Málo která rodina žije ještě dle starých zvyků a ti vzácní, které jsme tam potkali, byli více méně nastražení na turisty, kteří za návštěvu takové rodiny platili nemalé částky. Nebylo absolutně možné jet ve dvou na motorce plné bagáže, protože v poušti byl sypký písek. A tak jsme si s Irenou pronajali starou Toyotu s průvodcem.

Pozdě odpoledne jsme se vydali do dlouho očekávaného města PETRA, známému na celém světě. Cesta vedla přes vysoké hory, chudými vesnicemi, kde nám lidé občas zamávali, a křičeli: "WELCOME TO JORDAN".

Usmlouval jsem cenu ze 45 dolarů na patnáct a vyjeli jsme. Udělal jsem to víceméně kvůli Ireně, která si pouště, velbloudů ani pouštních lidí v Libyi ani v Egyptě neužila a já si odtamtud přinesl ty nejlepší zážitky. A to vše bez kýčovitého beduinského průvodce v  RAY BAN-ech, který za každou promluvenou větu vyžadovál bakšiš.

Byla příšerná zima, tak jsme na sebe navlékli snad všechno oblečení, co jsme měli. Našli jsme krásný hotýlek plných turistů snad ze všech kontinentů.

Zvláště dobře jsme se bavili s Číňanem, který je na cestě již půl roku, Američanem, který cestuje spolu s Dánkou (kvůli nim jsme obešli snad všechny krámy ve městě, abych koupil nejlevnější vodu, dále Němci, Švýcaři a  Australanka, která zběsile sháněla chlapa. Seděli jsme spolu dlouho do noci v recepci a pili pivo.

 

 

NA MOTORCE PO AFRICE

I. díl: Jak jsem chystal motorku na pouť po Africe 

II. díl: Italské trajekty mě pěkně naštvaly

III. díl: Moji motorku pokořily tuniské louže

IV. díl: Libyjských celníků bylo na mně trochu moc

                          V. díl: Nocoval jsem u Káddáfího stoupenců

VI: díl: Když se motorka boří do libyjského písku 

VII: díl: Opouštím Lybii, bude se mi stýskat

VIII. Lybijského celníka jsem málem rozplakal

IX. V egyptské chýši po mně lezly krysy

X. Cestu po Egyptě nám klestily kordony.

XI. Nadále nás chrání egyptská policie

XII. V Luxoru jsem končně potkal motorkáře

XIII. V Egyptě bez benzinu a se zavařenou gumou

Jordánsko - Petra

Autoři:
  • Nejčtenější

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen...

Kde udělali soudruzi chybu? V Německu uchovávají v duchu NDR celé město

Pokud se občas ptáte stejně jako Jiří Kodet ve filmu Pelíšky, odpověď možná dostanete v braniborském Eisenhüttenstadtu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toxická a nádherně modrá laguna lákala turisty, policie ji obarvila načerno

Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Milovníci Lega, pozor, oblíbené kostičky budou v oceánu i za tisíc let

Ve světových oceánech plavou miliony malých plastových kostiček známé stavebnice Lego. Nový výzkum, o kterém informoval...

KVÍZ: I hranice mají historii. Víte, proč vznikl volný pohyb osob v Evropě?

Někteří si pamatují doby, kdy bylo hraniční pásmo naší země téměř neproniknutelnou bariérou. Pro někoho je volný vstup...

Premium

Češi zažívali dovolenou snů, během pár dnů se ale z Filipín stala past

Ještě nedávno snadný návrat domů se pro Čechy na Filipínách proměnil v ústupovou operaci ze země, která se tváří v tvář...

Kde udělali soudruzi chybu? V Německu uchovávají v duchu NDR celé město

Pokud se občas ptáte stejně jako Jiří Kodet ve filmu Pelíšky, odpověď možná dostanete v braniborském Eisenhüttenstadtu....

Najdete na iDNES.cz